Chcesz wejść do BIOSu lub UEFI, ale po włączeniu komputera od razu pokazuje się logo systemu Windows i żaden skrót nie działa? Zobacz, jak to zrobić, gdy włączona jest opcja Fast Boot, czyli szybkie uruchamianie systemu.

Jak wejść do BIOSu / UEFI przy włączonym Fast Boot

Wiele płyt głównych posiada opcję Fast Boot, czyli szybkie uruchamianie. Niektórzy producenci, jak np. MSI, dodają jeszcze swoje opcje typu MSI Fast Boot. Wszystko po to, aby skrócić czas uruchamiania komputera. Ma to swoje wiadome plusy, ale również i minusy.

Gdy włączona jest opcja ultraszybkiego uruchamiania komputera, to bardzo często utrudniony jest dostęp do BIOSu lub UEFI. Wynika to z faktu, że opcja Fast Boot jest w stanie całkowicie pomijać ekran startowy z oprogramowaniem układowym – nie pojawiają się już komunikaty typu „Press DEL to enter SETUP”, gdyż cała ta część uruchamiania jest pomijana, aby przyspieszyć przejście do systemu. Po włączeniu komputera pojawia się od razu logo systemu Windows i żaden skrót klawiszowy nie działa. Co w takiej sytuacji zrobić, gdy musimy coś zmienić w ustawieniach płyty głównej?

Wchodzimy do BIOSu / UEFI z włączoną opcją Fast Boot

Na szczęście rozwiązanie jest w zasięgu ręki. Opcje Fast Boot, MSI Fast Boot (i inne podobne) działają przede wszystkim z systemami Windows 8, 8.1 i 10. Te z kolei posiadają odpowiednią funkcję, która umożliwia zrestartowanie komputera w specjalnym trybie, który pozwala przejść do BIOSu / UEFI. Jak z tego skorzystać?

Wysuń menu Start / ekran startowy, a następnie wysuń menu zasilania, w którym znajdziesz przyciski wyłączania i uruchamiania ponownie systemu operacyjnego. Zanim wybierzesz którąkolwiek z opcji, wciśnij i przytrzymaj na klawiaturze Shift.

Uruchom ponownie system przytrzymując Shift

Cały czas trzymając przycisk Shift kliknij w opcję „Uruchom ponownie”. Trzymaj przycisk Shift tak długo, aż na ekranie pojawi się specjalne niebieskie menu z zaawansowanymi opcjami.

Wybierz opcję rozwiązywania problemów

Wybierz opcję „Rozwiąż problemy”. Pojawi się kolejny zestaw opcji do wyboru.

Przejdź do opcji zaawansowanych

Tym razem z listy dostępnych odnośników wybierz „Opcje zaawansowane”. W tym miejscu znajdziesz opcje pozwalające odzyskać lub przywrócić system, dokonać naprawy systemu, zmienić ustawienia uruchamiania, uzyskać dostęp do Wiersza polecenia, a także… opcję przejścia do tzw. „oprogramowania układowego UEFI”.

Wybierz opcję przejścia do oprogramowania układowego UEFI

To właśnie ta opcja, która nas interesuje. Kliknij w przycisk „Ustawienia oprogramowania układowego UEFI” i poczekaj, aż komputer uruchomi się ponownie. Po restarcie komputera od razu na ekranie pojawi się BIOS / UEFI z ustawieniami płyty głównej.

Możesz teraz dokonać zmian w ustawieniach płyty głównej, a następnie zrestartować komputer za pomocą funkcji „Save and reboot”. Twoje zmiany zostaną zapisane, a komputer uruchomi się ponownie i włączy system Windows, tak, jak wcześniej.

Posiadasz płytę główną MSI? Skorzystaj z narzędzia MSI Fastboot

Alternatywnie, użytkownicy posiadający płyty główne firmy MSI mogą skorzystać z systemowego narzędzia MSI Fastboot. Umożliwia ono przełączanie tej opcji w systemie Windows, po to, aby można było ją tymczasowo wyłączyć w celu wejścia do ustawień płyty głównej.

Pobierz MSI Fastboot

Narzędzie to możesz pobrać z oficjalnej strony MSI – wystarczy wyszukać swojego modelu płyty głównej, przejść do zakładki „Wsparcie > Narzędzia” i poszukać programu „Fast Boot” dla swojej wersji systemu Windows.

Szybkie przejście do BIOSu w płytach MSI za pomocą GO2BIOS

Po pobraniu programu zostanie on umieszczony w zasobniku systemowym. Wystarczy go wywołać kliknięciem myszy i kliknąć w przycisk „GO2BIOS”, aby udać się do ustawień płyty głównej.