Download, sterowniki

Jak stworzyć i przywrócić kopię zapasową haseł w Firefox 57 i nowszych

Autor
Błażej Starosta
Data dodania
09.03.2018
Ilość komentarzy
0

Chcesz zrobić kopię haseł zapisanych w przeglądarce Firefox? Dodatek Password Exporter nie działa z nową wersją Firefoksa. Jak eksportować hasła z nowego Firefoksa, aby utworzyć kopię, którą będzie można w przyszłości przywrócić w razie awarii przeglądarki lub po przeinstalowaniu systemu?

Tworzenie kopii zapasowej haseł w Firefox Quantum

Firefox posiada wbudowanego menedżera haseł, w którym przechowywane są wszystkie zapamiętane dane do logowania (loginy oraz hasła). Możemy przeglądać swoje zapisane hasła, a także importować kopię zapasową haseł z plików CSV. Skoro istnieje opcja importowania haseł, to powinna być też opcja ich eksportowania, prawda? Niestety, Firefox takiej opcji nie posiada. Jak zatem można importować hasła, skoro nie da się stworzyć ich kopii zapasowej?

Jedną z opcji jest skorzystanie z funkcji Firefox Sync, która umożliwia synchronizowanie haseł, zakładek, historii i innych danych z przeglądarki do naszego konta Firefox w chmurze. Dzięki temu korzystając z innego urządzenia lub używając Firefoksa po przeinstalowaniu systemu wystarczy zalogować się na nasze konto, a następnie wszystkie dane zostaną samodzielnie przywrócone. Wiele osób nie chce jednak używać kont w chmurze i synchronizować swoich danych. Jak zatem zrobić i przywrócić kopię haseł bez użycia konta Firefox?

Problemy z eksportowaniem haseł z nowego Firefoksa (Quantum)

Do niedawna rozwiązaniem powyższego problemu z brakiem wbudowanej funkcji eksportu było skorzystanie z dodatku Passwords Exporter, który umożliwiał zapisanie wszystkich haseł do jednego pliku CSV. Taki plik można było potem przywrócić, korzystając z przycisku „Importuj” w menedżerze haseł Firefoksa.

Opcja importu haseł w Firefox

Niestety, dodatek Passwords Exporter nie działa już z nowymi wersjami przeglądarki Firefox. Wszystko dlatego, że Firefox 57 wprowadził nową wersję przeglądarki, w której porzucono wsparcie dla starszych dodatków.  Z  tą wersją na początku działał jeszcze program PasswordFox, który umożliwiał eksport haseł do pliku CSV, ale następna wersja przeglądarki Firefox (58) skutecznie zablokowała i to rozwiązanie.  

W praktyce więc przycisk importu haseł służy teraz jedynie do importowania haseł z innych źródeł (np. z innych przeglądarek, z których stworzyliśmy kopię zapasową haseł), gdyż Firefox na chwilę obecną nie pozwala tworzyć lokalnej kopii zapasowej zapisanych danych do logowania.

Na szczęście istnieje inny sposób, który nie opiera się na użyciu jakichkolwiek dodatków lub programów. Możemy ręcznie skopiować odpowiednie pliki Firefoksa odpowiedzialne za przechowywanie haseł, a następnie je przywrócić po przeinstalowaniu programu lub systemu. Stary, niezawodny sposób. Jak to zrobić?

Tworzenie kopii zapasowej haseł w Firefox 57, 58 i nowszych

Najpierw musimy udać się do odpowiedniego folderu, w którym przechowywane są wszystkie pliki naszego profilu w przeglądarce Firefox.  Folder z profilem znajdziemy, w zależności od systemu operacyjnego, w jednej z poniższych ścieżek:

  • Windows:  C:\Users\<nazwa_uzytkownika>\AppData\Roaming\Mozilla\Firefox\Profiles\
  • macOS: /Users/<nazwa_uzytkownika>/Library/Application Support/Firefox/Profiles/
  • Linux: /home/<nazwa_uzytkownika>/.mozilla/firefox/

Jeżeli korzystasz z systemu Windows, to możesz bardzo szybko udać się w odpowiednie miejsce bez konieczności otwierania każdego katalogu po kolei. Wystarczy, że wciśniesz kombinację klawiszy Windows + R, a następnie w oknie uruchamiania wpiszesz poniższe polecenie:

%appdata%\Mozilla\Firefox\Profiles\

Otwarty zostanie katalog Profiles, w którym znajduje się folder zawierający wszystkie dane z naszego profilu przeglądarki Firefox.

Otwórz folder z profilem Firefoksa

Po wejściu do tego folderu otwórz katalog ze swoim profilem (jego nazwa może być zlepkiem losowych znaków). Folder wskazujący na domyślny profil powinien mieć w nazwie dopisek .default.

Folder z domyślnym profilem Firefox

Po otwarciu folderu ze swoim profilem znajdziesz tu wiele podkatalogów oraz pojedynczych plików. Nas interesują dwa konkretne pliki, które zawierają zapamiętane loginy oraz hasła. Są to:

  • key4.db
  • logins.json

Zaznacz te pliki, a następnie skopiuj je i wklej w inne, bezpieczne miejsce (np. na pendrive, na inny dysk twardy lub w inne miejsce, z którego nie zostaną przypadkowo usunięte). W ten sposób stworzyliśmy kopię zapasową swoich zapisanych haseł w Firefox.

Skopiuj pliki key4.db oraz logins.json

Mając te dwa pliki możemy teraz spokojnie wykasować i przeinstalować przeglądarkę Firefox lub sformatować dysk, aby przeinstalować system operacyjny. Dopóki mamy zachowane dwa powyższe pliki nasze hasła są bezpieczne.

Przywracanie kopii zapasowej haseł w Firefox 57, 58 lub nowszych

Przywrócenie kopii zapasowej zapisanych danych do logowania jest bardzo proste. Wystarczy, że skopiujemy z powrotem w to samo miejsce pliki key4.db oraz logins.json. Aby to zrobić, wejdź do folderu, w którym przechowujesz kopię zapasową tych plików, zaznacz je, a następnie skorzystaj z opcji „Kopiuj”.

Skopiuj pliki z kopią haseł Firefoksa

Po skopiowaniu plików upewnij się, że przeglądarka Firefox jest zamknięta. Przejdź  do folderu z profilem Firefox (udaj się do takiej samej ścieżki jak ta, z której wcześniej skopiowałeś/-aś oba pliki i otwórz folder z domyślnym profilem). Wklej tu skopiowane pliki, zastępując istniejące (kliknij prawym przyciskiem myszy wewnątrz tego folderu i wybierz opcję „Wklej”).

Wklej kopię haseł do folderu z profilem Firefox

Wszystkie twoje hasła i loginy zostaną przywrócone do nowego profilu, do którego wkleiłeś/-aś powyższe pliki. Możesz teraz uruchomić przeglądarkę Firefox i wejść do „Opcje > Prywatność i bezpieczeństwo”.  Po wybraniu opcji „Zachowane dane logowania” wyświetlą się wszystkie twoje loginy oraz hasła. Oznacza to, że dane do logowania zostały pomyślnie zaimportowane.

Dołącz do dyskusji

comments powered by Disqus