Download, sterowniki

Jak przedłużyć wsparcie dla Windows 7 po 14 stycznia 2020 roku

Autor
Błażej Starosta
Data dodania
10.12.2019
Ilość komentarzy
3

Wsparcie dla Windows 7 dobiega końca, jednak istnieje sposób, aby dalej otrzymywać aktualizacje bezpieczeństwa. Okazuje się, że można to zrobić nie tylko płatnie, ale również za darmo.

Jak przedłużyć wsparcie dla Windows 7

Windows 7 nadal jest obecny na wielu komputerach. Wierni użytkownicy "Siódemki" nie upatrują w następcy w "Dziesiątce" i nie chcą się rozstawać z systemem, do którego przyzwyczaili się przez lata. Problem w tym, że Microsoft wkrótce kończy wsparcie dla Windows 7 - oczywiście, system nadal będzie działać, ale nie otrzymamy do niego już żadnych aktualizacji bezpieczeństwa, łatek czy innych poprawek.

Do kiedy wsparcie dla Windows 7?

Wsparcie dla Windows 7 będzie oferowane jeszcze do 14 stycznia 2020 roku. Po tej dacie nie otrzymamy już żadnej aktualizacji w ramach darmowego wsparcia. Microsoft oferuje jednak płatne przedłużenie wsparcia dla Windows 7 na kolejne trzy lata w ramach programu Extended Security Updates (ESU).

Tabela wsparcia dla Windows 8.1 i 7

Źródło: Microsoft

Czym jest program Extended Security Updates (ESU) dla Windows 7?

To płatny program, który wydłuża wsparcie dla Windows 7 po 14 stycznia 2020 roku na kolejne trzy lata. Po dołączeniu (i opłaceniu) użytkownicy będą dalej otrzymywać aktualizacje krytyczne i aktualizacje bezpieczeństwa dla Windows 7. Celem pakietu jest dalsze oferowanie podstawowego wsparcia, które pozwala bezpieczenie korzystać z systemu w warunkach biznesowych i daje firmom nieco więcej czasu na zmodernizowanie systemów.

Program dodatkowych aktualizacji ESU jest dostępny tylko dla Windows 7 Professional oraz Windows 7 Enterprise. Wymaga uiszczania rocznej opłaty, która przedłuży wsparcie do stycznia następnego roku. Co więcej, z każdym rokiem opłata będzie rosła. Microsoft tłumaczy to tym, że każdy kolejny rok to większe koszty inżynieryjne i programistyczne, wymagane do dalszego wspierania przestarzałego już systemu. Koszt pakietu waha się od 25 do 200 dolarów rocznie, w zależności od posiadanej przez nas edycji systemu oraz roku, w którym opłacimy usługę.

Jak otrzymywać dalsze aktualizacje do Windows 7 za darmo?

Jak można się domyśleć, wielu użytkowników szuka sposobu na to, aby wydłużyć wsparcie dla Windows 7 i dalej z niego korzystać bez opłacania powyższego pakietu. Okazuje się, że... jest to możliwe.

Użytkownicy z forum My Digital Life znaleźli sposób na to, aby obejść ograniczenia Microsoftu i zapisać się do programu Extended Security Updates za darmo. Co więcej, metoda ta pozwala otrzymywać te aktualizacje nie tylko na Windows 10 Professional i Enterprise, ale również na niższych edycjach (np. Home Premium).

Narzędzie nazywa się ByPassESU. Wystarczy je pobrać z forum My Digital Life (wymagana rejestracja) i wypakować. Po rozpakowaniu znajdziemy dwa pliki BAT. Plik installer.bat włącza obejście i zapisuje urządzenie jako dozwolone do programu Extended Security Updates, z kolei drugi plik usuwa tę zmianę i przywraca oryginalne ustawienia.

BypassESU - My Digital Life

Czy to rozwiązanie działa? Na chwilę obecną wydaje się działać prawidłowo. Microsoft udostępnia testową aktualizację KB4528069, której pozytywne zainstalowanie jest wyznacznikiem tego, czy nasze urządzenie jest prawidłowo wpisane do programu Extended Security Updates. Po zastosowaniu powyższego obejścia aktualizacja ta jest prawidłowo instalowana. Co prawda nie ma pewności, czy Microsoft nie wprowadzi wkrótce zmian, które zablokują korzystanie z tej metody, jednak na stan obecny jest to działające rozwiązanie.

Mimo wszystko, dalsze korzystanie z Windows 7 będzie wiązało się z różnymi innymi przeciwnościami. Darmowy antywirus Microsoft Security Essentials przestanie również otrzymywać dalsze aktualizacje już 14 stycznia 2020 roku. Należy zatem we własnym zakresie zabezpieczyć system, instalując np. inne oprogramowanie antywirusowe.

Z biegiem czasu popularne programy również przestaną wspierać Windows 7, podobnie jak miało to miejsce w przypadku Windowsa XP. Można odroczyć porzucenie Windowsa 7, jednak prędzej czy później konieczne będzie przejście na bardziej współczesny system operacyjny. Osoby chcące pozostać na Windowsie, ale unikające Windows 10, mogą też rozważyć zakup Windowsa 8.1, który jest jeszcze objęty dodatkowym wsparciem do 10 stycznia 2023 roku. Alternatywnie, zawsze pozostaje Linux.

Dołącz do dyskusji

AdikgA

17.11.2020

Ja mam Windows 7 pro jeszcze z uczelni i nie wpisywałem się do żadnego programu, a i tak co jakiś czas pokazują się aktualizacje. Np. dziś 17.11.2020 pokazała się następna.

AdikgA

17.11.2020

Ja mam Windows 7 pro jeszcze z uczelni i nie wpisywałem się do żadnego programu, a i tak co jakiś czas pokazują się aktualizacje. Np. dziś 17.11.2020 pokazała się następna.

mati

13.01.2020

The email address you entered has been banned by the administrator. Please try another. co mam zrobic

comments powered by Disqus