Przeglądasz jakiegoś bloga lub inną stronę na WordPressie i jesteś ciekaw, z jakiego szablonu powstała? Zobacz, jak sprawdzić motyw WordPress na stronie, tak, aby zidentyfikować szablon i samemu znaleźć go w sieci.

WordPress - jak sprawdzić szablon na stronie

Wiele stron na WordPressie korzysta z gotowych motywów, które po zainstalowaniu zmieniają wygląd strony i pozwalają ją dostosować do swoich potrzeb – w mniejszym lub większym stopniu. Gotowe motywy są świetnym sposobem na to, aby przyspieszyć proces tworzenia strony internetowej. Można z nich skorzystać w całości, wprowadzając tylko drobne zmiany, lub też użyć ich jedynie jako punkt startowy do stworzenia własnej, unikatowej witryny.

Oczywiście szablony, zarówno płatne jak i darmowe, można łatwo znaleźć chociażby przez wyszukiwarkę Google lub w katalogu WordPressa. Co jednak zrobić, gdy weszliśmy na czyjąś stronę na WordPressie i spodobał nam się użyty w niej motyw? Znalezienie go po omacku w katalogu szablonów jest prawie niemożliwe. Istnieją jednak proste sposoby na to, aby sprawdzić, z jakiego motywu korzysta dana strona na WordPressie. Można to Mając nazwę szablonu będzie łatwo go znaleźć.

Ręczne sprawdzanie nazwy użytego motywu na stronie z WordPressem

Pierwszy sposób to ręczne, samodzielne sprawdzenie motywu na stronie poprzez zajrzenie do źródła (kodu) strony. Nie jest to wcale takie trudne, gdyż nazwa motywu wyświetla się tam wielokrotnie i wystarczy ją znaleźć.

Aby to zrobić, wejdź na stronę z WordPressem, którą chcesz sprawdzić, a następnie kliknij prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu na stronie. Z rozwijanego menu wybierz opcję „Źródło strony” lub „Zbadaj element” w zależności od przeglądarki, którą posiadasz.

Zbadaj element - sprawdź źródło strony

Pojawi się podgląd wygenerowanego kodu HTML strony. Wciśnij teraz kombinację klawiszy CTRL+F, aby wysunąć wyszukiwarkę. Wpisz w niej poniższy fragment:

/wp-content/themes/

Powinien zostać znaleziony jakikolwiek odnośnik do pliku, który umieszczony jest w folderze /wp-content/themes/nazwa_motywu/. To, co następuje po /themes/ to nazwa folderu z motywem, którego szukasz. Nazwa folderu jest w większości przypadków zgodna z nazwą samego motywu. Przykładowo, na poniższym zrzucie ekranu widać, że motyw, z którego strona korzysta, nazywa się „edge”.

Znajdź nazwę motywu w kodzie strony

Teraz możesz przejść do wyszukiwarki Google i wyszukać nazwy motywu z dopiskiem „wordpress theme”, np. „edge wordpress theme”. Pojawi się strona, na której możesz znaleźć motyw – do pobrania (jeśli jest za darmo) lub do kupienia (jeśli jest płatny).

Automatyczne sprawdzanie nazwy motywu na stronie z WordPressem

Jeśli masz problemy ze znalezieniem nazwy motywu w kodzie strony za pomocą przeglądarki, to możesz skorzystać z innego rozwiązania. Dostępne są narzędzia online, które same skanują strony pod kątem informacji o motywie i wyświetlają nazwę szablonu. Jedną z takich stron jest WordPress Theme Detector.

Przejdź do WordPress Theme Detector

Po wejściu na powyższą stronę wystarczy wpisać adres serwisu na WordPressie, którego motyw chcesz sprawdzić. Potwierdź wpisany adres i poczekaj, aż WordPress Theme Detector przeskanuje stronę i wyświetli informacje o motywie.

Sprawdź nazwę motywu przez stronę WP Theme Detector

Wyświetla się tu autor motywu, nazwa motywu, a także informacje o tym, czy jest to motyw zwykły, czy też tzw. child-theme (motyw potomny, czyli motyw-dziecko, który wprowadza własne zmiany w oparciu o główny szablon). Jeśli jest to motyw potomny, utworzony przez autora strony, to nic nie szkodzi – strona wyświetli informacje odnośnie głównego motywu, do którego child theme się odwołuje, więc i tak sprawdzisz, z czego korzysta dana strona. Wszystkie informacje znajdziesz w polu „Theme” lub „Parent theme”.