Obecnie większość klawiatur zewnętrznych lub wbudowanych w notebookach zawiera tak zwaną klawiaturę numeryczną. Klawiatura numeryczna to nic innego jak obszar z boku standardowej klawiatury z klawiszami numerycznymi i symbolami obliczeń matematycznych, podobny do kalkulatora. Oczywiście ta klawiatura numeryczna jest zwykle używana do obliczeń, jednak Windows 11 pozwala używać tej klawiatury numerycznej tak, jakby była myszą.

Powiązane: Jak zmienić układ kursora myszy w Windows 11

Może się zdarzyć, że Twoja mysz bezprzewodowa się rozładuje, może się też zdarzyć, że mysz niespodziewanie się zepsuje, co praktycznie uniemożliwia korzystanie z komputera z systemem operacyjnym Windows 11. Na szczęście, jeśli masz klawiaturę z rozszerzeniem klawiszy numerycznych, możesz użyć tej części klawiatury jako myszy do kierowania kursorem.

Jeśli masz klawiaturę z rozszerzeniem numerycznym zwaną również po prostu klawiaturą numeryczną, możesz sprawdzić, jak klawisze 2, 4, 6 i 8 mają strzałki odpowiadające kierunkom przesuwania kursora myszy odpowiednio: dół, lewo, prawo i góra. Będą one odpowiedzialne za ruch kursora. Inne klawisze zajmą się działaniami na klawiaturze, takimi jak:

  • Klucz 5: Odpowiada lewemu kliknięciu myszką.
  • / Klawisz: Aktywuje lewy przycisk myszy.
  • * Klawisz: Aktywuje jednocześnie lewy i prawy przycisk myszy.
  • - Klawisz: Aktywuje klawisz prawego przycisku myszy.
  • Klawisz 0: Jest to klucz do blokowania lewego kliknięcia w pozycji włączonej.
  • Key .: Służy do odblokowania przytrzymania i przeciągania kliknięcia, które zostało aktywowane przez naciśnięcie klawisza „0”.

Aby używać klawiatury numerycznej jako myszy na komputerze z systemem Windows 11, musisz najpierw włączyć tę funkcję w systemie operacyjnym. Właśnie to pokazujemy w tym samouczku.

Poniżej dowiesz się, jak aktywować funkcję sterowania kursorem myszy za pomocą klawiatury numerycznej.

Jak włączyć korzystanie z klawiatury numerycznej do sterowania kursorem myszy w systemie Windows 11.

1. Pierwszą rzeczą będzie dostęp do konfiguracji systemu Windows 11, którą można wykonać za pomocą skrótu klawiaturowego: klawisz Windows + I

2. Po otwarciu musisz przejść do: Ustawienia dostępu

3. Tutaj musisz znaleźć sekcję Interakcja, w której musisz wybrać opcję: Mysz

4. Na następnym ekranie będziesz musiał aktywować przełącznik opcji: Klawisze myszy (Użyj klawiatury numerycznej do przesuwania wskaźnika myszy)

5. Domyślnie klawisze myszy działają tylko wtedy, gdy włączony jest Num Lock. Jeśli nie chcesz korzystać z tej funkcji, odznacz opcję: Używaj tylko klawiszy myszy, gdy jest włączony klawisz Num Lock.

6. Jeśli ruch kursora myszy jest zbyt wolny (generalnie domyślnie jest bardzo wolny). Możesz dostosować prędkość za pomocą suwaków: Szybkość działania klawiszy myszy i Przyspieszenie działania klawiszy myszy.

Od tego momentu możesz używać klawiatury numerycznej do przesuwania kursora myszy po ekranie komputera i interakcji z elementami systemu operacyjnego Windows 11 i jego programami czy aplikacjami.