Download, sterowniki

Jak włączyć nowy czat grupowy i głosowy na Steam (alternatywa dla Discord)

Autor
Błażej Starosta
Data dodania
14.06.2018
Ilość komentarzy
0

Steam wprowadza nowy czat w stylu Discorda, który oferuje teraz czaty grupowe i kanały głosowe oraz tekstowe. Nowy czat zachowuje także historię rozmów i oferuje nową listę znajomych oraz więcej funkcji w trakcie rozmów. Jak z niego skorzystać?

Steam - jak włączyć nowy czat głosowy i grupowy?

Czat na Steam do tej pory był bardzo prosty – opierał się na zwykłym, niewielkim okienku, w którym mogliśmy wysłać wiadomość tekstową, rozpocząć rozmowę głosową z wybraną osobą lub zaprosić ją do wspólnej gry. Co by tu dużo nie mówić, Steam nie oferował dotychczasowo zbyt rozbudowanej funkcji rozmów, przez co użytkownicy zazwyczaj sięgali po inne programy do rozmów.

Wygląda na to, że Valve chce zatrzymać swoich graczy na platformie Steam, nawet jeśli chodzi o prowadzenie rozmów i interakcję ze znajomymi. Wprowadzona została pierwsza wersja testowa nowego czatu na Steam, który wprowadza mnóstwo nowych opcji i rozwiązań do komunikacji między graczami. Zupełnie takich, jakie gracze znają z komunikatora Discord.

Nowy czat grupowy na Steam do złudzenia przypomina Discorda

Od paru lat większość graczy do prowadzenia rozmów tekstowych, głosowych i grupowych korzysta z Discorda, czyli komunikatora typowo gamingowego. Pozwala on użytkownikom tworzyć swoje własne, prywatne serwery i kontrolować, kto jest do nich zapraszany. Serwer na Discordzie można także podzielić na kilka mniejszych kanałów tekstowych i głosowych, co jest przydatne, gdy korzysta z niego wiele osób.

Użytkownicy Steama mogą teraz zakładać czaty grupowe o dowolnych nazwach, które działają podobnie jak serwery na Discordzie. Do czatu grupowego można zaprosić dowolną ilość osób, a następnie prowadzić z nimi rozmowy głosowe lub tekstowe.

Czat grupowy na Steam

W każdym czacie grupowym można utworzyć jeszcze dodatkowo oddzielne kanały tekstowe oraz głosowe, aby w razie potrzeby odseparować użytkowników (np. wtedy, gdy gramy w kilku drużynach i nie chcemy się przekrzykiwać z resztą osób). Działa to dokładnie tak samo, jak w Discordzie, gdzie na każdym serwerze można mieć kilka osobnych kanałów tekstowych i głosowych. Historia rozmów jest automatycznie zapisywana w pamięci czatu grupowego. Oczywiście widzimy także, w co grają inne osoby znajdujące się na czacie i możemy ich zaprosić do wspólnej zabawy.

Oprócz zmian związanych z rozmowami grupowymi nowa funkcja wprowadza także inne usprawnienia związane z rozmowami. Okienko listy znajomych zostało odświeżone i można teraz przypinać na samej górze ulubionych znajomych. Znajdziemy tu też nową zakładkę z listą czatów grupowych, które stworzyliśmy lub do których dołączyliśmy.

Nowa lista znajomych w Steam

Samo okno rozmowy tekstowej również zostało unowocześnione i umożliwia teraz osadzanie filmów, animowanych GIF-ów czy treści z serwisów społecznościowych. Działa to zarówno w zwykłej rozmowie jak i na czacie grupowym.

Okno rozmowy na Steam - osadzanie filmów

Każda osoba, z którą rozmawiamy indywidualnie, jest widoczna w formie osobnej karty, pomiędzy którymi możemy się szybko przełączać – koniec z osobnym okienkiem rozmowy dla każdego znajomego. Pełną listę nowości możesz znaleźć na oficjalnej prezentacji nowego czatu Steam.

Jak włączyć nowy czat na Steam?

Funkcja czatu grupowego jest póki co dostępna tylko w wersji Beta klienta Steam. Jeżeli chcesz przetestować tę funkcję już teraz, to musisz ustawić Steam w taki sposób, aby zapisać się do otrzymywania wersji testowych programu. Nie wpłynie to na działanie Twoich gier.

Aby zapisać się do wersji Beta, rozwiń menu „Steam” w górnym lewym rogu, a następnie wybierz „Ustawienia”. Pojawi się okno z opcjami programu.

Włącz pobieranie wersji Beta w Steam

Wejdź do zakładki „Konto”, a następnie poszukaj w tym miejscu sekcji o nazwie „Udział w testach beta”. Z pewnością domyślnie będzie tu widniał komunikat o tym, że nie bierzesz udziału w żadnych testach. Aby to zmienić, kliknij w przycisk „Zmień”.

Pojawi się kolejne okno, tym razem dotyczące konkretnie udziału w testach beta programu Steam. Rozwiń pole „Udział w testach beta”, a następnie wybierz w nim opcję o nazwie „Steam Beta Update”. Zapisz zmiany przyciskiem OK.

Wyświetlony zostanie teraz komunikat, że program musi zostać ponownie uruchomiony. Wyraź zgodę na ponowne uruchomienie i poczekaj, aż Steam się zrestartuje i pobierze najnowszą aktualizację z nowym czatem.

Nowa lista znajomych w wersji beta Steam

Po zrestartowaniu Steama zauważysz, że nowe okienko listy znajomych jest już dostępne. Możesz teraz na samej górze przypiąć swoich ulubionych znajomych, aby mieć szybki dostęp do wywołania rozmowy z nimi. Aby to zrobić, wystarczy przeciągnąć wybraną osobę do paska na samej górze metodą „przeciągnij i upuść”.

Jeżeli chcesz założyć nowy czat grupowy, to wystarczy kliknąć przycisk plusa obok zakładki z czatami grupowymi – pojawi się nowe okno, w którym możesz nadać dowolną nazwę dla swojego czatu grupowego, a także wybrać znajomych, których chcesz zaprosić do wspólnej rozmowy tekstowej lub głosowej.

Oczywiście po stworzeniu czatu grupowego wyświetli się on w zakładce z listą znajomych w sekcji „Czaty grupowe” i będzie można do niego zapraszać kolejne osoby.

Dołącz do dyskusji

comments powered by Disqus