Download, sterowniki

Jak przyciemnić okna programów w tle

Autor
Błażej Starosta
Data dodania
17.11.2020
Ilość komentarzy
0

Masz uruchomionych kilka lub kilkanaście okienek z różnymi programami i chcesz lepiej się skupić na tym, z którego aktualnie korzystasz? Możesz automatycznie przyciemniać wszystko, co znajduje się w tle poza aktywnym oknem. Jak to robić w automatyczny sposób?

Jak przyciemnić okna programów w tle

Osoby pracujące wielozadaniowo, mające otwartych kilka lub kilkanaście okienek jednocześnie wiedzą, że łatwo wygenerować sobie bałagan na ekranie, co z kolei może utrudnić skupienie się. Istnieje wiele sposobów na zwiększenie skupienia, a jednym z nich jest przyciemnianie wszystkiego, co znajduje się poza aktywnym oknem. Wtedy tylko aktywne, zaznaczone okno wyświetla się w pełnej, normalnej jasności, natomiast tapeta, okna innych programów oraz wszystko znajdujące się poza obszarem aktywnego okna zostaje przyciemnione. To nie tylko dobry sposób na skupienie - takie rozwiązanie bardzo dobrze łączy się z trybem ciemnym w Windows 10 i jeszcze bardziej oszczędza wzrok podczas korzystania z komputera w nocy (rozświetlone jest tylko okno, z którego korzystamy, a cała reszta jeszcze bardziej przyciemniona niż zwykle).

Taki efekt można uzyskać dzięki niewielkiej aplikacji Ghoster. To narzędzie, które po uruchomieniu działa całkowicie automatycznie. Wykrywa, które okno aktualnie jest aktywne, a następnie przyciemnia wszystko, co znajduje się poza nim. Proste? Bardzo, ale jakże skuteczne!

Przyciemnianie wszystkiego poza otwartym oknem w Windows 10

Ghoster w rzeczywistości wykorzystuje dość stary skrypt AutoHotkey, który na potrzeby niezależnej aplikacji został przekonwertowany do pliku wykonywalnego. Dzięki temu narzędzie jest całkowicie zautomatyzowane, działa w tle i wszystko wykonuje samodzielnie, bez konieczności ręcznego wywoływania skryptu.

Pobierz Ghoster

Ściągnij narzędzie z oficjalnej strony (link powyżej), a następnie wypakuj je w dogodne dla Ciebie miejsce. Nie ma konieczności instalacji aplikacji - wystarczy tylko wypakować archiwum i uruchomić program za pomocą pliku Ghoster.exe.

Aktywny Notatnik, reszta przyciemniona

Po uruchomieniu ikona Ghoster pojawi się w zasobniku systemowym, a samo narzędzie rozpocznie swoje działanie. Program monitoruje, które z okien jest aktualnie aktywne, a następnie przyciemnia wszystko inne w tle, aby łatwiej nam było się skupić na zadaniu. Kliknij w dowolne okno i zobacz sam. Ghoster od razu wykryje, które okno zostało wybrane i przyciemni wszystko inne w tle.

Dostosowywanie ustawień przyciemniania w tle

Automatyczne działanie nie oznacza jednak, że program nie posiada żadnych ustawień. Możemy zmienić barwę przyciemnienia, a także siłę, z jaką obraz zostaje "przygaszony" w tle.

Aby to zrobić, kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonie Ghoster w zasobniku systemowym i wybierz opcję Settings. Wyświetli się nowe okno Notatnika z otwartym plikiem zawierającym ustawienia.

Wejdź do ustawień Ghoster

Zmianę koloru oraz poziom krycia możesz dostosować za pomocą poniższych ustawień:

[Settings]
backcolor=000000
transparency=220

Backcolor odpowiada za kolor, który zostanie nałożony jako przyciemnienie obrazów w tle. Należy podać kolor w formacie HEX. Możesz taki kolor wygenerować za pomocą generatora HTML Color Code, a następnie skopiować oznaczenie kodu wyświetlające się po hashtagu.

Transparency, czyli przeźroczystość, pozwala dostosować siłę krycia w zakresie od 1 do 255, gdzie 1 oznacza praktycznie niewidoczny poziom przyciemnienia, a 255 oznacza maksymalne przyciemnienie.

Dostosuj ustawienia Ghoster

Wpisz swoje wartości, a następnie zapisz i zamknij plik. Po dostosowaniu zmian kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonie Ghoster i wybierz opcję Restart. Po zrestartowaniu programu nowe ustawienia będą już obowiązywały.

Dołącz do dyskusji

comments powered by Disqus