Masz pada od konsoli PS3 i chcesz go podłączyć do PC? Można to zrobić tak, aby pad był rozpoznawany przewodowo lub bezprzewodowo jako kontroler Xbox 360 i kompatybilny ze wszystkimi grami. Wystarczy do tego jedno proste narzędzie, które zainstaluje odpowiednie sterowniki.

Jak podłączyć pada od PS3 do PC

Większość graczy chcących używać kontrolera do grania na swoim komputerze najczęściej stawia na kontroler od Xbox 360 lub Xbox One. Kontrolery te są oficjalnie wspierane przez Microsoft i działają ze wszystkimi grami obsługującymi pady. Część osób preferuje jednak pady od PS3 ze względu na inny rozmiar i układ analogów. Czy da się podłączyć pada od PS3 do PC? Oczywiście, że tak! Co więcej, może on działać zarówno przewodowo (przez USB) jak i bezprzewodowo (wymaga adaptera Bluetooth).

Co najważniejsze, Dualshock 3 można skonfigurować w taki sposób, aby był rozpoznawany przez system jako pad od Xbox 360. Dzięki temu wszystkie ustawienia będą zawsze dobrze skonfigurowane, a kontroler będzie wykrywany w każdej grze, która obsługuje pada. Pod kątem kompatybilności będzie dokładnie tak, jakbyśmy mieli podłączony pad od Xbox 360. Jak to zrobić?

Krok 1: Podłącz pada od PS3 do PC przez kabel USB

Pierwszym krokiem jest podłączenie naszego kontrolera Dualshock 3 do PC za pomocą kabla USB. Spowoduje to wykrycie podstawowych sterowników.

Gdy już podłączymy pada przez USB, to kolejnym krokiem jest wyszukanie w menu Start opcji o nazwie „Skonfiguruj kontrolery gier podłączane przez USB”.  Wybranie tej opcji spowoduje wyświetlenie ustawień kontrolerów w systemie Windows. Dzięki temu upewnimy sie, że nasz pad jest prawidłowo podłączony. Powinien wyświetlać się tu jako „Playstation(R)3 Controller”.

Konfiguracja kontrolerów gier

Gdy wejdziesz w opcje kalibracji, to zauważysz, że pad nie działa – żadne wciśnięcia przycisków lub wychylenia analogów nie są rejestrowane. To normalnie, nie przejmuj się.

Dzieje się tak dlatego, że system tylko rozpoznaje kontroler, ale nie instaluje odpowiednich sterowników do jego prawidłowej funkcjonalności. Zrobimy to samemu w następnym kroku, dzięki czemu kontroler zostanie rozpoznany jako pad od Xbox 360 i zadziała z każdą grą.

Krok 2: Zainstaluj narzędzie ScpToolkit do obsługi pada od PS3

Aby nasz pad działał i był kompatybilny ze wszystkimi grami, musimy zainstalować oprogramowanie i zestaw sterowników ScpToolkit. Wprowadzają one prawidłową obsługę kontrolera i sprawiają, że jest on wykrywany jako pad od Xbox 360. Pozostaw nadal pada podłączonego przez USB, a następnie ściągnij poniższe oprogramowanie ScpToolkit.

Pobierz ScpToolkit

Wejdź w powyższy link i pobierz najnowszą wersję oprogramowania ScpToolkit. Po ściągnięciu pliku instalacyjnego uruchom go i potwierdź instalacje do domyślnego katalogu.

Zainstaluj ScpToolkit

W następnym kroku wyświetli się lista modułów, które chcemy zainstalować. Nie zmieniaj tu niczego, skorzystaj z domyślnego zestawu opcji i po prostu potwierdź instalację. Poczekaj, aż program zostanie zainstalowany i wyświetli się okno potwierdzające z zielonym przyciskiem „Run Driver Installer”.

Krok 3: Skonfiguruj sterowniki ScpToolkit

Kliknij w zielony przycisk „Run Driver Installer”, aby wywołać okno instalacji potrzebnych sterowników. Wyświetli się nowy panel, w którym możemy dostosować, co chcemy zainstalować.

Uruchom konfigurację sterownika ScpToolkit

Jeśli masz Windows 7, to zaznacz pole „Install Xbox 360 controller driver”, gdyż ta wersja systemu nie posiada tego sterownika domyślnie. Osoby korzystające z Windows 8, 8.1 lub 10 będą miały ten przycisk niedostępny, gdyż w tych wersjach systemu sterownik jest już standardowo zainstalowany.

Upewnij się, że zaznaczone jest pole „Install Dualshock 3 Driver” (najważniejsze!), a następnie rozwiń obok sekcję „Choose Dualshock 3 controllers to install” i zaznacz na liście pozycję „PLAYSTATION®3 Controller”. To najważniejszy krok, który odpowiada za działanie pada.

Wybierz swojego pada Dualshock 3 na liście

Odznacz pole „Install Dualshock 4 driver”, gdyż służy ono do obsługi pada od PS4, a to nie jest tematem tego poradnika.

(Opcjonalnie) Jeśli masz zamiar łączyć swojego pada przez Bluetooth, to upewnij się, że zaznaczone jest pole „Install Bluetooth Driver”. Następnie rozwiń obok pole „Choose Bluetooth dongle to install” i z listy urządzeń wybierz swój adapter Bluetooth, zaznaczając go na liście.

Zainstaluj obsługę Bluetooth i wybierz swój adapter Bluetooth

Po zaznaczeniu wszystko zgodnie z powyższymi instrukcjami kliknij w przycisk „Install” w górnym prawym rogu i poczekaj, aż wszystkie sterowniki zostaną zainstalowane. W trakcie instalacji wyskoczy sporo okienek z prawej strony ekranu, informujących o zainstalowaniu poszczególnych bibliotek, a także o błędach. Możesz je zignorować lub zamknąć.

I to już wszystko. Sterowniki są zainstalowane, a twój pad w ustawieniach kontrolerów powinien się teraz wyświetlać jako kontroler od Xbox 360. Oznacza to, że jest kompatybilny z każdą grą, która obsługuje w Windowsie pada.

Korzystanie z pada jest bardzo proste. Jeśli podłączymy pada przez kabel USB, to powinien zostać on automatycznie wykryty i można od razu grać. W przypadku połączenia przez Bluetooth należy odpiąć kabel od pada, a następnie przytrzymać środkowy przycisk z logiem Playstation. Pad po chwili połączy się z naszym adapterem Bluetooth i powinniśmy usłyszeć w systemie charakterystyczny dźwięk informujący o sparowaniu urządzenia.