Download, sterowniki

Jak stworzyć własne menu główne w KODI 17 i 18

Autor
Błażej Starosta
Data dodania
11.06.2018
Ilość komentarzy
0

Chcesz dodać własne przyciski w menu głównym KODI, tak, aby móc np. uruchamiać ulubione wtyczki bezpośrednio z ekranu startowego? Możliwość edycji menu głównego zależy od skórki, ale istnieje sposób, aby dodać tę opcję do domyślnego motywu Estuary w KODI 17 i 18. Pozwoli to na usuwanie skrótów z menu głównego, a także dodawanie własnych odnośników do wtyczek, folderów lub wybranych lokalizacji.

Tworzenie własnego menu w KODI

Menu główne w KODI posiada odnośniki do podstawowych funkcji, takich jak Filmy, Seriale, Muzyka, Teledyski, Telewizja, Radio czy Dodatki. Umożliwiają one odtwarzanie materiałów z lokalnej biblioteki lub wybranej lokalizacji sieciowej. Wiele osób korzysta jednak z KODI głównie ze względu na dodatki (wtyczki), które umożliwiają np. strumieniowanie multimediów, i chciałoby je przypiąć na stałe do menu głównego, tak, aby po włączeniu KODI móc od razu z menu wybrać ulubioną wtyczkę.

W takiej sytuacji konieczna jest możliwość stworzenia własnego menu lub wyedytowania istniejącego. Możliwość modyfikacji menu głównego zależy w całości od użytej skórki. Domyślna skórka Estuary takiej opcji oryginalnie nie ma, ale istnieje sposób, aby ją dodać. Pozwoli to usunąć wybrane pozycje z menu (np. Teledyski czy Radio), a następnie dodać własne odnośniki do dowolnych elementów (do wtyczek i dodatków, do poszczególnych folderów, do konkretnych funkcji dodatków itp.). Jak to zrobić?

Zainstaluj skórkę Estuary MOD w KODI 17 lub 18

Rozwiązaniem jest użycie skórki o nazwie Estuary MOD, która dostępna jest zarówno dla KODI 17 jak i 18. Estuary MOD wygląda identycznie, jak domyślna skórka Estuary, ale jest nieco zmodyfikowana jeśli chodzi o dodatkowe funkcje. Przede wszystkim daje ona użytkownikowi możliwość edycji całego menu głównego. Można trwale usuwać lub tymczasowo ukrywać domyślne elementy menu, a także pozwala tworzyć własne przyciski w menu. Do każdego przycisku możemy przypiąć dowolną wtyczkę lub dowolny folder bądź zakładkę z danej wtyczki.

Aby można było z tego korzystać, konieczne jest zainstalowanie skórki Estuary MOD. W tym celu musimy pobrać repozytorium Guiloz, w którym znajduje się skórka do pobrania.

Pobierz repozytorium Guiloz dla KODI

Ściągnij plik ZIP z repozytorium z powyższego linku. Jeśli z KODI korzystasz na dedykowanym urządzeniu, to skopiuj pobrany plik ZIP na pendrive, a następnie podłącz pamięć zewnętrzną do urządzenia z KODI.

W KODI przejdź do ustawień, a następnie wybierz zakładkę „Dodatki”. Z listy dostępnych opcji wybierz „Zainstaluj z pliku zip”. Wskaż teraz plik ZIP z repozytorium Guiloz i poczekaj, aż plik zostanie zainstalowany.

Zainstaluj dodatek z pliku ZIP

Po zainstalowaniu repozytorium ponownie wejdź do „Ustawienia > Dodatki” i tym razem wybierz opcję „Zainstaluj z repozytorium”. Wybierz na liście „Guiloz Repository”, aby wejść do listy dodatków dostępnych z zainstalowanego repozytorium.

