Udzieliłeś innym aplikacjom lub usługom uprawnień do twojego konta Instagram, a teraz udostępniają one w twoim imieniu zdjęcia lub lajkują inne profile? Możesz wycofać uprawnienia dostępu i usunąć autoryzowane aplikacje ze swojego konta Instagram. Jak to zrobić?

Cofanie uprawnień dostępu do konta Instagram

Instagram ma możliwość łączenia się z innymi aplikacjami i usługami. Dzięki temu inne aplikacje mogą łączyć się z naszym kontem na Instagramie, aby wykonywać określone czynności. Mogą to być np. aplikacje analizujące nasze konto (statystyki polubień i obserwatorów) bądź automatycznie publikujące nasze zdjęcia z Instagrama w innych serwisach społecznościowych. Wystarczy, że znajdziemy taką usługę lub aplikację i nadamy i połączymy z kontem na Instagramie, nadając odpowiednie uprawnienia.

Niestety, zdarza się, że aplikacje łączące się z naszym kontem na Instagramie wykonują podejrzane lub niechciane działania. Mogą np. publikować w naszym imieniu zdjęcia na Instagramie bądź wysyłać polubienia profili i zdjęć innych osób. W najgorszych przypadkach mogą też przyczynić się do wycieku danych z naszego konta lub do innej podejrzanej aktywności. Jak w takiej sytuacji wycofać dostęp danej aplikacji do naszego konta? Jak cofnąć autoryzacje?

Usuwanie autoryzowanych aplikacji z konta Instagram

Instagram posiada opcję w ustawieniach konta, dzięki której możemy sprawdzić, jakie inne usługi i aplikacje są połączone z naszym kontem. Niestety, opcja ta jest niedostępna bezpośrednio w ustawieniach aplikacji Instagram, zarówno na Androidzie jak i na iOS. Aby dotrzeć do tej opcji, należy otworzyć Instagram w przeglądarce internetowej.

Przejdź na stronę Instagram

Kliknij w powyższy link, aby otworzyć Instagram w przeglądarce internetowej, czy to na komputerze, czy też na smartfonie lub tablecie. Po wejściu na Instagram w przeglądarce wybierz opcję logowania i zaloguj się na swoje konto.

Wywołaj ustawienia konta Instagram

Po zalogowaniu się, kliknij w ikonę użytkownika w górnym prawym rogu strony Instagramu, aby przejść na swój profil. Wyświetlone zostanie podsumowanie twojego profilu. Kliknij w ikonę koła zębatego, aby wejść do ustawień.

Wejdź do ustawień autoryzowanych aplikacji

Pojawi się nowe okienko z ustawieniami konta na Instagramie. Wybierz w tym miejscu zakładkę „Autoryzowane aplikacje”. Zostaniesz teraz przekierowany/-a do sekcji, w której znajdziesz listę wszystkich aplikacji oraz usług, które mają dostęp do twojego konta na Instagramie.

Przy każdej aplikacji lub usłudze mającej dostęp do twojego konta wyświetla się dokładna informacja o tym, jakie ma ona uprawnienia.

Przykładowo, u mnie dostęp do konta na Instagramie ma usługa IFTTT służąca do automatyzacji różnych działań (w tym wypadku jest to automatyczne zapisywanie zdjęć opublikowanych na Instagramie na moim koncie Dropbox). Tuż pod nazwą aplikacji wyświetla się informacja o tym, że ma ona dostęp do moich podstawowych danych (informacje o profilu oraz multimedia).

Wycofaj uprawnienia dostępu danej aplikacji z konta Instagram

Aby usunąć autoryzację danej aplikacji z naszego konta, wystarczy kliknąć w przycisk „Cofnij uprawnienie dostępu”. W moim przypadku połączenie usługi IFTTT z moim kontem na Instagramie zostanie usunięte i usługa ta nie będzie mieć już żadnego dostępu do moich danych i nie będzie zapisywać moich zdjęć w chmurze Dropbox.

W ten sposób możesz wycofać autoryzacje wszystkich aplikacji i usług, które mają dostęp do twojego konta na Instagramie – wystarczy wejść do ustawień autoryzacji, a następnie kliknąć „Cofnij uprawnienia dostępu” obok każdej pozycji, której nie chcemy widzieć na swoim koncie.