Download, sterowniki

Jak sprawdzić, kiedy aplikacja w Androidzie używa kamery lub mikrofonu

Autor
Błażej Starosta
Data dodania
05.01.2021
Ilość komentarzy
0

Udzielenie aplikacji dostępu do kamery lub mikrofonu dla wielu użytkowników jest niekomfortowe, gdyż obawiają się, że aplikacje mogą ich śledzić i przechwytywać obraz lub dźwięk. Jeśli również się tego obawiasz, możesz dodać do swojego Androida funkcję, dzięki której przy każdorazowym wykorzystaniu kamery lub mikrofonu wyświetli się na górnym pasku wskaźnik informujący o tym działaniu.

Jak sprawdzić, kiedy aplikacja używa mikrofonu lub kamery w Androidzie

Wiele aplikacji do prawidłowego działania może wymagać dostępu do kamery lub mikrofonu. Jednak prywatność jest dla wielu użytkowników bardzo ważnym aspektem, więc obawiają się oni, że dana aplikacja po otrzymaniu odpowiednich uprawnień może włączać przechwytywanie obrazu z kamery lub dźwięku z mikrofonu bez ich zgody. Jeśli należysz do grona osób, które obawiają się, że aplikacje mogą ich podsłuchiwać bądź podglądać, to warto wprowadzić funkcję, która Cię o tym poinformuje.

W iPhone'ach użytkownik może samemu zobaczyć, kiedy wykorzystywana jest kamera lub mikrofon. Jest o tym informowany za pomocą kolorowego wskaźnika, który podświetla się na wybrany kolor, gdy jakaś aplikacja używa kamery lub mikrofonu. W Androidzie taką funkcję można dodać za pomocą aplikacji, dzięki której na górnym pasku pojawi się zielona dioda, gdy wykorzystywana jest kamera, lub pomarańczowa dioda, gdy wykorzystywany jest mikrofon. Jak to zrobić? Wystarczy aplikacja Access Dots.

Wyświetlaj ikonę, gdy używana jest kamera lub mikrofon

Aplikacja Access Dots jest bardzo prosta w swoim założeniu. Działa cały czas w tle jako dodatkowa usługa i monitoruje wykorzystanie kamery lub mikrofonu. Gdy jakakolwiek aplikacja rozpocznie korzystanie z kamery lub mikrofonu, na górnym pasku wyświetli nam się zielona lub pomarańczowa ikona, wskazująca, że aktualnie uruchomiona aplikacja w jakiś sposób korzysta z kamery bądź mikrofonu.

Pobierz Access Dots

Zainstaluj aplikację Access Dots ze Sklepu Play, a następnie uruchom ją. Po uruchomieniu należy uaktywnić działanie aplikacji. W tym celu przesuń przełącznik do pozycji włączonej obok logo Access Dots.

Włącz Access Dots

Gdy to zrobisz, wyświetlą się ustawienia dostępności w Androidzie. Musimy udzielić aplikacji Access Dots uprawnienia do funkcji dostępności. W tym celu w ustawieniach dostępu wybierz zakładkę "Więcej pobranych usług", a następnie wybierz z listy aplikację Access Dots.

Wejdź do usług pobranych

Zaznacz pole "Włącz ułatwienie". Android wyświetli ostrzeżenie o tym, że aplikacja otrzyma odpowiednie uprawnienia.

Nadaj aplikacji uprawnienia

Są one konieczne do wykrywania użycia kamery i mikrofonu i wyświetlania na ekranie wskaźnika informującego o tym, że jakieś aplikacje korzystają z kamery lub mikrofonu. Wciśnij przycisk "Zezwól".

Wskaźnik użycia kamery

I to wszystko. Od teraz gdy jakakolwiek aplikacja zacznie korzystać z naszej kamery lub mikrofonu, na górnym pasku wyświetli się odpowiednia ikona - zielona, gdy używana jest kamera bądź pomarańczowa, gdy używany jest mikrofon. W ustawieniach aplikacji Access Dots możesz ustawić własne kolory oraz zmienić miejsce, w którym wyświetlają się ikony wskaźników.

Dołącz do dyskusji

comments powered by Disqus