Pisaliśmy już nieraz o tym, jak ważne jest posiadanie dobrej usługi DNS nawet na urządzeniach mobilnych, takich jak iOS (iPhone lub iPad). System DNS umożliwia użytkownikom identyfikację stron internetowych, które chcesz odwiedzić. Dlatego w wielu przypadkach niemożność odwiedzenia niektórych witryn może wynikać z problemu z DNS. Ogólnie rzecz biorąc, usługa DNS jest świadczona przez dostawcę Internetu i może przez pomyłkę lub złą konfigurację blokować określone witryny.

Związane z: Jak zmienić serwery DNS na Androidzie (Google DNS)

Ponadto system DNS może być również odpowiedzialny za niską prędkość w naszym połączeniu internetowym. Dlatego wielu użytkowników decyduje się na korzystanie z Google DNS. Jednak niewielu użytkowników wie, że DNS Google może być używany nie tylko na komputerach, ale można go również używać na urządzeniach mobilnych, takich jak iPhone lub iPad.

Każda witryna ma łatwo rozpoznawalny adres URL, jednak jest to tylko prosty sposób na identyfikację witryn, domeny te są przekształcane w numery znane jako DNS, które są wysyłane przez Internet aby uzyskać dostęp do wspomnianych witryn w sieć. To „tłumaczenie” adresów URL na numery jest wykonywane przez usługę DNS. W ten sposób, jeśli usługa DNS nie ma żadnej z witryn sieci Web w swojej bazie danych, nie będzie ona dostępna.

Korzystając z Google DNS na naszym urządzeniu iPhone lub iPad, możemy mieć pewność, że baza danych witryny jest wystarczająco duża i wystarczająco szybka, aby uniknąć braku dostępu do niektórych witryn.

Poniżej chcemy pokazać krok po kroku, jak skonfigurować Google DNS na urządzeniach z iOS, na iPhonie lub iPadzie:

Jak korzystać z Google DNS na iPhonie lub iPadzie z iOS.

Pierwszą rzeczą, którą będziemy musieli zrobić, jest otwarcie aplikacji Ustawienia na urządzeniach z systemem iOS (iPhone lub iPad). jest wybranie opcji Wi-Fi, która pokaże sieć, z którą jesteśmy obecnie połączeni. Tutaj będziesz musiał wybrać ikonę “i” w kółku po prawej stronie nazwy sieci.

Ważna uwaga: należy zauważyć, że konfiguracja i korzystanie z usługi DNS Google na urządzeniu z systemem iOS odbywa się indywidualnie dla każdego połączenia Wi-Fi, z którym łączysz się, aby uzyskać dostęp do Internetu. Nie będziesz mógł używać Google DNS w swoim pakiecie danych, niezależnie od tego, czy jest to połączenie 3G, 4G czy LTE.

Po kliknięciu ikony „i” uzyskasz dostęp do nowego ekranu, który pokazuje szczegółowe informacje o sieci Wi-Fi, do której podłączony jest nasz iPhone lub iPad. Wśród tych informacji znajdziesz m/in.: adres IP, maskę podsieci, router, DNS, czy proxy spośród nich musisz kliknąć opcję: Konfiguruj DNS

Domyślnie iPhone konfiguruje usługę DNS jako automatyczną i dlatego musimy zmienić ją na ręczną.

Następnie musimy kliknąć opcję: + Dodaj serwer.

To pokaże możliwość przejścia na serwer DNS Google, który wygląda następująco 8.8.8.8

Po wpisaniu pierwszego będziemy musieli kliknąć: + Dodaj serwer, aby wejść na drugi serwer Google DNS: 8.8.4.4.

Na koniec kliknij w prawym górnym rogu ekranu: Zachowaj

Od tego momentu wszystko będzie poprawnie skonfigurowane do korzystania z bezpłatnej usługi Google. Wróć do przeglądarki internetowej i spróbuj uzyskać dostęp do sieci, do której wcześniej nie mogłeś uzyskać dostępu.

Bez wątpienia w przypadku, gdy mamy problemy z dostępem do niektórych stron internetowych z naszego urządzenia z systemem iOS, zmiana naszej usługi DNS na bezpłatną Google może nie tylko rozwiązać nasz problem z dostępem do stron internetowych, ale może również znacznie poprawić szybkość ich ładowania.