Reklamy i niechciane powiadomienia na ekranie Androida to zmora wielu użytkowników, którzy instalują sporo darmowych aplikacji ze Sklepu Play. Zobacz, jak sprawdzić, które aplikacje wyświetlają niechciane reklamy lub powiadomienia w smartfonie. Można je namierzyć za pomocą specjalnego skanera.

Jak znaleźć aplikację, która wyświetla reklamy w Androidzie

Masz problemy ze swoim smartfonem lub tabletem? Co jakiś czas pojawiają się pełnoekranowe reklamy lub niechciane powiadomienia z odnośnikami do dziwnych stron? To dość popularny problem. Reklamy mogą wyświetlać się w równych odstępach czasu lub np. tylko w określonych sytuacjach (przy próbie wykonania lub odebrania połączenia). Często utrudniają korzystanie z urządzenia.

Przyczyną są najczęściej nowe, często darmowe aplikacje, które zainstalowaliśmy ze Sklepu Play. Potrafią one wyświetlać reklamy nawet wtedy, gdy działają po prostu w tle. Jako przykład można podać aplikację „Save and Repost for Instagram”, która służyła do repostowania zdjęć na Instagramie, a przy okazji otwierała co kilka minut stronę „crypto-news.space”. Aplikacja została już usunięta ze Sklepu Play po fali negatywnych komentarzy, jednak trzeba pamiętać, że takich „pułapek” jest sporo.

Rozwiązaniem problemu jest zatem znalezienie felernej aplikacji, która powoduje wyświetlanie reklam, okien lub stron, a następnie usunięcie jej ze swojego urządzenia. Jak to zrobić? Są na to dwa sposoby – przejrzenie listy ostatnio używanych aplikacji w Sklepie Play lub przeskanowanie urządzenia narzędziem Addons Detector

1. Sprawdź ostatnio używane aplikacje w Sklepie Play

W Sklepie Play możemy posortować zainstalowane aplikacje i wyświetlić je w kolejności od ostatniego użycia. Jaki ma to związek z naszym polowaniem na aplikacje wyświetlające reklamy? Już tłumaczę. Za każdym razem, gdy natrętna aplikacja powoduje wyświetlenie reklamy, Sklep Play rejestruje ją jako ostatnio użytą. Innymi słowy, aplikacje, które przed chwilą wyświetliły nam reklamę, wyświetlą się na samej górze listy ostatnio używanych aplikacji.

Otwórz Sklep Play i wysuń menu boczne z lewej strony ekranu. Następnie wybierz opcję „Moje gry i aplikacje”. Wyświetli się lista dostępnych aktualizacji. Na samej górze przełącz się do zakładki „Zainstalowane”. Teraz zobaczysz listę wszystkich aplikacji, które zainstalowałeś/-aś ze Sklepu Play.

Przejdź do listy zainstalowanych aplikacji w Sklepie Play

Tuż obok pola „Na tym urządzeniu” znajdziesz przycisk służący do sortowania, domyślnie ustawiony na wartość „Nazwy (alfabetycznie)”. Rozwiń to menu i wybierz w tym miejscu sortowanie „Ostatnio używane”.

Teraz aplikacje wyświetlają się w kolejności od ich ostatniego użycia. Na samej górze listy znajdziesz te aplikacje, które przed chwilą były używane. Jako że wyświetlenie reklamy przez aplikację jest rejestrowane przez Sklep Play jako jej użycie, to wśród pierwszych kilku aplikacji na liście powinna znajdować się ta, która jest odpowiedzialna za niechciane reklamy.

Sprawdź ostatnio używane aplikacje w Sklepie Play

To niesamowicie prosty, ale bardzo skuteczny sposób na znalezienie aplikacji, która wyświetla nam reklamy. Jeśli jednak nie jesteś w stanie w ten sposób namierzyć szkodliwej aplikacji, to alternatywnym rozwiązaniem jest przeskanowanie urządzenia narzędziem Addons Detector.

2. Przeskanuj aplikacje za pomocą narzędzia Addons Detector

Najbardziej problematyczne są te reklamy, które wyświetlają się w trakcie korzystania z normalnych, bezpiecznych aplikacji. Aby taka reklama mogła się wyświetlić, aplikacja za nią odpowiedzialna musi posiadać specjalne uprawnienie „Rysowania nad innymi aplikacjami”. Dzięki aplikacji Addons Detector możemy sprawdzić, które aplikacje posiadają takie uprawnienie.

Zainstaluj i uruchom Addons Detector i wykonaj „Skanowanie” środkowym przyciskiem. Po ukończeniu skanowania przejdź do sekcji „Wyszukiwanie pozwoleń”.

Wejdź do opcji wyszukiwania uprawnień w Addons Detector

Dzieki tej opcji możesz filtrować aplikacje po tym, jakie ma uprawnienia. Dotknij pola z wyszukiwaniem uprawnień, a następnie wpisz:

Rysowanie na innych aplikacjach

Dotknij znalezionej zakładki. Wyświetl się teraz lista tych aplikacji, które mają uprawnienia do wyświetlania komunikatów (w tym reklam) nad innymi aplikacjami. Oczywiście znajdziesz tu sporo zaufanych aplikacji, takich jak Facebook, YouTube, Messenger czy Skype – te pozycje możesz zignorować.

Zwróć jednak uwagę na te aplikacje, które ostatnio zostały zainstalowane, pochodzą od mniej znanych wydawców i wyświetlają się na tej liście. Zastanów się, czy te aplikacje powinny mieć takie uprawnienia ze względu na swoje działanie.

Wyszukaj aplikacji, które mogą rysować nad innymi

Gdy namierzysz już podejrzaną aplikację, to wybierz ją na liście, dotknij opcji „Zarządzaj aplikacjami”, a następnie ją usuń. Możesz też po prostu bezpośrednio przejść do ustawień swojego urządzenia, wejść do zakładki z listą zainstalowanych aplikacji i stamtąd ją odinstalować.

Addons Detector pozwala też sprawdzić, które aplikacje mają dostęp do funkcji wysyłania powiadomień push oraz do ogólnego wyświetlania reklam. Uruchom narzędzie i przeskanuj aplikacje przyciskiem „Skanowanie”. Po udanym skanowaniu tym razem udaj się do zakładki „Dodatki”.

W tym miejscu możesz przejrzeć aplikacje na podstawie ich funkcji. Rozwiń menu „Filtry”, a następnie wybierz „Wyskakujące powiadomienia”.

Przeglądanie dodatków w Addons Detector

Pojawią się wszystkie aplikacje, które mogą wyświetlać wyskakujące powiadomienia. W podobny sposób możesz też dodatkowo sprawdzić, jakie aplikacje mogą wyświetlać „Reklamy” oraz „Reklamy na ekranie dzwonienia”.

Podobnie jak w poprzednim przypadku, zignoruj zaufane aplikacje typu Facebook czy YouTube i zwróć uwagę na wszelkie aplikacje, które są mniej znane lub które ostatnio zainstalowaliśmy. W ten sposób znajdziemy winowajcę, którego potem wystarczy tylko odinstalować z urządzenia.