Download, sterowniki

Jak sprawdzić, czy moje dane trafiły do Cambridge Analytica z Facebooka

Autor
Błażej Starosta
Data dodania
12.04.2018
Ilość komentarzy
0

Obawiasz się, że Twoje dane z Facebooka mogły trafić do Cambridge Analytica? Facebook uruchomił specjalną podstronę, na której możesz sprawdzić, czy Twoje dane były pośród 87 milionów użytkowników, których informacje zostały udostępnione do firmy analizującej i przetwarzającej dane.

Facebook - jak sprawdzić, czy moje dane wyciekły do Cambridge Analytica?

Afera z Facebookiem i „wyciekiem” danych do Cambridge America trwa w najlepsze. Z pozoru problem ten nie dotyczy użytkowników z Polski, gdyż najwięcej danych trafiło do Cambridge Analytica od użytkowników zamieszkujących tereny Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. W praktyce okazuje się jednak, że wśród danych przekazanych do Cambridge Analytica znajdują się również informacje o polskich użytkownikach. A dokładnie o 57138 osobach z Polski.

Jak Cambridge Analytica zdobył dane polskich użytkowników Facebooka?

Dane zostały zebrane poprzez aplikację z serii This Is Your Digital Life, do której logowali się użytkownicy Facebooka np. wypełniając różnego rodzaju quizy i testy. Owszem, przytłaczająca większość  spośród 87 milionów użytkowników, których dane trafiły do Cambridge Analytica, pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Cały problem polega na tym, że logując się do tej aplikacji użytkownik wyrażał zgodę (często nieświadomie) nie tylko na zebranie danych o jego profilu, ale także o wszystkich znajomych, niezależnie od ich ustawień prywatności oraz bez konieczności uzyskania ich zgody. Efekt? W Polsce z tej aplikacji skorzystały tylko 23 osoby, ale aplikacja „pociągnęła” dane ich wszystkich znajomych, w wyniku czego w sumie zebrano informacje o 57138 osobach z Polski.

Cambridge Analytica

Co więcej, nasze dane nie musiały trafić do Cambridge Analytica tylko poprzez polskich znajomych. Przecież na Facebooku mamy sporo znajomych z innych krajów, takich jak właśnie Wielka Brytania czy Stany Zjednoczone. Aplikacja pobierała dane wszystkich znajomych osoby, która wypełniła test, niezależnie od narodowości, więc jeśli nasz kolega lub koleżanka z USA lub Wielkiej Brytanii skorzystali z „This Is Your Digital Life”, to nasze dane mogą znajdować się w bazie Cambridge Analytica.

Na dokładkę nie można tu mówić nawet o czystym, klasycznym wycieku danych, gdyż aplikacja po prostu sprytnie wykorzystywała możliwości Facebooka, bez naginania funkcjonalności serwisu. Nikt danych bezpośrednio nie wykradł, przełamując zabezpieczenia serwisu społecznościowego Marka Zuckerberga. Po prostu sprytnie wykorzystano mechanizmy Facebooka. Poniżej można zobaczyć listę najpopularniejszych krajów, z których pochodzą użytkownicy, których dane trafiły do Cambridge Analytica.

Lista krajów, z których wyciekły dane do CA

Największe kontrowersje budzi jednak nie tyle fakt udostępnienia tak dużej ilości szczegółowych danych, ale sposób ich wykorzystania. Cambridge Analytica to firma zajmująca się analizą i przetwarzaniem danych. Na podstawie zebranych informacji tworzone były profile użytkowników, przewidujące mechanizmy reagowania, myślenia i działania. Dzięki danym zebranym przez Cambridge Analytica możliwe stało się wpływanie na głosy wyborców, chociażby w trakcie kampanii wyborczej Donalda Trumpa w USA czy też podczas referendum w sprawie Brexitu w Wielkiej Brytanii.

Jak sprawdzić, czy moje dane trafiły do Cambridge Analytica?

Podczas gdy Mark Zuckerberg tłumaczył się przed Kongerem USA, Facebook udostępnił funkcję, która umożliwia sprawdzenie, czy nasze dane zostały udostępnione do Cambridge Analytica. Każdy użytkownik może przejść na odpowiednią podstronę, gdzie znajdzie informacje o tym, czy jego dane zostały w jakikolwiek sposób przekazane wspomnianej firmie.

Aby sprawdzić, czy Twoje dane trafiły do Cambridge Analytica, przejdź na poniższą podstronę Facebooka i zaloguj się na swoje konto:

Sprawdź, czy moje dane trafiły do Cambridge Analytica

Po wejściu na powyższą stronę wyświetli się sekcja pomocy Facebooka. Serwis sprawdzi, czy Ty lub ktoś z Twoich znajomych logował się w aplikacji This Is Your Digital Life. Jeśli tak, to wyświetli się tu informacja o tym, że Twoje dane trafiły do firmy Cambridge Analytica.

Sprawdź, czy twoje dane zostały udostępnione do Cambridge Analytica

Jeżeli jednak nikt z Twoich znajomych nie korzystał z testów, quizów i aplikacji This Is Your Digital Life, to nie masz się o co martwić. Najprawdopodobniej zobaczysz komunikat „Ustaliliśmy, że Twoje dane z Facebook nie zostały przekazane firmie Cambridge Analytica przez aplikację „This Is Your Digital Life". W takiej sytuacji nie masz się o co martwić, aczkolwiek i tak zalecamy przejrzenie listy aplikacji mających dostęp do twojego konta na Facebooku i usunięcie tych, które są niepotrzebne.

Dołącz do dyskusji

comments powered by Disqus