Jeśli masz urządzenie mobilne z systemem Windows 11, będziesz szukał wszelkich możliwych sposobów oszczędzania baterii, gdy jesteś poza domem. Z biegiem lat zaobserwowaliśmy znaczną poprawę zużycia baterii w systemie Windows. Ta aktualizacja dodatkowo wzbogaciła opcje oszczędzania baterii w systemie Windows 11. Chodzi o opcję Dynamic Refresh Rate. Ponieważ DRR jest domyślnie wyłączone, postępuj zgodnie z instrukcjami, aby móc skorzystać z tej funkcji.

Powiązane:Jak spersonalizować system Windows 11 bez jego aktywacji

Zużycie baterii jest nadal największą wadą urządzeń mobilnych, ostatecznie decydującą o tym, w jaki sposób korzystamy z naszych urządzeń, gdy jesteśmy poza domem i w ruchu. Przez lata system Windows wprowadził wiele ulepszeń w temacie oszczędzania baterii do systemu operacyjnego. Chociaż większość z nich jest domyślnie włączona, można je dostosować w celu zwiększenia wydajności lub żywotności baterii.

Wraz z aktualizacją do systemu Windows 11 firma Microsoft dodała również obsługę dynamicznej częstotliwości odświeżania (DRR), która umożliwia użytkownikom mobilnym systemu Windows 11 obniżenie częstotliwości odświeżania w celu oszczędzania baterii. Oczywiście ma to niewielki wpływ na wydajność, ale warto, jeśli Twój telefon działa na oparach baterii. To powiedziawszy, większość ludzi prawdopodobnie i tak nie potrzebuje szalonych wysokich częstotliwości odświeżania ekranu na urządzeniach mobilnych, przynajmniej wtedy, gdy nie masz przy sobie ładowarki.

Dynamiczna częstotliwość odświeżania (DRR) w systemie Windows 11 ma na celu płynne przełączanie się między niższymi i wyższymi częstotliwościami odświeżania w zależności od tego, co robisz na swoim urządzeniu. Zapewnia lepszy ogólny bilans zużycia baterii. Jak zawsze ta funkcja nie jest dostępna na wszystkich urządzeniach mobilnych, Twoje urządzenie musi mieć wyświetlacz obsługujący zmienne częstotliwości odświeżania (VRR) i częstotliwość odświeżania co najmniej 120 Hz. Ponadto wymaga sterownika graficznego (WDDM 3.0), który go obsługuje. Jeśli twoje urządzenie nie ma VRR i nie ma co najmniej 120 Hz, tak naprawdę nie musisz się martwić o dodatkowe zużycie baterii, ponieważ częstotliwość odświeżania ekranu jest praktycznie stała.

Jak włączyć dynamiczną częstotliwość odświeżania czyli Dynamic Refresh Rate (DRR) w systemie Windows 11?

Aby włączyć lub wyłączyć dynamiczną częstotliwość odświeżania (DRR) w systemie Windows 11, musisz wykonać następujące czynności.

  • Najpierw otwórz Ustawienia , a następnie pozostań na karcie System i wybierz Ekran w środkowym panelu. Tutaj przewiń w dół i kliknij Advanced Display.

  • Następnie użyj menu rozwijanego obok opcji Choose a refresh rate i wybierz opcję Dynamic (60 lub 120 Hz).

Po wprowadzeniu tej zmiany system Windows 11 będzie zarządzać częstotliwością odświeżania, aby lepiej zoptymalizować wydajność baterii.

Jak wyłączyć dynamiczną częstotliwość odświeżania (DRR) w systemie Windows 11?

Jeśli chcesz wyłączyć dynamiczną częstotliwość odświeżania (DRR) w systemie Windows 11, wszystko, co musisz zrobić, to wrócić do tej samej lokalizacji pokazanej powyżej i zmienić opcję rozwijaną na 60 Hz lub 120 Hz. Spowoduje to zablokowanie częstotliwości odświeżania i wstrzymanie systemu Windows 11 przed automatycznym przełączaniem między nimi.

Inne opcje personalizacji systemu Windows 11, które możesz chcieć zmienić?

Jeśli niedawno przeszedłeś na system Windows 11, koniecznie zapoznaj się z naszą pełną listą przewodników po systemie Windows 11 . Chociaż funkcje systemu Windows 11 są bardzo podobne do Windows 10, niektóre rzeczy zmieniły się dość radykalnie lub zostały usunięte, więc będziesz musiał przyzwyczaić się do robienia niektórych rzeczy nieco inaczej.