Płatności Apple Pay są już w Polsce i pozwalają płacić zbliżeniowo za zakupy swoim iPhonem, iPadem lub zegarkiem Apple Watch. Nie wiesz, jak ustawić Apple Pay i dokonywać płatności telefonem? Pokazujemy, jak dodać kartę płatniczą do Apple Pay i płacić telefonem za zakupy.

Jak płacić za pomocą Apple Pay w Polsce?

Firma Apple udostępniła swoje płatności Apple Pay w Polsce. Oznacza to, że na terenie Polski można od dziś płacić zbliżeniowo za pomocą iPhone'a, iPada lub zegarka Apple Watch w tych wszystkich miejscach, w których normalnie obsługiwane są płatności zbliżeniowe. Teraz nie musisz już szukać karty w swoim portfelu. Wystarczy, że masz pod ręką telefon i przyłożysz go do terminala, a zakupy zostaną opłacone ze skonfigurowanej w Apple Pay karty płatniczej.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o tym, jak działają płatności Apple Pay i jakie banki w Polsce są z nimi kompatybilne, to zapoznaj się z naszym artykułem, w którym opisaliśmy, jak działa Apple Pay i które banki w Polsce są obsługiwane. Znajdziesz tam również informacje o tym, czy twoje urządzenie Apple jest kompatybilne z Apple Pay (najprawdopodobniej tak).

Wiele osób nie wie jednak, jak skonfigurować płatności Apple Pay, nawet w przypadku, gdy posiadamy kompatybilne urządzenie i konto w obsługiwanym banku. Nie martw się, jeśli też masz z tym problem, to poprowadzimy Cię krok po kroku przez cały proces ustawiania Apple Pay.

Jak ustawić Apple Pay w swoim urządzeniu Apple?

Płatności Apple Pay działają w oparciu o kartę płatniczą dodaną w aplikacji portfela w iOS, czyli w aplikacji Wallet. Gdy przyłożymy iPhone do terminala płatniczego w sklepie, to płatność zostanie dokonana właśnie za pomocą tej karty, która jest ustawiona jako domyślna w aplikacji Wallet. Dlatego musimy w tym miejscu wprowadzić dane do swojej karty płatniczej.

Uruchom w iPhone aplikację „Ustawienia”, a następnie wybierz zakładkę „Wallet i Apple Pay”. Na liście ustawień związanych z płatnościami wybierz opcję „Dodaj kartę kredytową/debetową”.

Wejdź do opcji dodawania karty kredytowej lub debetowej

Pojawi się aplikacja Aparatu, za pomocą której musimy zrobić wyraźne zdjęcie przedniej części naszej karty płatniczej. Z tego zdjęcia przy użyciu funkcji rozpoznawania znaków zostanie automatycznie odczytany numer karty i jej data ważności. Alternatywnie można skorzystać z funkcji samodzielnego wprowadzania danych bez robienia zdjęcia. Oprócz tego konieczne jest jeszcze ręczne wprowadzenie kodu CVV (trzycyfrowego numeru z tylnej części karty).

Po wprowadzeniu tych danych konieczna jest akceptacja regulaminu i weryfikacja tożsamości. Sposób weryfikacji płatności jest uzależniony od banku.

Dodawanie i weryfikacja karty w Apple Pay

Możemy np. otrzymać SMS z kodem potwierdzającym lub, w niektórych przypadkach, skorzystać z aplikacji bankowej, zalogować się do niej i tam potwierdzić dodanie karty do Apple Pay. Po pomyślnej weryfikacji wszystko jest gotowe. Można teraz płacić za pomocą dodanej karty płatniczej bez potrzeby wyciągania jej z portfela. Zamiast karty wystarczy przyłożyć iPhone do terminala płatniczego w sklepie. Jak to dokładnie wygląda? Zobaczmy.

Jak płacić za pomocą Apple Pay przy użyciu iPhone?

Płatności dokonujemy w tych samych terminalach płatniczych, z których do tej pory korzystaliśmy przy płatnościach zbliżeniowych. Nie ma konieczności szukania jakichś nowych, osobnych urządzeń oznaczonych naklejką Apple Pay. Płatności Apple Pay działają wszędzie tam, gdzie do tej pory działały zwykłe płatności zbliżeniowe kartą.

Sposób płatności jest bardzo prosty. Wystarczy przyłożyć telefon do terminala płatniczego obsługującego płatności zbliżeniowe, jednocześnie trzymając palec na czytniku Touch ID w celu potwierdzenia zapłaty.

Wyjątkiem jest tu jedynie iPhone X, który nie ma czytnika linii papilarnych Touch ID. W tym wypadku do weryfikacji używana jest funkcja Face ID. Zatem w przypadku iPhone X najpierw wciskamy dwukrotnie przycisk po prawej stronie i czekamy na weryfikację Face ID, a dopiero potem przykładamy urządzenie do terminala płatniczego.