Download, sterowniki

Jak usunąć Facebooka z telefonów Samsung (aplikacja systemowa)

Autor
Błażej Starosta
Data dodania
22.08.2019
Ilość komentarzy
2

Facebook w wielu smartfonach Galaxy (S10, S9, S8) jest preinstalowany jako aplikacja systemowa. Oznacza to, że nie da się go usunąć za pomocą ustawień. Nic nie szkodzi - istnieje inny sposób, aby wykasować Facebooka ze swojego telefonu.

Usuwanie aplikacji Facebook ze smartfonów Samsung

Nie każdy korzysta z Facebooka. Jest mnóstwo osób, które nie są zainteresowane tym serwisem społecznościowym. Mimo tego aplikacja do obsługi Facebooka jest często instalowana domyślnie na wielu urządzeniach z Androidem. Co więcej, w przypadku smartfonów firmy Samsung (np. Galaxy S8, S9 i S10) mamy często do czynienia z tym, że Facebook jest zainstalowany jako aplikacja systemowa. A to oznacza, że nie da się jej odinstalować. Czy aby na pewno?

Uwaga! Aby wykonać poniższe czynności, upewnij się, że w komputerze są zainstalowane sterowniki do Twojego smartfona.

Krok 1: Włącz debugowanie USB

Aplikacji nie da się usunąć za pomocą ustawień, ale można to zrobić w inny sposób - używając odpowiedniej komendy ADB po podłączeniu smartfona do komputera. Jest to w pełni bezpieczne. Aby jednak z tego skorzystać, trzeba włączyć tzw. debugowanie USB w smartfonie.

Aby włączyć debugowanie USB w smartfonie Samsung Galaxy S10 (lub starszym), należy wejść do Ustawień, a następnie wybrać zakładkę Informacje o telefonie u dołu listy. Po wejściu do tej sekcji wybierz zakładkę z informacjami o oprogramowaniu.

Włącz debugowanie USB

Znajdź pole o nazwie Numer kompilacji i stuknij w nie palcem siedem razy pod rząd. Wyświetli się informacja, że opcje programistyczne zostały włączone. Wyjdź teraz do głównego ekranu ustawień, a nastepnie znajdź na liście Opcje programistyczne i wejdź do nich.

W opcjach programistycznych wyszukaj opcji o nazwie Debugowanie USB i uaktywnij ją. Możesz teraz przejść do kolejnego kroku.

Krok 2: Uruchom Wiersz polecenia i sprawdź połączenie ADB

Na swoim komputerze pobierz z sieci archiwum z narzędziami ADB i FastBoot, klikając w poniższy link:

Pobierz ADB i Fastboot

Wypakuj archiwum w dowolne miejsce. Otrzymasz folder o nazwie platform-tools, w którym znajdują się pliki ADB.exe oraz Fastboot.exe. Otwórz ten folder.

Musisz teraz wywołać okno Wiersza polecenia, które wskazuje na folder platform-tools. Możesz to zrobić w bardzo łatwy sposób - wystarczy, że w oknie Eksploratora plików klikniesz w pasek, na którym wyświetla się ścieżka do folderu, usuniesz w tym miejscu całą treść i zamiast tego wpiszesz tylko CMD.

Otwórz Wiersz polecenia

Po potwierdzeniu przyciskiem Enter pojawi się nowe okno Wiersza polecenia, które wskazuje na folder platform-tools. Podłącz swój komputer do telefonu za pomocą kabla USB. Następnie w oknie Wiersza polecenia wpisz poniższe polecenie:

adb devices

Opcja ta sprawdzi podłączone urządzenia przez USB. Jeśli na ekranie telefonu pojawi sie prośba o zezwolenie na debugowanie USB, to potwierdź komunikat przyciskiem Zezwól.

Krok 3: Odinstaluj Facebooka przez ADB

Przejdźmy więc teraz do usunięcia Facebooka. Najpierw musimy wejść w tryb ADB Shell - robimy to wpisując poniższe polecenie w Wierszu polecenia:

adb shell

Po wciśnięciu przycisku Enter przełączymy się w tryb wpisywania poleceń dla powłoki ADB. Najpierw wpiszemy komendę, która wyświetli listę wszystkich zainstalowanych pakietów (aplikacji):

pm list packages

Po potwierdzeniu wyświetli się lista pakietów. Wyszukaj tu pakietu Facebooka. Może występować więcej niż jeden raz.

Wyświetl listę pakietów przez ADB SHELL

Każdy z tych pakietów Facebooka należy wykasować. Wykonuje się to za pomocą komendy według poniższego schematu:

pm uninstall user0 NAZWAPAKIETU

Oczywiście zamiast NAZWAPAKIETU wpisujemy nazwę pakietu powiązanego z Facebookiem. Zazwyczaj są to trzy następujące pakiety:

  • com.facebook.appmanager
  • com.facebook.services
  • com.facebook.system

Wykorzystując zatem powyższy schemat, Facebooka usuwamy za pomocą tych trzech komend:

pm uninstall --user 0 com.facebook.appmanager

pm uninstall --user 0 com.facebook.services

pm uninstall --user 0 com.facebook.system

Po wykonaniu tych komend Facebook zostanie usunięty z telefonu. Możesz teraz odłączyć telefon od komputera i na wszelki wypadek uruchomić urządzenie ponownie. Aplikacja Facebooka powinna być odinstalowana.

Dołącz do dyskusji

Dawid

29.08.2019

Czy można usunąć aplikacje z telefonu Huawei P8lite w podobny sposób?

Dawid

29.08.2019

Czy można usunąć aplikacje z telefonu Huawei P8lite w podobny sposób?

comments powered by Disqus