Nadal używasz Windows XP lub Vista? Jeśli tak, to wybór przeglądarek jest ograniczony, a próba instalacji zaktualizowanej wersji skończy się niepowodzeniem. Istnieje jednak sposób, aby używać zaktualizowanego i bezpiecznego Chrome na Windows XP i Vista.

Bezpieczny Chrome dla Windows XP i Vista

Windows XP i Vista są już bardzo stare, więc producenci oprogramowania wycofują się z oferowania wsparcia dla przestarzałych systemów. Szczególnie dotkliwy jest fakt, że kompatybilne z XP i Vistą przeglądarki internetowe oferowane są w starszych wersjach, gdyż najnowsze już dawno porzuciły obsługę tych systeów. Nie otrzymujemy ani nowych funkcji, ani aktualizacji bezpieczeństwa.

Pobierając np. przeglądarkę Chrome w Windowsie XP dostajemy starszą wersję (49), która nie jest już w żaden sposób aktualizowana. Po uruchomieniu oficjalnej wersji Chrome dla XP wyświetla się informacja o tym, że nie otrzymamy już żadnej aktualizacji.

Komunikat o braku aktualizacji w Chrome na XP

Istnieje jednak sposób, aby korzystać z na bieżąco aktualizowanego i bezpiecznego Chrome w Windowsie XP i Vista. Wystarczy skorzystać ze zmodyfikowanej przeglądarki Chromium o nazwie Advanced Chrome, która nadal jest rozwijana i aktualizowana do wyższych wersji.

Jak korzystać z nowych wersji Chrome w Windows XP i Vista

Advance Chrome to przeglądarka oparta na otwartym kodzie źródłowym Chromium. Jest to zmodyfikowana wersja Chrome, która została specjalnie dostosowana w taki sposób, aby działała również na starszych wersjach systemu Windows, czyli na XP i Vista.

Advanced Chrome dostępny jest w dwóch wersjach – Latest Build (najnowsza wersja, bazowana na Chrome z lekkimi usprawnieniami, ale niekompatybilna z XP i Vista) oraz Custom Build (zmodyfikowana wersja, również na bieżąco aktualizowana i kompatybilna z Windowsem XP i Vista).

Nas interesuje Custom Build ze względu na dodane wsparcie dla starszych systemów oraz inne usprawnienia, które okażą się przydatne. Custom Build, w odróżnieniu od Latest Build, posiada:

  • Kompatybilność z Windows XP i Vista
  • Obsługę wtyczek opartych na NPAPI, czyli działa Java i Silverlight
  • Klasyczny menedżer pobierania plików
  • Ulepszone wyświetlanie czcionek (poprawiono wyświetlanie rozmazanych czcionek przez DirectWrite)
  • Możliwość wyłączenia DirectWrite za pomocą chrome://flags
  • Zwiększoną stabilność

Pomimo tego, że nie jest to oficjalny Chrome, to wszystkie oryginalne funkcje przeglądarki Chrome działają bez problemu – można np. synchronizować zakładki i karty z kontem Google oraz pobierać rozszerzenia z Chrome Web Store. Aktualnie niestandardowy build oparty jest na Chrome w wersji 54 i otrzymuje bieżące aktualizacje bezpieczeństwa.

Advanced Chrome - informacje

Oczywiście nie możemy liczyć na tak szybkie aktualizacje, jak w przypadku oficjalnej przeglądarki, ale np. 5 stycznia 2018 r. przeglądarka została zaktualizowana i upewniono się, że nie jest podatna na luki Spectre oraz Meltdown.

Pobierz Advanced Chrome

Aby pobrać przeglądarkę, należy wejść na jej oficjalną stronę, a następnie skorzystać z linku w górnym prawym rogu strony. Klikamy w przycisk „Custom Build”, aby pobrać zaktualizowanego Chrome, kompatybilnego z Windows XP i Vista.

Pobierz Advanced Chrome (Custom Build)

Po pobraniu otrzymamy plik ZIP. Przeglądarka nie wymaga instalacji – wystarczy ją tylko wypakować w wybrane miejsce z archiwum ZIP. Otwórz archiwum ZIP, a następnie skorzystaj z opcji wyodrębniania plików. Wskaż miejsce, do którego chcesz wypakować Advanced Chrome.

Otwórz przeglądarkę za pomocą Chrome.exe

Po wypakowaniu otwórz folder z Advanced Chrome i poszukaj pliku Chrome.exe – możesz utworzyć do niego skrót na Pulpicie lub przypiąć go do menu Start. Za pomocą tego pliku będziesz uruchamiać przeglądarkę Advanced Chrome.

Advanced Chrome

Po uruchomieniu przeglądarki można zalogować się na swoje konto Google, synchronizować zakładki i ustawienia, a także korzystać ze sklepiku Chrome Web Store. Interfejs przeglądarki jest identyczny jak w Chrome – różnica polega tylko na tym, że ta wersja posiada kilka usprawnień oraz najnowsze aktualizacje bezpieczeństwa.