Chcesz uruchomić Steam w trybie offline, bez anonsowania swojego statusu dostępności wszystkim znajomym? Wystarczy w ustawieniach nowej listy znajomych wyłączyć funkcję automatycznego logowania się do znajomych. Jak to zrobić?

Jak wyłączyć automatyczne logowanie do znajomych w Steam

Są momenty, w których chcemy sobie samemu w coś pograć, bez rozmawiania ze znajomymi czy też odmawiania propozycji wspólnej gry. Większość naszych gier jest jednak na platformie Steam, na której mamy sporo znajomych, a uruchomienie Steama powoduje automatyczne zalogowanie nas do znajomych i wyświetlenie statusu Online.

Mimo tego, że Steam po ostatnim odświeżeniu ekranu znajomych, listy kontaktów i czatów został paradoksalnie nieco okrojony z niektórych prostych opcji, to warto wiedzieć, że z biegiem czasu są one dodawane z powrotem do odświeżonego interfejsu. To samo tyczy się opcji kontrolowania tego, czy mamy być automatycznie logowani do czatu jako „Online” po włączeniu Steam.

Wyłącz automatyczne logowanie do czatu w Steam tuż po uruchomieniu

Na szczęście Steam możemy ustawić w taki sposób, aby tuż po włączeniu nie logował nas automatycznie do czatu i na liście znajomych. Steam zostanie uruchomiony, ale my będziemy na liście znajomych wyświetleni jako „Offline”. Dzięki temu sami będziemy mogli zdecydować, czy chcemy zalogować się do znajomych jako niewidoczni, dostępni, czy też może chcemy pozostać w trybie offline.

Jak to zrobić? To proste, ale opcji tej nie znajdziemy w głównych ustawieniach samego Steama. Musimy to zmienić w opcjach funkcji znajomych. Aby to zrobić, uruchom najpierw Steam normalnie, a następnie w dolnym prawym rogu okna programu kliknij w przycisk „Znajomi i czat”, aby wysunąć okno znajomych.

W okienku z listą znajomych kliknij w ikonę z kołem zębatym. Wyświetlone zostanie nowe okienko z ustawieniami, które dotyczą tylko i wyłącznie funkcji społecznościowych. Upewnij się, że jesteś w zakładce „LISTA ZNAJOMYCH”.

Wyłącz automatyczne logowanie w Steam do czatu

Na liście dostępnych opcji znajdź pole „Zaloguj się do znajomych podczas uruchamiania klienta Steam”. To właśnie ta opcja, która odpowiada za automatyczne logowanie użytkownika do czatu i wyświetlanie naszego statusu jako „Online” tuż po uruchomieniu programu. Wystarczy, że ustawimy tę opcję do pozycji „WYŁ.”.

Steam - okno ze znajomymi tuż po zalogowaniu

Wyłączenie tej opcji sprawi, że nie będziemy już więcej automatycznie logowani do czatu. Gdy uruchomimy ponownie Steam i wywołamy okno znajomych, to zauważymy, że nie jesteśmy już automatycznie logowani, a nasi znajomi widzą nas jako „Offline”. W okienku pojawia się też informacja o tym, że jesteśmy wylogowani ze znajomych i jeśli chcemy widzieć status innych i rozmawiać ze znajomymi, to musimy się ręcznie zalogować, klikając w przycisk „Zaloguj się”.