W MIUI 9 oraz MIUI 10 jest wbudowana opcja dzielenia ekranu i uruchamiania dwóch aplikacji jednocześnie obok siebie. Dzięki temu możesz korzystać z dwóch aplikacji jednocześnie bez potrzeby przełączania się między nimi. Jak z tego skorzystać?

Dzielenie ekranu w MIUI i uruchamianie dwóch aplikacji obok siebie

Dzielenie ekranu to bardzo przydatna opcja, zwłaszcza, gdy mamy urządzenie wyposażony w duży ekran. Podział ekranu pozwala uruchomić i wyświetlić na ekranie smartfonu dwóch aplikacji w tym samym czasie. Dzięki temu możemy korzystać z obu aplikacji jednocześnie, bez konieczności przełączania się między nimi. Jest to przydatne, gdy np. chcemy oglądać film z YouTube w dolnej części ekranu podczas gdy w górnej mamy uruchomioną przeglądarkę Chrome i serfujemy po sieci.

Aby można było skorzystać z tej opcji, nasze urządzenie musi posiadać system Android oparty na wersji Nougat, czyli 7.0 bądź nowszej. Warto jednak pamiętać, że nakładka MIUI nie jest bezpośrednio powiązana z wersją systemu Android. MIUI 9 może występować zarówno w wersji opartej na Androidzie Nougat (7.0) jak i Marshmallow (6.0). Wersję Androida możesz sprawdzić w sekcji “Ustawienia > O telefonie > Pełna specyfikacja > Wersja Android". Jeśli masz wersję 7.0 lub nowszą, to możesz skorzystać z funkcji dzielenia ekranu.

Jak podzielić ekran w MIUI 10 i MIUI 9?

Dzielenie ekranu w MIUI jest bardzo łatwe, ale trzeba pamiętać, że nie wszystkie aplikacje są jeszcze z tą funkcją kompatybilne. Aby podzielić ekran, uruchom najpierw aplikację, którą chcesz wyświetlić w górnej części ekranu. Następnie dotknij przycisku, który wysuwa ekran z listą ostatnio uruchomionych aplikacji.

Na liście wyświetli się aktualnie uruchomiona aplikacja, a także inne, które działają w tle. Z kolei w górnym lewym rogu ekranu znajdziesz przycisk o nazwie "Dzielony ekran". Dotknij go.

Włącz dzielony ekran w MIUI

Włączona zostanie opcja podziału ekranu i na samej górze pojawi się komunikat "Przeciągnij tutaj, by podzielić ekran".

Chwyć palcem aplikację, która Cię interesuje, a następnie przeciągnij i upuść ją w pole na samej górze ekranu. Ekran zostanie podzielony na pół i wybrana aplikacja uruchomi się teraz w górnej części ekranu.

Przeciągnij aplikację do umieszczenia w górnej części ekranu

W dolnej części ekranu wybierz po prostu drugą aplikację, która ma się wyświetlać u spodu ekranu. Wystarczy ją dotknąć, nie trzeba niczego przeciągać.

Alternatywnie, aby szybciej włączać tryb podzielonego ekranu, możesz po prostu na ekranie z listą ostatnio uruchomionych aplikacji przytrzymać palec na wybranej aplikacji i z menu wybrać ikonę z podzielonym ekranem.

Aplikacje będą teraz wyświetlać się jedna pod drugą i oddzielone będą czarną linią. W każdej chwili możesz przesunąć linię w górę lub w dół, aby dostosować, która aplikacja ma zajmować więcej przestrzeni na ekranie.

Dwie aplikacje uruchomione obok siebie w MIUI

Jeśli zechcesz wyłączyć podzielony ekran, to wystarczy ponownie dotknąć przycisku wysuwającego ekran z listą ostatnio uruchomionych aplikacji. Na samej górze wyświetli się przycisk na szarym tle z napisem “Wyjdź z dzielonego ekranu”. Wybranie tego przycisku spowoduje zamknięcie podzielonego ekranu i powrócenie do zwykłego trybu.