Google zapowiedział, że poza jedną aplikacją nie ma w planach tworzenia dedykowanych rozwiązań dla Windowsa 8 w stylu Modern, zatem musimy wykorzystać te rzeczy, które są dostępne już teraz.

Wyszukiwarka Google

Zacznijmy od najczęściej używanej usługi Google, czyli wyszukiwarki. W tym wypadku mamy szczęście, gdyż jest to właśnie ta jedyna aplikacja, którą gigant z Mountain View zdecydował się utworzyć dla systemu Windows 8. Aby uzyskać dostęp do wyszukiwarki Google z poziomu środowiska Modern, wystarczy zainstalować aplikację Google Search z oficjalnego sklepu.

Google Search dla Windows 8

Wyszukiwarka pozwala na szybkie przeszukiwanie zasobów sieci oraz odwiedzanie stron. Wyniki wyszukiwania prezentują się w taki sam sposób, jak w klasycznej wyszukiwarce, ale Google dodatkowo udostępnił kilka przyjemnie wykonanych funkcji, takich jak historia wyszukiwania i miniatury ostatnio odwiedzonych stron (co widać na powyższym screenie). Google Search integruje się z systemem, zatem dostęp do niej możemy uzyskać zarówno poprzez uruchomienie wyszukiwarki kafelkiem jak i z poziomu wysuwanego z prawej strony ekranu tzw. Charms Bar. Wystarczy zaznaczyć na liście Google Search i wpisać wyszukiwaną frazę.

Jeżeli używacie Internet Explorera, to możecie również zmienić w IE 10 domyślną wyszukiwarkę na Google. Zmian dokonujemy za pomocą pulpitowej wersji przeglądarki, jednak wprowadzone modyfikacje zostaną odwzorowane również w wersji Modern.

Przeglądarka Chrome

Jeżeli Google Chrome jest naszą domyślną przeglądarką, to możemy skorzystać z programu również w środowisku Modern UI. Da nam to dostęp także do zakładek, aplikacji, rozszerzeń oraz innych danych. Aby uruchomić Chrome w środowisku Modern, należy rozwinąć opcje przeglądarki, a następnie wybrać funkcję “Uruchom Chrome ponownie w trybie dla Windows 8”.

Przełączanie Google Chrome na tryb Windows 8

Trzeba jednak szczerze przyznać, że funkcjonalność w obrębie środowiska Modern nie jest w pełni zadowalająca, a spora część wtyczek może nie działać ze względu na ograniczenia architektury Modern. Plusem jest to, że możemy korzystać z Charms Bar podczas przeglądania zasobów sieci.

GMail, kontakty i kalendarz

Co prawda w Windowsie 8 nie znajdziemy oficjalnej aplikacji GMaila, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zsynchronizować swoje konto GMail z aplikacją pocztową, która jest już zaintstalowana w komputerze. Wystarczy uruchomić aplikację “Poczta”, a następnie wysunąć z prawej strony ekranu panel ustawień. Następnie należy udać się do zakładki “Konta”. W tym miejscu możemy dodać swoje konto na GMailu.

Synchronizacja GMail z Outlookiem

Przełączanie się miedzy dodanymi kontami jest bardzo proste - w dolnym lewym rogu znajdują się płytki z nazwami kont (na potrzeby zrzutu ekranowego specjalnie umieszczone zostały nazwy “GMail” i “Hotmail”). Użytkownik może samemu ustawić sobie nazwę konta taką, jaka mu sie podoba.

W identyczny sposób możemy zsynchronizować swoją listę kontaktów oraz zawartość kalendarza. Wystarczy uruchomić odpowiednie aplikacje w Windows 8 (“Kalendarz” oraz “Kontakty”) i postępować podobnie, jak w przypadku poczty, czyli wysunąć Charms Bar, wejść w ustawienia kont i wpisać dane dostępowe do swojego konta Google. Wszystkie kontakty oraz wpisy w kalendarzu zostaną automatycznie umieszczone w odpowiednich aplikacjach.

Przypinanie innych aplikacji Google do ekranu startowego

Aplikacje takie jak Google Drive, Google Docs czy też Mapy Google możemy przypiąć do ekranu startowego w postaci kafelków. Schemat działania jest bardzo prosty - polega na utworzeniu skrótu na pulpicie do danej aplikacji, a następnie przypięciu go do menu Start.
Jeżeli korzystacie z przeglądarki Chrome, to można to zrobić w bardzo prosty i szybki sposób. Wystarczy udać się na pożądaną stronę, na przykład Mapy Google, a następnie rozwinąć listę ustawień, przejść do zakładki Narzędzia i wybrać funkcję “Utwórz skróty do aplikacji”.

Chrome - tworzenie skrótów do aplikacji

Po kliknięciu w “Utwórz”, na pulpicie pojawi się skrót do Map Google. Teraz wystarczy kliknąć na niego prawym przyciskiem myszy i wybrać pozycję “Przypnij do ekranu startowego”. Odpowiedni kafelek zostanie utworzony w menu Start, a my uzyskamy szybki dostep do aplikacji z mapami.

Jeżeli chcielibyście bardziej dopasować wygląd kafelka do stylistyki Modern UI, to możecie skorzystać z aplikacji OblyTile, która umożliwia tworzenie własnych kafelków z dowolnym obrazkiem w tle - za jej pomocą można także tworzyć kafelki ze skrótami do stron internetowych. W razie problemów możecie skorzystać z naszego poradnika tworzenia kafelków za pomocą OblyTile.

W sklepie Windows Store można także znaleźć nieoficjalne aplikacje, które pozwalają na obsługę usług Google. Z kolei jeżeli chcielibyście skorzystać z Google Talk w środowisku Modern, to jednym ze sposobów jest zainstalowanie aplikacji IM+, czyli multikomunikatora działającego w środowisku Modern.