Zastanawiasz się, jak szybki jest twój Internet w smartfonie z Androidem lub w iPhone? Możesz to w bardzo prosty sposób sprawdzić – zarówno dla Internetu mobilnego (np. LTE) jak i dla połączenia przez Wi-Fi.

Testowanie szybkości internetu w Androidzie i iOS

Wielu operatorów zachwala swoje usługi mobilne, oferując ultraszybkie połączenia z Internetem – w tym mobilne. Jeśli zastanawiasz się, czy twój operator faktycznie oferuje tak dobre połączenie, to możesz to sprawdzić za pomocą jednej aplikacji, testując szybkość pobierania oraz wysyłania plików. To również przydatna opcja, gdy strony się wolno otwierają i chcemy zweryfikować, czy problem leży w powolnym łączu, czy też może w aplikacji (przeglądarce internetowej).

Swoje łącze internetowe można przetestować zarówno w Androidzie jak i w iPhone za pomocą aplikacji SpeedTest. Z pewnością każdy z was zna SpeedTest.net w postaci strony internetowej, na której można sprawdzić szybkość pobierania i wysyłania plików na komputerze oraz w laptopach. Warto jednak wiedzieć, że SpeedTest jest również dostępny na urządzenia mobilne i działa zarówno z Internetem odbieranym przez sieci Wi-Fi, jak i przez dane komórkowe.

Uwaga! Jeśli chcesz sprawdzić szybkość pobierania i wysyłania plików przez Internet mobilny (np. LTE), to miej na uwadze, że aplikacja SpeedTest wykorzysta w tym celu dane z miesięcznego pakietu transferu danych. Dzieje się tak dlatego, że do przetestowania łącza aplikacja wysyła i odbiera testowe dane, a to przez operatorów jest uznawane za normalnych ruch internetowy – taki sam, jak w przypadku przesłania lub odebrania od kogoś pliku.

Testowanie łącza mobilnego lub Wi-Fi w Androidzie oraz iPhone

Aplikacja prezentuje się praktycznie dokładnie tak samo w Androidzie jak i na iPhone, dlatego poniższa instrukcja będzie adekwatna dla obu typów urządzeń. Najpierw musisz pobrać aplikację SpeedTest ze Sklepu Play (Android) lub z AppStore (iPhone).

Pobierz SpeedTest ze Sklepu Play

Pobierz SpeedTest z AppStore

Zainstaluj aplikację w swoim telefonie, a następnie przełącz ustawienia telefonu w taki sposób, aby aktywne było to połączenie z Internetem, które chcesz przetestować. Jeżeli chcesz sprawdzić szybkość Internetu mobilnego, to wyłącz Wi-Fi całkowicie i włącz tylko transfer danych / dane komórkowe. Z kolei jeśli chcesz przetestować Wi-Fi, to upewnij się, że masz aktywne połączenie z wybraną siecią Wi-Fi.

Wybierz łącze internetowe, które chcesz przetestować

Uruchom aplikację SpeedTest. Na środku ekranu pojawi się jeden duży przycisk z napisem „Rozpocznij test”. Wciśnij ten przycisk, aby rozpocząć testowanie łącza internetowego. Pojawi się miernik szybkości i nastąpi łączenie z optymalnym, szybkim serwerem internetowym.

Rozpocznij test w SpeedTest

Najpierw sprawdzona zostanie prędkość pobierania danych – przez kilka sekund aplikacja będzie pobierać dane z serwera, aby sprawdzić, jaką prędkość ściągania może osiągnąć twoje łącze internetowe. Następnie ten sam mechanizm zostanie zastosowany do sprawdzenia prędkości wysyłania plików.

SpeedTest - wynik

Na koniec wyświetli się twój wynik – prędkość pobierania oraz wysyłania, wyrażona w megabitach na sekundę. W aplikacji znajdziesz dodatkową zakładkę, w której możesz sprawdzić historię testów – aplikacja zapisuje wszystkie wyniki testów i pozwala je przeglądać oraz porównywać. Możesz także w ustawieniach zmienić jednostkę, w której pokazywane są wyniki (Mbps lub kB/s).

SpeedTest - historia wyników i ustawienia

Jak wspomniałem wcześniej, należy uważać z testowaniem łącza mobilnego, na które mamy nałożone miesięczne limity transferu. W moim przypadku jeden test spowodował zużycie ok. 45MB danych z puli miesięcznego transferu.