Po aktualizacji Fall Creators Update pojawiła się nowa biblioteka Obiekty 3D, która przypięta jest na stałe w oknie Eksploratora plików. Zobacz, jak usunąć Obiekty 3D z Eksploratora plików w Windows 10. 

Jak ukryć zakładkę Obiekty 3D w Windows 10

Microsoft od kilku aktualizacji skupia się na dodawaniu aplikacji 3D do Windowsa 10. Wraz z aktualizacją Fall Creators Update pojawiła się zupełnie nowa biblioteka o nazwie Obiekty 3D, która ma posłużyć do przechowywania wszelkich prac stworzonych w aplikacjach 3D.

Nie każdy jednak z tego skorzysta. Większość przeciętnych użytkowników nie będzie zainteresowana aplikacjami 3D, więc nowa biblioteka jest dla nich dość bezużyteczna. Microsoft przypiął ją jednak na stałe do okna bibliotek i do Eksploratora plików. Jak ją stamtąd usunąć?

Usuwanie biblioteki Obiekty 3D z Eksploratora plików

Niestety usunięcie skrótu do biblioteki Obiekty 3D z Eksploratora plików nie jest takie proste. Microsoft nie daje możliwości wybierania, które biblioteki mają się wyświetlać, a które mają być ukryte. W związku z tym konieczne jest wykorzystanie Edytora rejestru do wprowadzenia odpowiednich zmian.

Wciśnij kombinację klawiszy Windows + R, aby wywołać okno uruchamiania. Wpisz w nim poniższą komendę, aby wywołać Edytor rejestru:

regedit

Po potwierdzeniu tej komendy wyświetli się okno Edytora. Rozwijając foldery (klucze) po lewej stronie okna, przejdź  do poniższej lokalizacji. Alternatywnie możesz też po prostu skopiować poniższą ścieżkę, wkleić ją do górnego paska Edytora rejestru i wcisnąć Enter.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\MyComputer\NameSpace

Rozwiń klucz „Namespace”. Wyświetli się teraz mnóstwo pomniejszych kluczy z losowymi ciągami znaków. Jedna z tych opcji odpowiada za „Obiekty 3D” i jest to klucz o poniższej nazwie:

{0DB7E03F-FC29-4DC6-9020-FF41B59E513A}

Usuń klucz odpowiedzialny za obiekty 3D

Kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „Usuń”. Gdy to zrobisz, to musisz usunąć jeszcze jeden klucz, ale w nieco innym, podobnym miejscu. Przejdź teraz do poniższej ścieżki:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Wow6432Node\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\MyComputer\NameSpace

Tu również po rozwinięciu znajdziesz klucz o nazwie „{0DB7E03F-FC29-4DC6-9020-FF41B59E513A}”. Kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „Usuń”.

Po usunięciu obu kluczy „{0DB7E03F-FC29-4DC6-9020-FF41B59E513A}” zakładka „Obiekty 3D” nie będzie się już wyświetlać w oknie Eksploratora plików. Zmiany powinny być widoczne od razu, jeśli jednak tak się nie stało, to uruchom komputer ponownie.