Android 10 pozwala całkowicie obsługiwać urządzenie za pomocą gestów, bez wykorzystywania dolnego paska nawigacyjnego z trzema ikonami. Jak z tego skorzystać w urządzeniach Samsunga z serii Galaxy?

Obsługa gestami urządzeń Galaxy

Użytkownicy Androida od lat przyzwyczaili się, że do podstawowej nawigacji wykorzystywany jest pasek dolny. Znajdują się na nim standardowe trzy ikony, które pozwalają wycofać się o krok w tył, powrócić do ekranu głównego lub wyświetlić listę ostatnich aplikacji. Google jednak już od Androida 9 eksperymentował z obsługą gestami, a w Androidzie 10 dopracował tę funkcję na wzór iPhone'ów.

Obsługa gestami sprawia, że do wykonywania wyżej wspomnianych czynności nie wykorzystujemy już dolnego paska nawigacyjnego. Zostaje on ukryty (dzięki czemu zyskujemy więcej miejsca na ekranie), a do wywołania jego funkcji wykorzystujemy odpowiednie gesty przesunięcia palcem po ekranie.

Jak działają gesty w Androidzie 10?

Pierwsza próba wdrożenia obsługi gestami w Androidzie 9 nie była zbyt udana. Wynikało to głównie z tego, że każdy z producentów wdrażał do swoich urządzeń własne gesty, przez co w zależności od marki sposób kontrolowania systemu był nieco inny. W Androidzie 10 Google postanowił jednak ujednolicić gesty nawigacyjne, a do ich zdefiniowania - nie ma co ukrywać - wzorowano się na urządzeniach Apple.

Oto podstawowe gesty nawigacyjne w Androidzie 10, które działają na wszystkich urządzeniach z tym systemem:

  1. Przesuń od dołu do góry - powoduje przeniesienie do ekranu głównego
  2. Przesuń od dołu do góry na ekranie głównym - powoduje wysunięcie szuflady z aplikacjami.
  3. Przesuń wzdłuż dolnej krawędzi - powoduje przełączenie między aplikacjami
  4. Przesuń w bok - powoduje cofnięcie się do tyłu
  5. Przesuń po ukosie, zaczynając od dołu - powoduje wywołania Asystenta Google
  6. Przesuń od samej góry do dołu - powoduje wysunięcie szybkich akcji i powiadomień

Obsługa gestami urządzeń z serii Samsung Galaxy

Włączenie obsługi gestami jest bardzo proste. Należy w tym celu zmodyfikować ustawienia wyświetlacza i przełączyć się z nawigacji klasycznej na nawigację gestami. Aby to zrobić, uruchom aplikację Ustawienia.

W ustawieniach przejdź do zakładki Wyświetlacz, a następnie wybierz Pasek nawigacyjny. Wyświetlą się teraz opcje związane z dolnym paskiem, a także z nawigacją po systemie.

Ustaw nawigację gestami

W tym miejscu możesz wybrać, w jaki sposób nawigujesz po Androidzie. Domyślnie ustawiona jest opcja "Przyciski nawigacji", która wyświetla dolny pasek z trzema charakterystycznymi ikonami.

Aby przełączyć się na nawigację za pomocą gestów, zaznacz w tym miejscu pole "Gesty pełnoekranowe". Opcja ta ukryje pasek nawigacyjny i zamiast tego będzie wykorzystywać wszystkie wyżej opisane gesty.

Podczas korzystania z gestów, wielu użytkownikom Androida narzeka na położenie wąskiego paska przy dolnej krawędzi, który służy m.in. do przełączania się między aplikacjami. Możesz wysunąć więcej opcji, a następnie dostosować, jak nisko lub wysoko jest położona ta linia względem dolnej krawędzi.