Download, sterowniki

Jak ustawić automatyczny tryb ciemny w Android 11

Autor
Błażej Starosta
Data dodania
10.09.2020
Ilość komentarzy
0

Android 11 pozwala ustawić automatyczny tryb ciemny w wybranych godzinach lub po zachodzie słońca. Jak skorzystać z tej opcji, aby Android samodzielnie włączał i wyłączał tryb ciemny, gdy jest to potrzebne?

Automatyczny tryb ciemny w Androidzie 11

Tryb ciemny na poziomie ustawień systemowych został wprowadzony do Androida 10, jednak miał on jedno irytujące ograniczenie - trzeba było go samemu włączać lub wyłączać. Nie było ustawienia pozwalającego automatycznie przełączać trybu ciemny o określonej porze dnia. Częściowo zostało to rozwiązane przez producentów urządzeń, oferujących własne nakładki na Androida. Wprowadzili oni do swoich urządzeń funkcję harmonogramu trybu ciemnego, jednak czysta, niezmodyfikowana wersja Androida 10 od Google tej opcji nie posiadała. Automatyczny tryb ciemny od Google pojawił się jednak z aktualizacją do Androida 11.

Automatyczny tryb ciemny w Androidzie 11

Android 11 jest dostępny do pobrania w stabilnej wersji od 8 września 2020 r. i wprowadza kilka przydatnych nowości, o których możesz przeczytać w tym artykule. Jedną z nowości jest wspomniany automatyczny tryb ciemny, czyli możliwość włączenia harmonogramu, który na podstawie naszych ustawień włączy tryb ciemny o określonej porze dnia. Może to być ręcznie ustawiony zakres godzin lub automatyczne wykrywanie zachodu i wschodu słońca.

Aby skorzystać z tej opcji, wejdź do aplikacji Ustawienia w Androidzie 11, a następnie wybierz zakładkę Wyświetlacz. Znajdziesz tu opcję Tryb ciemny i suwak, pozwalający ręcznie włączać lub wyłączać tryb nocny.

Wejdź do ustawień wyświetlacza w Android 11

My jednak chcemy ustawić harmonogram trybu ciemnego, więc zamiast suwaka dotknij po prostu etykiety Tryb ciemny. Wyświetlą się dodatkowe ustawienia, w których możesz skonfigurować automatyczne przełączanie trybu ciemnego.

Na samej górze wyświetla się opcja Harmonogram. To właśnie ona pozwala to skonfigurować. Dotknij opcji Harmonogram, a następnie z wysuniętego menu wybierz, na jakiej podstawie Android 11 ma włączać i wyłączać tryb ciemny.

 

Aktywuj opcję harmonogramu trybu ciemnego

Do dyspozycji masz trzy opcje:

  • Brak - harmonogram wyłączony, tylko ręczne przełączanie trybu ciemnego
  • Włącza się o wybranej godzinie - harmonogram, w którym sami ustawiamy godzinę włączenia i wyłączenia trybu ciemnego
  • Działa od zachodu do wschodu słońca - harmonogram, w którym Android 11 dynamicznie ustawia godziny włączenia i wyłączenia na podstawie zachodu oraz wschodu słońca w naszej lokalizacji

W przypadku wybrania ostatniej funkcji nie musimy nic więcej konfigurować. Jeśli jednak wybierzemy opcję, w której sami musimy wskazać zakres godzin dla trybu ciemnego, to pojawią się dwa dodatkowe pola: godzina rozpoczęcia oraz godzina zakończenia.

Ustaw godziny działania trybu ciemnego w Android 11

Ustaw w takiej sytuacji samodzielnie, o której godzinie tryb ciemny ma się uruchamiać, a o której ma powracać do trybu jasnego, standardowego.

I to wszystko - gdy to zrobisz, Android 11 zapamięta Twoje ustawienia i będzie automatycznie przełączać tryb ciemny. Nie potrzeba do tego już żadnych dodatkowych aplikacji.

Dołącz do dyskusji

comments powered by Disqus