Aktualizacja Snapchata wprowadza dość mocno odmieniony interfejs, który integruje Stories ze zwykłymi Snapami i wprowadza nową zakładkę „Odkrywaj”. Istnieje jednak sposób na to, aby przywrócić stary wygląd Snapchata, gdzie relacje udostępniane przez znajomych były w osobnej zakładce.

Przywracanie starego wyglądu Snapchata

Twórcy Snapchata już dawno temu zapowiadali, że szykuje się duże odświeżenie interfejsu popularnego komunikatora. Faktycznie, aplikacja mocno opierała się na poszczególnych gestach i mogła być dla niektórych mało czytelna. Niestety nowa wersja Snapchata przez wielu użytkowników uznawana jest za jeszcze gorszą. Co więcej, już ponad milion osób żąda przywrócenia starego interfejsu.

Aktualizacja interfejsu Snapchata poprzenosiła poszczególne opcje w inne miejsca, a także wprowadziła zupełnie nową zakładkę Odkrywaj. Chodzi o to, aby odseparować od siebie prywatną oraz publiczną część aplikacji.

Wszystkie wiadomości prywatne ORAZ Stories udostępnione przez twoich znajomych wyświetlają się teraz razem w zakładce Znajomi. W tym miejscu widzisz wszystkie swoje konwersacje ze znajomymi, a także relacje udostępniane bezpośrednio przez osoby, które masz w swoich znajomych. Nie wyświetla się tu nic od osób, z którymi nie masz bezpośrednio nic do czynienia.

Nowy wygląd Snapchata

Nieco inaczej jest w miejscu, w którym kiedyś była osobna zakładka Stories. Teraz znajdziesz tam nową zakładkę Odkrywaj, która oferuje możliwość poznania nowych osobistości na Snapchacie i przejrzenia Snapów, które są na topie. Tu znajdziesz publiczne Stories, udostępnione przez promowane i popularne osoby na Snapchacie. Wielu osobom nowy interfejs się nie podoba, a podział wprowadza więcej zamieszania zamiast porządku. Na szczęście póki co nie wszystko jest stracone. Możemy po prostu samemu przywrócić w swoim smartfonie starszą wersję Snapchata, gdyż działa ona bez problemu i oferuje starszy interfejs. Jak to zrobić?

Przywracanie starego wyglądu Snapchata w Androidzie

W przypadku Androida sprawa jest bardzo prosta. Rozwiązaniem jest odinstalowanie aplikacji Snapchat, a następnie pobranie jej starszej wersji w postaci pliku APK, który możemy zainstalować samodzielnie.

Najpierw należy odinstalować obecną wersję Snapchat. Aby to zrobić, uruchom Ustawienia w Androidzie, a następnie przejdź do zakładki „Aplikacje” i wyszukaj na liście Snapchata. Wejdź do szczegółów aplikacji i wybierz opcję „Odinstaluj”.

Odinstaluj nowego Snapchata

Po odinstalowaniu nowej wersji Snapchata należy pobrać starszą wersję z klasycznym interfejsem.  Konieczne jest pobranie wersji, która nie posiada jeszcze danych nowego interfejsu. Przetestowaliśmy kilka i jedną z najlepszych do tego zastosowania wydaje się być wersja 10.22.7.0.

Pobierz Snapchat w wersji 10.22.7.0

Wejdź w powyższy link na komputerze lub bezpośrednio na telefonie, a następnie pobierz plik APK ze Snapchatem w wersji 10.22.7.0. Jeśli plik został pobrany na komputerze, to należy go przekopiować do telefonu np. za pomocą kabla USB lub chmury.

Zainstaluj nową wersję Snapchat

Gdy masz już w telefonie plik APK ze starszą wersję Snapchata, to uruchom teraz dowolny menedżer plików, a następnie włącz ten plik, wybierając go na liście. Pojawi się instalator aplikacji. Kliknij w przycisk „Instaluj”, aby zainstalować Snapchata.

Potwierdź instalację Snapchat

Po zainstalowaniu aplikacji wystarczy się zalogować – naszym oczom ukaże się stara wersja Snapchata, gdzie zakładka Czat zawiera jedynie rozmowy ze znajomymi, a w zakładce Stories znajdziemy osobno ich relacje oraz możliwość dodawania własnych Stories.

Klasyczny wygląd Snapchata

Jeśli przy instalacji pojawi się informacja o blokadzie aplikacji ze względu na niezaufane źródło, to konieczne jest włączenie opcji instalacji aplikacji z nieznanych źródeł. W tym celu wejdź w „Ustawienia > Zabezpieczenia” i zaznacz pole „Nieznane źródła”. To pozwoli instalować aplikacje spoza Sklepu Play. Po instalacji Snapchata możesz wyłączyć tę opcję.

Przywracanie starego wyglądu Snapchata w iPhone / iPad

Posiadacze iPhone / iPad mają nieco utrudnione zadanie, gdyż nie ma możliwości instalacji aplikacji spoza App Store, a tam jest dostępna tylko najnowsza wersja Snapchata. Jest jednak jeden sposób, który może pomóc, zakładając, że mamy kopię zapasową całego telefonu w iTunes.

Kopie zapasowe urządzenia w iTunes zawierają wszystko – twoje dokumenty, zdjęcia, filmy, ustawienia, system, a także zainstalowane aplikacje. Jeśli masz starszą kopię zapasową, która została wykonana jeszcze wtedy, gdy Snapchat był w starszej wersji, to da się z tej kopii przywrócić samą starszą aplikację Snapchata. Jak to zrobić?

Najpierw w App Store wyłącz funkcję automatycznej aktualizacji aplikacji. To ważne, gdyż chcemy zapobiec sytuacji, w której uda nam się przywrócić starą wersję, ale po chwili zostanie ona znowu samodzielnie zaktualizowana.

Wyłącz automatyczne aktualizacje w iOS

Wejdź do ustawień w iPhone i przejdź do zakładki z opcjami App Store i iTunes. W sekcji „Pobieranie automatyczne” odznacz pola z automatycznymi aktualizacjami programów.

W swoim iPhone lub iPad całkowicie usuń aplikację Snapchat. Następnie podłącz swoje urządzenie do komputera lub laptopa z iTunes. Po podłączeniu wybierz swoje urządzenie w iTunes, ale nie synchronizuj go.

Przywróć starą wersję Snapchat z iTunes

Przejdź do zakładki „Programy” i wyszukaj Snapchat, a następnie wybierz opcję instalacji. Po pomyślnej instalacji zsynchronizuj urządzenie z iTunes. W ten sposób starsza wersja aplikacji z twojej kopii zapasowej powinna zostać przywrócona.