Zainstaluj EstuaryMOD

Udaj się do zakładki „Wygląd i działanie > Skóra”. Znajdziesz w tym miejscu dwie wersje skóry Estuary MOD do pobrania – jedna dla KODI 17, druga dla KODI 18. Wybierz odpowiednią wersję w zależności od tego, z jakiej wersji KODI korzystasz. Poczekaj, aż plik zostanie pobrany i zmodyfikowana skórka zainstalowana.

Tworzenie własnego menu w KODI za pomocą Estuary MOD

Gdy masz już pobraną skórkę Estuary MOD, to pora ją aktywować, a następnie stworzyć za jej pomocą własne menu. Po pobraniu skórki powinien się wyświetlić komunikat z zapytaniem, czy chcemy się na nią przełączyć. Wybierz „Tak”.

Potwierdź przełączenie skóry

Jeżeli zamknąłeś/-aś ten komunikat, to nic nie szkodzi – wystarczy, że przejdziesz do „Ustawienia > Interfejs”, a następnie w zakładce „Skóra” skorzystasz z opcji zmiany skórki i wybierzesz zainstalowaną Estuary MOD.

Po włączeniu skóry przejdź do głównego ekranu ustawień w KODI, a następnie wybierz przycisk „Skóra”. Pojawią się opcje modyfikacji zainstalowanej skórki Estuary MOD.

Wejdź do ustawień skóry i menu

Wybierz w tym miejscu opcję „Menu startowe > Dostosuj menu startowe”. Wyświetli się ekran edycji menu głównego w KODI. Możesz w tym miejscu dodawać własne odnośniki, a także usuwać istniejące lub zmieniać ich kolejność.

Ukrywanie niepotrzebnych przycisków w menu głównym KODI

Jeżeli chcesz ukryć któryś z domyślnych elementów, to zaznacz wybrany odnośnik z menu głównego (np. „Seriale”) lewym przyciskiem myszy, a następnie najedź kursorem na przycisk minusa obok i kliknij go.

Ukrywanie pozycji w menu KODI

Wybrana pozycja w menu zostanie oznaczona jako nieaktywna, co oznacza, że nie jest widoczna w menu głównym KODI. Jeżeli w przyszłości zechcesz ją przywrócić, to wystarczy wrócić do tych ustawień, zaznaczyć daną opcję i ponownie kliknąć przycisk z minusem obok. Wybrany element zostanie przywrócony.

Dodawanie własnych przycisków do menu głównego KODI

Jeżeli chcesz dodać swoje ulubione wtyczki do menu głównego, to kliknij w przycisk z plusem. Stworzony zostanie nowy odnośnik w menu głównym, któremu musimy teraz nadać nazwę oraz wskazać, do czego ma kierować.

Tworzenie nowego przycisku w menu KODI

Zaznacz utworzony nowy przycisk w menu, a następnie po prawej stronie skorzystaj z opcji „Wybierz pozycję”. Wyświetli się nowe okienko, w którym możesz wybrać dowolny element, do którego ma prowadzić przycisk. Jeżeli chcesz dodać po prostu swoją ulubioną wtyczkę wideo (np. YouTube), to wybierz „Dodatek > Dodatek wideo”, a następnie na liście znajdź wtyczkę, którą chcesz przypiąć do menu (np. wspomniany YouTube).

Utwórz odnośnik do wybranego dodatku

Po wybraniu dodatku możesz wybrać, do jakiej dokładnie sekcji dodatku ma prowadzić odnośnik. Jeżeli do głównego ekranu dodatku, to po prostu wybierz opcję „Utwórz menu tutaj” od razu na samym początku. Możesz jednak stworzyć odnośnik, który po wybraniu w menu przekieruje Cię nie tylko do wtyczki YouTube, ale np. od razu do ekranu Twoich subskrybowanych kanałów.

Wtyczka zostanie dodana i jej grafika oraz nazwa powinny zostać automatycznie uzupełnione. Możesz też wpisać własną nazwę dla tego elementu za pomocą pola z etykietą, a także wybrać własną ikonę lub tapetę dla tej sekcji.

Dołącz do dyskusji

comments powered by Disqus