Jakiś czas temu Facebook wprowadził awatary - nową funkcję wyrażania siebie. Każdy użytkownik może stworzyć swój awatar i używać go w formie naklejek w rozmowach i komentarzach. Zobacz, czym są awatary na Facebooku, gdzie dokładnie można ich używać i jak je tworzyć oraz edytować.

Awatary na Facebooku

Zdjęcie profilowe to nie jedyny sposób, w jaki możemy wyrazić siebie. Różne serwisy społecznościowe oferują także tworzenie swoich awatarów, czyli postaci będących wirtualnym odwzorowaniem nas samych. Snapchat posiada tę funkcję w postaci Bitmoji, kreskówkowych awatarów, którymi możemy wyrażać emocje. Użytkownicy Apple mają podobną opcję wbudowaną w iOS w postaci Memoji. Wprowadzone niedawno awatary na Facebooku działają bardzo podobnie.

Awatary na Facebooku - co to jest?

Awatary to kolejne sposoby na wyrażenie siebie. Dzięki awatarowi możesz stworzyć wirtualny odpowiednik swojej osoby, spersonalizować go (kształt głowy, budowa ciała, włosy, oczy, zarost, makijaż), a następnie wykorzystywać na Facebooku. No właśnie, o co chodzi z tym wykorzystywaniem swojego awatara?

Awatar na Facebooku możesz wykorzystać do swojego zdjęcia profilowego, a także do naklejek w komentarzach na Facebooku i rozmowach na Messengerze. O ile zdjęcie profilowe każdy ustawia samemu wedle uznania, to naklejki są czymś zdecydowanie ciekawszym. Po stworzeniu awatara uzyskasz dostęp do katalogu naklejek wyrażających różne emocje, stworzonych na podstawie Twojego spersonalizowanego awatara. W ten sposób uzyskasz unikatowe emotki z samym sobą!

Jak stworzyć awatar na Facebooku?

Awatar najprościej stworzyć za pomocą oficjalnej aplikacji mobilnej Facebooka. Znajduje się tam dedykowana zakładka, która pozwala utworzyć awatar i dostosować jego wygląd od A do Z.

Przejdź do ustawień Facebooka

Uruchom aplikację Facebook, a następnie dotknij ikony z trzema kreskami w górnym prawym rogu. Wysuną się ustawienia aplikacji. Przewiń zawartość najpopularniejszych skrótów i ustawień na sam dół. Znajdziesz tu sekcję Zobacz więcej. Stuknij ją palcem, by wywołać dodatkowe opcje.

Na liście dodatkowych opcji znajdziesz zakładkę Awatary. Przejdź do tej zakładki. Aplikacja wyświetli Ci teraz możliwość utworzenia swojego własnego awataru. Kliknij przycisk Dalej.

Wybierz opcję awatarów

Pojawi się teraz generator Twojego awataru. Zacznij od wyboru koloru skóry. Gdy to zrobisz, pojawi się kolejny ekran z listą wszystkich opcji personalizacji. Możesz tu dostosować kształt głowy, budowę ciała, włosy (i ich kolor), oczy (i ich kolor), zarost, makijaż, a nawet dodać zmarszczki lub pieprzyki.

Dostosuj awatar

Gdy przejdziesz przez wszystkie zakładki personalizacji i uzyskasz zadowalający efekt, dotknij przycisku Gotowe w górnym prawym rogu ekranu. Twój awatar zostanie wygenerowany, a wraz z nim lista różnego rodzaju naklejek wyrażających przeróżne emocje.

Potwierdzenie stworzenia awataru

Facebook zaproponuje Ci też możliwość ustawienia awataru jako zdjęcie profilowe, jednak nie musisz tego robić. Wystarczy wybrać opcję Pomiń.

Aby korzystać z naklejek w komentarzach lub wiadomościach prywatnych, wystarczy w polu tekstowym dotknąć ikony emotikon, a następnie przejść do zakładki naklejki.

 

Naklejki z awatarem

W tym miejscu znajdziesz sekcję z Twoim awatarem, gdzie wyświetlają się wszystkie wygenerowane z Tobą emotikony.

Warto wspomnieć, że w każdym momencie możesz zmodyfikować swój awatar, co spowoduje wygenerowanie na nowo wszystkich naklejek. Jeśli zatem uznasz, że Twój awatar nie spełnia Twoich oczekiwań, to wejdź ponownie do ustawień Facebooka i udaj się do zakładki Awatary. Wyświetli się w tym miejscu Twój awatar wraz z opcją jego edycji - w trakcie edycji pojawi się taki sam ekran personalizacji, jak przy tworzeniu awatara.