Wszyscy mówimy o tym, jak ważna jest dziś prywatność. To jedyny sposób, aby zachować naszą tożsamość i dane osobowe z dala od osób trzecich. Aplikacja Telegram jest jedną z tych, które przykładają olbrzymią uwagę do tego aspektu, oferując zaszyfrowaną usługę wysyłania wiadomości. Ponadto w ramach czatów ma również dużą liczbę opcji, które pozwalają jeszcze bardziej poprawić prywatność, takich jak możliwość dezaktywacji statusu Ostatnio widziano i online.

Powiązane: Jak skonfigurować Signal, Telegram, WhatsApp i Line za pomocą wirtualnego numeru.

Chodzi o powiadomienie, które wskazuje, czy jesteś aktualnie połączony z aplikacją lub kiedy ostatnio otworzyłeś określony czat. Wydaje się, że są to zupełnie zbędne informacje. Ich dezaktywacja możliwa jest w praktycznie wszystkich komunikatorach. A co z aplikacją do przesyłania wiadomości, która tak mocno stawia na prywatność, taką jak Telegram?

Domyślnie Telegram ma aktywną funkcję Ostatnio widziano i online, to znaczy, jeśli uczestnicy czatu mają włączone obie opcje, będą mogli sprawdzić, kiedy ich rozmówca przeczytał wysłaną przez nich wiadomość.

Telegram daje możliwość wyłączenia tych opcji. Co spowoduje, że nawet otwierając czat i czytając nowe wiadomości, nadawca nie będzie widział, że to uczyniłeś. Uczestnicy czatu nie będą także wiedzieć czy jesteś połączony i aktywny w danym momencie.

Działa to jednak w obie strony, tzn. wystarczy, że jeden z uczestników czatu wyłączy te funkcje a statusy nie będą widoczne dla żadnej z osób na czacie.

Telegram umożliwia bardzo precyzyjne ustawienia, dzięki którym możesz dokładnie określić typ kontaktów / użytkowników, dla których chcesz dezaktywować lub aktywować tę funkcję.

Poniżej pokazujemy krok po kroku, jak dezaktywować funkcję Ostatnio widziano i online czatów aplikacji Telegram na Androida i iPhone'a:

Jak aktywować lub dezaktywować status Online i Ostatnio widziano na Telegramie. (Android lub iPhone)

1. Otwórz aplikację Telegram.

2. Przejdź do sekcji Ustawienia:

3. Tutaj wybierz: Prywatność i bezpieczeństwo.

4. Zlokalizuj i przejdź do opcji: Ostatnio widziano i online.

5. Tutaj znajdziesz 3 opcje konfiguracji:

- Wszyscy: Wszyscy użytkownicy, niezależnie od tego, czy są na liście kontaktów, czy nie, będą mogli zobaczyć, kiedy ostatnio łączyłeś się z czatem, a także kiedy byłeś ostatnio online.

- Moje kontakty: Tylko czaty, które prowadzisz z osobami z listy kontaktów w telefonie, będą mogły zobaczyć kiedy ostatnio byłeś połączony, a także status online. Użytkownicy, z którymi prowadzisz rozmowy, ale nie należą do Twoich kontaktów, nie uzyskają tych informacji.

- Nikt: żaden użytkownik ani kontaktów nie będzie mógł zobaczyć informacji związanych z ostatnim połączeniem i statusem online.

6. Wybierz żądane ustawienia i gotowe.

Należy zaznaczyć, że w tej konfiguracji możemy również uwzględnić wyjątki, czyli kontakty lub użytkowników, dla których nowo wybrana konfiguracja ogólna nie będzie stosowana.

Ważna uwaga: jeśli aktywujesz omawiane funkcje, rozmówcy czatu mogą poznać dokładny czas lub przybliżoną liczbę minut, kiedy ostatnio łączyłeś się z czatem lub kiedyś byłeś online. W przypadku dezaktywacji, Twoi rozmówcy otrzymają następujące przybliżenia:

  • Ostatnio: obejmuje od 1 sekundy do 2 do 3 dni.
  • Ostatni raz kilka dni temu: od 2-3 dni do siedmiu dni.
  • Ostatnio kilka tygodni temu: od 6-7 dni do miesiąca.
  • Ostatnio widziano dawno temu: ponad miesiąc.