Android 11 posiada wbudowaną historię powiadomień z ostatnich 24 godzin, do której mamy łatwy dostęp. Jedyne, co trzeba zrobić, to włączyć rejestrowanie powiadomień, gdyż domyślnie ta opcja jest wyłączona.

Historia powiadomień - Android 11

Zdarzyło Ci się przypadkiem odrzucić powiadomienie, które mogło być istotne? Myślę, że każdy z nas popełnił ten błąd nie jeden raz. Czasami niektóre powiadomienia mogą być dla nas bardzo istotne, więc pojawia się potrzeba odzyskania go. Pokazywaliśmy, jak wywołać historię powiadomień w Androidzie, jednak wymagało to skonfigurowania odpowiedniego skrótu za pomocą konkretnego launchera. Wynikało to z tego, że historia powiadomień była ukryta. Android 11 zrobił jednak z historii powiadomień pełnoprawną, oficjalną funkcję, którą możesz włączyć w ustawieniach urządzenia.

Historia powiadomień w systemie Android 11

Historia powiadomień jest teraz widoczna w ustawieniach systemu i nie trzeba wykonywać żadnych trików, aby się do niej dostać. Zbiera ona wszystkie powiadomienia wyświetlone w systemie i pozwala Ci je przejrzeć z podziałem na aplikacje, które wysyłały do Ciebie komunikaty. Możesz sprawdzić, jakie dokładnie powiadomienia do Ciebie dotarły w ciągu ostatnich 24 godzin, sprawdzając aplikację, treść oraz datę powiadomienia.

Domyślnie jednak nie jest to włączone, więc jeśli chcemy rejestrować wszystkie powiadomienia i przeglądać je, musimy najpierw włączyć historię powiadomień. Aby to zrobić, przejdź do aplikacji Ustawienia, po czym wybierz zakładkę Aplikacje i powiadomienia.

Wejdź do ustawień powiadomień

Na kolejnym ekranie przejdź do zakładki Powiadomienia. W tym miejscu możesz dostosowywać m.in. uprawnienia poszczególnych aplikacji do wysyłania powiadomień. Zauważ jednak, że na samej górze opcji wyświetla się dodatkowa zakładka: Historia powiadomień. To właśnie w tym miejscu możesz sprawdzić historię otrzymanych komunikatów.

Wejdź do zakładki Historia powiadomień. Póki co będzie to pusto, gdyż najpierw trzeba włączyć tę opcję. Na samej górze znajdziesz przełącznik o nazwie Użyj historii powiadomień.

Włącz historię powiadomień w Android 11

Przełącz go do pozycji włączonej. Gdy to zrobisz, historia powiadomień zostanie uaktywniona i od tej pory wszystkie powiadomienia z ostatnich 24 godzin będą rejestrowane i wyświetlane również w tym miejscu.

Jeśli od teraz przypadkowo wykasujesz jakiekolwiek powiadomienia, to w każdej chwili możesz wejść do Ustawienia > Aplikacja i powiadomienia > Powiadomienia > Historia powiadomień. Wyświetlą się tu wtedy wszystkie aplikacje, które wysyłały Tobie powiadomienia w ciągu ostatniego dnia.

Przeglądanie historii powiadomień w Androidzie 11

Wystarczy odnaleźć aplikację, która wysłała Ci powiadomienie, rozwinąć jej listę powiadomień i odnaleźć na samej górze najnowsze powiadomienie. Każde powiadomienie możesz podejrzeć w takim samym stopniu, w jakim możesz to robić sprawdzając komunikaty na ekranie powiadomień.