Korzystasz z Microsoft Teams, ale chcesz opuścić zespół Teams, do którego zostałeś dodany? Możesz w bardzo prosty sposób wyjść ze zespołu, z którym do tej pory współpracowałeś. Oto, jak to zrobić.

Jak opuścić zespół w Microsoft Teams

Microsoft Teams to usługa Microsoftu do współpracy w ramach zespołu. Umożliwia współdzielenie plików i wspólną pracę nad dokumentami czy arkuszami. Możemy także komunikować się z innymi członkami zespołu, rozmawiać z nimi na czacie, prowadzić wideokonferencje lub brać udział w otwartych dyskusjach. Możliwości jest bardzo wiele - to usługa wirtualnego miejsca wspólnej pracy, która pozwala przenieść prawdziwe biuro do świata wirtualnego. Zespoły w Teams są jednak różne - prywatne, firmowe, a także szkoleniowe. Z czasem może pojawić się potrzeba opuszczenia zespołu. Jak to zrobić?

Opuszczanie zespołu w Microsoft Teams

Większość zespołów można opuścić samodzielnie, ale jeśli należy do zespołu będącego częścią organizacji, to tylko administrator może nas stamtąd usunąć (choć jest i sposób na to, który opisaliśmy poniżej). Najpierw jednak spójrzmy, jak opuścić standardowy zespół w Microsoft Teams, który daje taką możliwość. Jest to wtedy bardzo proste.

Uruchom aplikację Teams - czy to w przeglądarce, czy to w formie aplikacji na komputerze lub smartfonie. Procedura jest praktycznie identyczna dla wszystkich urządzeń. Po uruchomieniu Teams i zalogowaniu się na swoje konto przejdź do zakładki "Zespoły". W tym miejscu znajdziesz listę wszystkich zespołów, do których jesteś przypisany.

Opuść zespół Teams

Kliknij ikonę z trzema kropkami tuż obok nazwy zespołu. Z rozwijanego menu wybierz opcję "Opuść zespół". Po potwierdzeniu przyciskiem "Tak" zostaniesz usunięty/-a z wybranego zespołu i nie będzie się on więcej wyświetlać na liście zespołów w Twoim koncie Microsoft i w aplikacji Teams. 

Jak opuścić zespół, który należy do organizacji?

W niektórych przypadkach opuszczenie zespołu w Teams nie jest takie proste. Gdy ktoś dołączył nas do zespołu Teams zarządzanego przez organizację, to nie mamy możliwości samodzielnego opuszczenia zespołu. Jeśli chcemy wyjść z samego zespołu Teams, to musimy poprosić administratora organizacji, aby nas stamtąd usunął.

To jednak nie jedyny sposób. W wielu przypadkach opuszczamy zespół, gdyż kończymy np. współpracę z jakąś organizacją. W takiej sytuacji możemy usunąć się samemu - nie poprzez opuszczenie zespołu, ale poprzez opuszczenie całej organizacji w ustawieniach swojego konta. Zostaniemy wtedy usunięci nie tylko z zespołu Teams, ALE również z innych komercyjnych usług Microsoftu, które były nam oferowane w ramach uczestnictwa w danej organizacji. Skorzystaj z tej metody tylko wtedy, gdy masz pewność, że chcesz opuścić całą organizację!

Aby to zrobić, przejdź pod link do zarządzania organizacjami na swoim koncie Microsoft: My Account (microsoft.com)

Zaloguj się na swoje konto Microsoft. Powinien pojawić się widok wszystkich organizacji - zarówno tych, których jesteś właścicielem, jak i tych, do których dołączyłeś lub Cię dołączono.

Opuść organizacje

W moim przypadku wyświetla się tu organizacja "Błażej Starosta", w ramach której jest stworzony zespół, którego z poziomu aplikacji Teams nie mogę opuścić. Tuż obok znajduje się przycisk "Opuść organizacje".

Jeśli jesteś zdecydowany/-a opuścić organizację, kliknij ten przycisk, a następnie potwierdź opuszczenie organizacji przyciskiem "Tak". Zespół, który był częścią tej organizacji zniknie z Twojej aplikacji Microsoft Teams, a także utracisz dostęp do innych usług Microsoftu, które były dla Ciebie oferowane w ramach bycia członkiem tej organizacji.