Na YouTube standardem są filmy w proporcjach 16:9, jednak współczesne smartfony mają proporcje 18:9 lub 21:9. Sprawia to, że na pełnym ekranie wyświetlają się czarne paski po bokach. Jak powiększyć film, aby wypełniał cały ekran Androida, bez czarnych pasków po bokach?

YouTube - jak przybliżyć film na cały ekran

Oglądając YouTube'a na urządzeniu z ekranem o proporcjach 18:9 lub 21:9 możemy zauważyć, że po przejściu do trybu pełnoekranowego obraz nie wypełnia całej zawartości wyświetlacza. Z lewej i prawej strony pojawiają się czarne paski. Nic w tym dziwnego, gdyż filmy na YouTube są w większości przesyłane w proporcjach 16:9, czyli takich samych, jak ekrany monitorów czy telewizorów. Współczesne smartfony wyposażone są jednak w wyświetlacze o szerszych proporcjach. Co zatem zrobić, aby film wypełnił cały ekran?

YouTube posiada wbudowaną funkcję, dzięki której możesz powiększyć film tak, aby wypełniał cały ekran. Nie dochodzi do rozciągnięcia filmu i zniekształcenia obrazu. Film zostaje przybliżony w takim stopniu, aż wypełni całą dostępną zawartość ekranu. Co prawda minusem jest to, że ucinany jest drobny fragment z góry i dołu ekranu, jednak w większości przypadków w niczym to nie przeszkadza. Możesz powiększyć film w trybie pełnoekranowym na żądanie lub ustawić YouTube'a w taki sposób, aby robił to automatycznie.

Powiększanie filmu z YouTube na cały ekran za pomocą gestu

Pierwszy sposób to wykonanie tego samodzielnie za pomocą gestu podczas oglądania filmu. Wystarczy, że w trakcie oglądania wykonasz standardowy gest przybliżenia (tak samo, jak np. podczas przybliżania zdjęcia w Galerii).

Wykonaj gest przybliżenia

Przytrzymaj palce na środku ekranu, a następnie przesuń je ku krawędziom ekranu. Film zostanie od razu powiększony, tak, aby wypełnić całą dostępną przestrzeń ekranu.

Przybliżony film na YouTube

Jeśli dany film wygląda w ten sposób źle i chcesz powrócić do wyświetlania go z czarnymi paskami po bokach, to nic nie stoi na przeszkodzie. Wystarczy wykonać taki sam gest, tylko w odwrotnym kierunku (przesunięcie dwoma palcami od zewnętrznych stron ku środkowi ekranu). Film zostanie pomniejszony do oryginalnych rozmiarów.

Możesz to zmieniać błyskawicznie w trakcie oglądania dowolnego filmu na YouTube.

Automatyczne powiększanie każdego filmu z YouTube

Jeśli nie chcesz tego robić samodzielnie za każdym razem, używając gestów, to możesz w ustawieniach YouTube'a włączyć automatyczne wypełnianie ekranu filmem. Wtedy każdy film na YouTube po wejściu w tryb pełnego ekranu będzie automatycznie wypełniał całą zawartość wyświetlacza.

Aby to zrobić, uruchom YouTube, a następnie dotknij ikony swojego profilu w górnym prawym rogu ekranu. Wyświetli się menu aplikacji YouTube.

Włącz automatyczne przybliżanie filmu na YouTube

W menu przejdź do zakładki "Ustawienia", a następnie wybierz "Ogólne". W tym miejscu znajdziesz opcję "Powiększ, aby wypełnić ekran". Zaznacz tę opcję, a następnie uruchom ponownie aplikację YouTube.

Od teraz każdy film po wejściu w tryb pełnoekranowy będzie zawsze powiększać obraz, by wypełniał on całą zawartość ekranu.