Firefox Send to nowa usługa dla wszystkich, która pozwala przesyłać bardzo duże pliki (do 2.5 GB) znajomym, klientom lub współpracownikom w bezpieczny sposób. Jeśli plik jest za duży, aby umieścić go w załączniku e-maila, to Firefox Send okaże się świetnym wyborem na jego przesłanie. Jak z tego skorzystać?

Firefox Send - jak przesyłać duże pliki?

Są sytuacje, gdy musimy komuś wysłać plik sporej wielkości. Ograniczenia rozmiaru załącznika w poczcie e-mail sprawiają, że szukamy alternatywnych rozwiązań. Tych jest sporo – plik możemy chociażby umieścić na Dysku Google lub wysłać bezpośrednio do odbiorcy za pomocą serwisu WeTransfer. Jeśli jednak nie lubisz usług Google i nie ufasz stronom typu WeTransfer, to może zainteresować Cię nowa usługa stworzona przez grupę Mozilla, czyli Firefox Send.

Co to jest Firefox Send?

Firefox Send to usługa, która umożliwia przesłanie bardzo dużych plików i udostępnienie ich wybranym osobom za pomocą linku. Przesłany plik jest zaszyfrowany, aby niepowołane osoby nie miały do niego dostępu. Użytkownicy nieposiadający konta Firefox mogą przesłać plik o rozmiarze do 1 GB. Dla zarejestrowanych użytkowników limit ten zwiększa się do 2.5 GB na plik.

Użytkownik może wybrać okres ważności pliku. Ten można określić na dwa sposoby – za pomocą dni (np. plik wygaśnie po 3 dniach) lub za pomocą ilości pobrań (np. plik wygaśnie po tym, jak ktoś go pobierze).

Limity możemy podnieść maksymalnie do 7 dni ważności pliku lub do jego 100 pobrań. Widać zatem, że jest to usługa skupiona wokół tymczasowego udostępniania plików. Nie jest to sposób na stałe umieszczenie pliku, który później będzie pobierany tysiące razy przez niezliczone dni.

Oprócz tego można też nałożyć hasło na udostępniany plik, dzięki czemu nawet jeśli ktoś wejdzie w posiadanie linku do naszego pliku, to bez znajomości hasła nie będzie w stanie go nawet pobrać.

Jak korzystać z Firefox Send?

Mimo nazwy wskazującej na przeglądarkę Firefox, z usługi Firefox Send można korzystać w dowolnej przeglądarce. Wystarczy wejść na odpowiednią stronę, przesłać plik, dostosować jego ustawienia ważności i zabezpieczeń, a następnie udostępnić znajomemu, klientowi lub współpracownikowi link do pobrania pliku.

Przejdź do Firefox Send

Przesyłanie zaczynamy od wskazania pliku. Jak wspomniałem, jeśli chcemy przesłać plik większy niż 1GB, to należy się zalogować na darmowe konto Firefox.

Firefox Send - prześlij plik

Kliknij w przycisk „Select files to upload” i wskaż plik do przesłania. Alternatywnie możesz go też po prostu przeciągnąć metodą „Przeciągnij i upuść”.

Po wybraniu pliku wyświetlą się opcje. W polu „Expires after” możemy określić, jak długo plik ma być dostępny do pobrania. Możemy wybrać ilość pobrań oraz dni (lub godzin), po których plik wygaśnie.  Jeśli chcemy zabezpieczyć dostęp do pliku hasłem, to zaznaczamy pole „Protect with password” i wpisujemy hasło. Większość opcji związanych z wygasaniem pliku dostępna jest dopiero po zalogowaniu.

Firefox Send - dostosuj ustawienia

Gdy dostosujemy ustawienia, to klikamy w przycisk „Upload”, aby przesłać plik na serwer. Po przesłaniu pliku otrzymamy link, który wystarczy udostępnić odpowiedniej osobie (można go załączyć np. wiadomości e-mail).

W podsumowaniu wyświetli się też lista przesłanych przez nas plików. Jeśli chcemy ręcznie usunąć plik, aby nikt nie mógł go już pobrać, wystarczy kliknąć w przycisk „X” obok niego. Plik zostanie też automatycznie usunięty po upływie wskazanego czasu lub po pobraniu go przez określoną ilość razy.