Jeśli nie masz pewności, jaką wersję Bluetooth zainstalował twój komputer, możesz to sprawdzić w swoim systemie operacyjnym. Nie musisz rozbierać komputera ani spędzać wieków na wyszukiwaniu w Internecie konkretnej specyfikacji swojego sprzętu. Istnieje naprawdę prosta metoda sprawdzenia, czy masz Bluetooth 5 czy nie.

Bluetooth 5 to duży krok naprzód w zakresie łączności Bluetooth i ma kilka dodatkowych możliwości i ulepszeń wydajności w stosunku do 4. Jest szybszy niż Bluetooth 4 z prędkością 5 Mb/s, ma zwiększony zasięg widzenia o 150 m i wzrost o 30 m do użytku w pomieszczeniach, w których mogą to być ściany i inne zakłócenia.

Oprócz tych dwóch podstawowych ulepszeń funkcji, Bluetooth 5 ma również większą obsługę urządzeń IoT i znacznie lepszą ocenę zużycia energii w porównaniu z poprzednimi wersjami, co jest dość zdumiewające. Podczas gdy większość producentów reklamuje Bluetooth 5 na swoich urządzeniach, być może nie zwróciłeś uwagi na pełną specyfikacje swojego produktu podczas dokonywania zakupu. Na szczęście istnieje szybki i łatwy sposób, aby dowiedzieć się, czy masz Bluetooth 5 lub starszą wersję, bez konieczności przeszukiwania starych pudeł lub wyszukiwania w Internecie specyfikacji.

Uwaga: Możesz użyć poniższego procesu na komputerach z systemem Windows 10 i 11. Wszystkie kroki są takie same i dadzą ci te same dane.

Jak sprawdzić, czy Twój komputer ma Bluetooth 5?

Aby sprawdzić, czy Twój komputer ma Bluetooth 5, musisz wykonać następujące czynności.

  • Najpierw otwórz Menedżera urządzeń na komputerze, wyszukując Menedżera urządzeń w menu Start.
  • Po otwarciu Menedżera urządzeń przewiń listę w dół i rozwiń Bluetooth.
  • Spowoduje to wyświetlenie wszystkich urządzeń podłączonych do systemu. Teraz znajdź swoje główne urządzenie sprzętowe Bluetooth, a następnie kliknij je prawym przyciskiem myszy i wybierz Właściwości.
  • Teraz musisz przejść do zakładki Zaawansowane i spojrzeć na wartość LMP. Jeśli wartość LMP wynosi 9, oznacza to, że Twoje urządzenie ma Bluetooth 5.0. Wszystko poniżej dziewięciu oznacza, że ​​masz starszą wersję Bluetooth.

Podczas gdy większość urządzeń jest nadal wstecznie kompatybilna ze starszymi wersjami Bluetooth, niektóre nowsze urządzenia mają minimalne wymagania dotyczące Bluetooth, aby mogły działać prawidłowo. Największy problem, jaki napotkasz, zwykle wiąże się z zadaniami związanymi z szybkością, takimi jak przesyłanie plików i przesyłanie wiadomości.

Zaktualizowano do systemu Windows 11? Chcesz zainstalować niestandardowe motywy?

Jeśli korzystasz z systemu Windows 11 i nie jesteś wielkim fanem domyślnych jasnych i ciemnych motywów, zapoznaj się z poniższym artykułem, w którym dowiesz się, jak zainstalować i używać motywów niestandardowych (innych firm) w systemie Windows 11.

Jak używać niestandardowych motywów w systemie Windows 11. Zainstaluj motywy innych firm w systemie Windows 11.