W ostatnich miesiącach ciężko nie słyszeć o RCS, zwłaszcza jeśli masz urządzenie z Androidem. Jeśli tak nie jest lub nie jesteś pewien, czym jest RCS, warto wiedzieć, że jest to aktualizacja standardu SMS-ów, dostępna na wszystkich urządzeniach mobilnych. Ale czy Twoje urządzenie z Androidem jest kompatybilne z RCS?

Związane z: Jak zamienić twarz w wideo lub na zdjęciach (Deepfake Android/iPhone)

Nowy protokół, RCS (Rich Communication Service) to przyszłość wiadomości tekstowych, ponieważ rozszerza funkcje usługi SMS. Wiele funkcji zawartych w wersji RCS jest podobnych do możliwości dostępnych w wielu aplikacjach do przesyłania wiadomości, takich jak między innymi WhatsApp lub Messenger. Niektóre przykłady funkcji, które będą dostępne w RCS to: potwierdzenie odczytu, udostępnianie obrazów w wysokiej rozdzielczości, format tekstowy itp.

Tworzenie implementacji RCS na telefonach było dość żmudne. Pierwszą rzeczą, o której musimy wiedzieć, jest to, że RCS jest dostępny tylko dla Androida, więc iPhone'y nie są kompatybilne. Operatorzy utknęli na uruchomieniu opcji dla urządzeń z Androidem, ale Google pracuje nad jego ulepszeniem i wreszcie zaimplementowaniem go w swoim mobilnym systemie operacyjnym.

Należy jednak pamiętać, że chociaż wszystkie telefony z Androidem obsługują wiadomości SMS, nie wszystkie urządzenia z Androidem są kompatybilne z nową aktualizacją RCS.

Oznacza to, że aby skorzystać z RCS, musisz mieć kompatybilne urządzenie z Androidem, aby zainstalować konkretną aplikację lub użyć domyślnej aplikacji do przesyłania wiadomości na telefonie z Androidem, jeśli jest ona kompatybilna z RCS. Może się również zdarzyć, że Twoje urządzenie z Androidem jest kompatybilne z RCS, ale niestety, domyślna aplikacja Wiadomości nie jest kompatybilna z RCS (w tym przypadku możesz zainstalować aplikację Google Messages)

To powiedziawszy, poniżej chcemy pokazać Ci krok po kroku, jak sprawdzić, czy Twój telefon z Androidem jest kompatybilny z wiadomościami RCS:

Jak sprawdzić, czy Twój telefon z Androidem obsługuje RCS

1. Zainstaluj aplikację wiadomości Google: Messages

2. Otwórz aplikację na swoim urządzeniu z systemem Android.

3. Jeśli otwierasz aplikację po raz pierwszy, musisz udzielić pozwolenia, aby ta aplikacja stała się domyślną aplikacją do przesyłania wiadomości na telefonie z systemem Android.

4. Następnie kliknij ikonę menu z trzema kropkami znajdującą się w prawym górnym rogu ekranu.

2. Pojawi się menu, w którym będziesz musiał wybrać: Ustawienia

6. Na nowym ekranie wybierz opcję: Funkcje czatu

7. Teraz w górnej części zobaczysz opcję, która umożliwia włączenie lub wyłączenie RCS, więc musisz aktywować przełącznik: Włącz funkcję czatu.

8. Twój telefon automatycznie rozpocznie proces weryfikacji.

9. Twój telefon Android będzie kompatybilny z RCS, jeśli po weryfikacji status zaznaczony na tym ekranie będzie wyglądał następująco: Połączono

10. Jeśli Twój telefon z Androidem nie jest kompatybilny, nigdy się nie połączy, ani nawet nie wyświetli komunikatu o niezgodności.

Ważna uwaga: w wielu urządzeniach z Androidem może nie być kompatybilny w tym momencie, jednak wielu producentów dodaje kompatybilność z RCS w przyszłych aktualizacjach.