Chcesz sprawdzić, czy bootloader w smartfonie lub tablecie Xiaomi jest odblokowany bądź zablokowany? Możesz to zrobić w prosty sposób, bez konieczności używania komputera i kabla USB.

Xiaomi - jak sprawdzić bootloader?

Jeśli chcesz zainstalować niestandardowe oprogramowanie w telefonie lub wprowadzić poważniejsze modyfikacje, to musisz wiedzieć, czy twój bootloader jest odblokowany bądź zablokowany. Niestety ta informacja nie jest umieszczona w żadnym widocznym miejscu, dlatego konieczne jest odpowiednie sprawdzenie urządzenia przed przystąpieniem do instalacji jakiegokolwiek oprogramowania.

Pokazywaliśmy już, jak sprawdzić status bootloadera w Androidzie poprzez użycie odpowiedniej komendy fastboot po podłączeniu urządzenia do komputera za pomocą kabla USB. W smartfonach Xiaomi nie trzeba jednak tego robić, gdyż istnieje sposób na sprawdzenie stanu odblokowania bootloadera za pomocą ukrytych ustawień. Jedyne wymaganie to oryginalne oprogramowanie MIUI – poniższa metoda nie zadziała, gdy masz zainstalowane niestandardowe oprogramowanie typu LineageOS.

Sprawdzamy status odblokowania bootloadera w urządzeniach Xiaomi

Odpowiednia opcja jest ukryta w ustawieniach, które domyślnie nie są dostępne dla użytkownika. Można jednak je łatwo wyświetlić, aktywując uprzednio tzw. opcje programisty. Zobaczmy, jak to zrobić.

Pierwszym krokiem jest aktywowanie ukrytej zakładki „Opcje programistyczne”. Tutaj schemat aktywacji jest taki sam, jak w przypadku innych urządzeniach w Androidzie. Aby to zrobić, wejdź w smartfonie do zakładki „Ustawienia”, a następnie wybierz zakładkę „Informacje o telefonie” na samym dole ustawień.

Stuknij siedem razy palcem w pole Wersja MIUI

W tym miejscu znajdziesz podstawowe informacje, a wśród nich pole „Wersja MIUI”. Stuknij w to pole siedem razy, aż pojawi się informacja u dołu ekranu, że „jesteśmy programistami”. Ta kombinacja odblokowuje opcje programistyczne.

Przejdź z powrotem do głównego ekranu ustawień, a następnie wybierz zakładkę „Dodatkowe ustawienia”. Na liście zaawansowanych opcji wyświetli się teraz zakładka „Opcje programistyczne”. Wybierz ją.

Przejdź do ustawień programistycznych w MIUI

Po wejściu do opcji programistycznych wyszukaj pola o nazwie „Stan odblokowania Mi”. To właśnie jest ta opcja, która pokazuje, czy bootloader jest zablokowany bądź odblokowany. Dotknij tej opcji, aby wyświetlić jej szczegóły.

Sprawdź stan odblokowania MI

Pokaże się teraz ekran „Stan odblokowania Mi”, w którym wyświetli się informacja o stanie bootloadera. Jeżeli wyświetla się komunikat „Urządzenie jest zablokowane”, to znaczy, że bootloader jest zablokowany i w celu instalacji np. niestandardowego oprogramowania musimy go najpierw odblokować. Jeśli jednak pojawia się informacja o tym, że urządzenie jest odblokowane, to znaczy, że nie musimy odblokowywać bootloadera, gdyż nie ma na nim żadnej blokady.