Chcesz szybko zeskanować dokument ale nie masz skanera? Możesz użyć do tego swojego iPhone’a. Najnowsza wersja iOS 11 potrafi wykrywać dokumenty na zdjęciu i tworzyć z nich PDFy. Jak z tego skorzystać?

Skanowanie dokumentów za pomocą iPhone i iOS 11

Skanowanie dokumentów za pomocą smartfona to nic nadzwyczajnego. Możemy zrobić zdjęcie danemu dokumentowi, a następnie zapisać go w odpowiednim formacie. Do tej pory jednak wymagało to użycia specjalnych aplikacji, które wykrywały dokument, oczyszczały go, dopasowywały i zapisywały jako PDF. Teraz taka opcja jest wbudowana w iOS 11 i nowszych.

Apple w najnowszej aktualizacji wprowadził do aplikacji Notatki funkcję skanowania dokumentów. Jeśli nie masz pod ręką klasycznego skanera, a zależy Ci na tym, aby przerobić dokument na wersję elektroniczną w formacie PDF, to twój iPhone może to teraz zrobić bez użycia jakichkolwiek aplikacji dodatkowych.

Skanowanie dokumentów w iPhone / iPad za pomocą aplikacji Notatki

Uruchom aplikację Notatki, a następnie przejdź do tworzenia nowej notatki. Po wysunięciu się klawiatury zauważysz, że nad klawiszami wyświetla się pasek narzędzi z różnymi ikonami. Dotknij ikony „+” w okręgu, aby wysunąć opcje dodawania elementów do notatki.

Przejdź do trybu skanowania

Wysunięte zostanie menu, w którym znajdziesz opcję o nazwie „Skanuj dokumenty”. Wybierz tę opcję, aby przejść do części odpowiedzialnej za zrobienie odpowiedniego „zdjęcia” swojemu dokumentowi w celu wykonania skanu.

Wybierz opcję skanowania dokumentów

Wyświetli się ekran skanowania. Zanim zaczniesz skanować, możesz wybrać opcje związane z kolorystyką. Większość dokumentów jest po prostu czarno-biała, więc warto dotknąć na górnym pasku ikonę z trzema kropkami i wybrać czarno-biały tryb skanowania. Jeśli jednak chcesz zeskanować coś kolorowego lub ze zdjęciami, to wybierz tryb kolorowy.

Za pomocą kamery w swoim iPhone możesz teraz uchwycić dokument w kadr, a następnie go zeskanować przyciskiem robienia zdjęcia u dołu ekranu. Jeśli dokument jest słabo widoczny, to możesz go doświetlić za pomocą lampy błyskowej (odpowiednią opcję znajdziesz na górnym pasku narzędzi w postaci ikony błyskawicy). Możesz ustawić automatyczne lub ręczne wyzwalanie lampy błyskowej.

Zeskanuj dokument w iOS 11

Gdy zeskanujesz dokument przyciskiem u dołu ekranu, to tryb skanowania nie jest zamykany. Pozwala Ci skanować kolejne dokumenty. Dzięki temu możesz szybko zeskanować kilka dokumentów. Pamiętaj tylko, aby po zakończeniu skanowania dokumentu dotknąć przycisku „Zachowaj” w dolnym prawym rogu, aby zapisać poszczególne strony.

Zapisywanie dokumentu zeskanowanego w iPhone

Po ukończeniu skanowania powrócisz do ekranu notatek. Do notatki zostaną wstawione wszystkie dokumenty, które zeskanowaliśmy. Możesz teraz zapisać notatkę lub utworzyć plik PDF, dzięki czemu dokument będzie dostępny w uniwersalnym formacie.