Nie wiesz, czy twój komputer jest podatny na ataki Meltdown i Spectre? A może chcesz sprawdzić, czy w twoim systemie są zainstalowane odpowiednie łatki zabezpieczające? Pokazujemy, jak w prosty sposób sprawdzić stan zabezpieczeń przed atakami Meltdown i Spectre na każdym komputerze.

Meltdown i Spectre - jak sprawdzić procesor pod kątem ataków?

Meltdown i Spectre to dwie niedawno ujawnione luki w zabezpieczeniach współczesnych procesorów. Podatność na te ataki wynika z błędów w architekturze procesorów Intel, ale nie tylko. Niedługo po opublikowaniu pierwszych informacji okazało się, że podatne są również procesory AMD oraz ARM.

Błędy w architekturze procesorów sprawiają, że na komputerach podatnych na ataki można wykonać czynności, które umożliwią atakującemu przechwycenie danych, odczytanie wpisywanych haseł i ogólną kradzież informacji. Trzeba jednak powiedzieć, że wcale nie jest to takie proste, jak się wydaje większości osób. Wykonanie ataku Meltdown czy Spectre nie jest tak banalne, jak zainfekowanie komputera złośliwym oprogramowaniem.

Komu zagraża Meltdown i Spectre?

Meltdown dotyczy procesorów Intel oraz ARM. W przypadku Intela podatne są wszystkie procesory wydane od 1995 roku. Jedynymi wyjątkami są procesory z rodziny Itanium oraz procesory z serii Atom, ale tylko te, które zostały wydane przed 2013 rokiem. Cała reszta procesorów Intela od 1995 roku aż do obecnych modeli z rodziny Coffee Lake (i3/i5/i7-8XXX) jest podatna na atak Meltdown. Procesory firmy AMD nie są podatne na ataki Meltdown.

Spectre to nieco bardziej skomplikowany atak, bazujący na dwóch błędach w architekturze współczesnych procesorów. Dotyczy procesorów Intel, ARM, a także AMD. Zagrożenia dotyczą w szczególności przeglądarek internetowych. Eksperci opisali atak Spectre jako znacznie trudniejszy do załatania, ale również jako trudniejszy do praktycznego wykorzystania przez atakującego.

Jak sprawdzić, czy mój komputer jest podatny na Meltdown i Spectre?

Najprostszym sposobem na sprawdzenie podatności procesora na ataki Meltdown i Spectre jest skorzystanie z niewielkiego programu Ashampoo®  Spectre Meltdown CPU Checker. Program ten sprawdza model naszego procesora, wersję BIOSu, a także obecność ewentualnych łatek bezpieczeństwa. Na podstawie zebranych informacji dostajemy werdykt.

Pobierz Ashampoo®  Spectre Meltdown CPU Checker

Po uruchomieniu narzędzia pojawi się niewielkie okienko z zapytaniem „Czy błąd wpłynął na twój procesor?”. Wystarczy, że klikniesz w przycisk „Test bezpieczeństwa”, a aplikacja sprawdzi twój komputer pod kątem podatności na ataki Meltdown i Spectre.

CPU Checker

Po chwili pojawi się informacja o tym, czy nasz procesor jest podatny na któryś ze wspomnianych ataków. Jeśli mamy zaktualizowany system Windows 10 lub Linux, to atak Meltdown powinien być oznaczony jako załatany, a nasz komputer jako bezpieczny.

Nieco gorzej jest w przypadku ataku Spectre. Tu występuje duże prawdopodobieństwo, że nasz komputer jest podatny na ten atak, gdyż załatanie go jest znacznie trudniejsze.

Wynik testów w CPU Checker

Jeśli chcesz się dowiedzieć, co zrobić, aby zwiększyć swój poziom bezpieczeństwa, to kliknij w programie Ashampoo®  Spectre Meltdown CPU Checker w link „Co powinienem zrobić?’ – znajdziesz tam kilka porad, które mogą pomóc Ci w zabezpieczeniu systemu.

Najlepszym sposobem jest zaktualizowanie systemu do najnowszej wersji, zaktualizowanie BIOSu w płycie głównej (część producentów udostępniła aktualizacje BIOSu, które ułatwiają załatanie luki Spectre), a także zachowanie szczególnej ostrożności podczas przeglądania nieznanych stron internetowych.