Steam wzbogacił się o nowe ustawienia prywatności, dzięki którym można ukryć gry na Steam oraz informację o tym, w co gramy. Możesz ukryć całą bibliotekę gier w swoim profilu, a także wyłączyć ustawianie statusu z informacją o tym, jaką grę mamy aktualnie uruchomioną. Jak to zrobić?

Jak ukryć gry na Steam

Steam do tej pory dawał dość proste funkcje zarządzania prywatnością. Swój profil na Steam mogliśmy ustawić jako publiczny, tylko dla znajomych bądź prywatny. Nie było jednak możliwości zarządzania poszczególnymi sekcjami profilu. Jeżeli chcieliśmy ukryć tylko swoje gry, to musieliśmy ustawić cały profil na prywatny, co ukrywało wszystkie informacje.

Teraz wprowadzono jednak nowe ustawienia, które umożliwiają lepsze zarządzanie widocznością elementów związanych z naszą biblioteką gier. W ustawieniach prywatności pojawiła się opcja, dzięki której możemy ukryć listę wszystkich posiadanych gier, zdobyte osiągnięcia, czas spędzony w poszczególnych grach, a także listę życzeń.

Co więcej, nowe ustawienia mają wpływ na nasz status w serwisie Steam w okienku z listą znajomych. Do tej pory było tak, że jeśli chcieliśmy ukryć status z informacją o tym, w co aktualnie gramy, to jedyną opcją było ustawienie statusu Offline. To uniemożliwiało jednak kontakt ze znajomymi i odbieranie wiadomości. Teraz nowe ustawienia prywatności umożliwiają wyłączenie wyświetlania statusu z informacją o tym, w co aktualnie gramy, bez konieczności przechodzenia do trybu offline. Możemy nadal pozostać jako dostępni, ale nikt nie zobaczy, że w coś gramy. Jak skorzystać z nowych opcji?

Ukrywanie gier na Steam oraz statusu z informacją o aktualnie uruchomionej grze

Nowe ustawienia dostępne są w opcjach prywatności naszego profilu. Aby z tego skorzystać, należy uruchomić Steam i zalogować się na swoje konto. Następnie w oknie Steam należy kliknąć w zakładkę ze swoim Nickiem i wybrać z rozwijanej listy opcję „Profil”.

Wejdź do ustawień profilu

Pojawi się podgląd naszego profilu. W górnym prawym rogu znajdziesz przycisk „Edytuj profil”. Kliknij go, aby wejść do ustawień.  W ustawieniach profilu możemy zmienić swoje dane i nick. Nas jednak interesują opcje związane z prywatnością, dlatego przejdź do zakładki „Ustawienia prywatności”.

Przejdź do edycji profilu Steam

W tym miejscu znajdziesz listę opcji, których widoczność możesz zmienić na publiczną, tylko dla znajomych oraz prywatną. Opcja prywatna sprawia, że elementy te są widoczne tylko i wyłącznie dla Ciebie.

Aby ukryć swoje gry, należy zmienić widoczność sekcji „Game details” (Szczegóły gier) na „Prywatny”. Opcja „Game details” odpowiada za widoczność:

  • Listy gier posiadanych w bibliotece Steam
  • Listy życzeń
  • Listy osiągnięć zdobytych w grach
  • Czasu spędzonego w poszczególnych grach
  • Statusu „W grze” wraz z nazwą uruchomionej gry

Domyślnie opcja ta jest ustawiona na „Tylko dla znajomych”, co oznacza, że wszyscy znajomi widzą Twoje gry, listę życzeń, osiągnięcia, czas spędzony w grze i status „W grze” z nazwą aktualnie uruchomionej gry. Aby to ukryć przed wszystkimi, należy ustawić opcję „Game details” na „Prywatny”.

Zmień ustawienia widoczności gier Steam na prywatne

Po ustawieniu tej opcji na „Prywatny” nikt ze znajomych nie zobaczy, jakie masz gry w bibliotece i w co aktualnie grasz (i czy w ogóle w coś grasz). Nawet jeżeli uruchomisz jakąś grę, będąc widocznym na liście znajomych, to znajomi i tak zobaczą tylko status „Online”, ale nie wyświetli im się informacja o tym, że w cokolwiek grasz.

Widoczność pozostałych elementów profilu (np. listy znajomych, gabloty, odznak, komentarzy, grup) jest kontrolowana przez sekcję „My profile”. Jeżeli chcesz ją pozostawić widoczną, to ustaw ją na „Publiczny” lub „Tylko dla znajomych”. Wtedy osoby wchodzące na twój profil zobaczą tylko wspomniane elementy, natomiast szczegóły związane z grami będą nadal ukryte.