Chcesz ograniczyć FPS w grach, aby płynność rozgrywki była stabilniejsza? Teraz możesz to zrobić bezpośrednio z poziomu panelu sterowania NVIDIA, bez konieczności instalowania zewnętrznych programów typu RivaTuner Statistics Server.

Jak ograniczyć ilość FPS w grach przez panel NVIDIA

Większość graczy stara się dostosować ustawienia gry w taki sposób, aby wygenerować jak największą ilość klatek na sekundę. To zrozumiałe. Warto jednak wiedzieć, że na wrażenie płynności wpływa nie tylko wysoka ilość klatek, ale również ich tempo wyświetlania na ekranie, czyli tzw. frame pacing. Zdecydowanie lepiej mieć nieco niższą, ale stałą liczbę klatek na sekundę (np. 90 lub 100 FPS), niż trochę większą, ale ciągle zmienną (ciągle skaczące 110-140 FPS). Warto zatem ograniczyć FPS w grach do stałej, niższej wartości, która wciąż gwarantuje płynną rozgrywkę.

Do tej pory do wykonania takiej czynności konieczne było skorzystanie z zewnętrznego programu, np. RivaTuner Statistics Server (RTSS) lub NVIDIA Inspector. NVIDIA postanowiła jednak wprowadzić taką funkcję bezpośrednio do panelu karty graficznej, co znaczy, że można teraz ograniczyć FPS w grach za pomocą Panelu sterowania NVIDIA, bez konieczności instalowania dodatkowych programów. Wystarczy zainstalować sterowniki w wersji 441.87 lub nowsze i dostosować odpowiednią opcję w ustawieniach.

Ograniczanie FPS w grach za pomocą Panelu sterowania NVIDIA

Aby skorzystać z tej opcji, należy zaktualizować sterowniki do karty graficznej NVIDIA do wersji 441.87 lub nowszej. Najnowsze sterowniki możesz pobrać z oficjalnej strony NVIDIA.

Pobierz sterowniki NVIDIA

Gdy masz już najnowsze sterowniki, to pora włączyć funkcję ograniczenia ilości klatek w grach. W tym celu kliknij prawym przyciskiem na Pulpicie i wybierz "Panel sterowania NVIDIA". Poczekaj na uruchomienie ustawień.

W oknie panelu NVIDIA wybierz zakładkę "Zarządzaj ustawieniami 3D". W tym miejscu znajdziesz dwa zestawy opcji - "Ustawienia globalne" oraz "Ustawienia programu".

Dostosuj opcję Max Framerate

Jeśli chcesz ustawić limit klatek dla wszystkich gier, to pozostań w zakładce "Ustawienia globalne", natomiast jeśli chcesz go ustawiać indywidualnie dla każdej gry z osobna, to wejdź do "Ustawienia programu" i wybierz daną grę z rozwijanej listy.

Wśród ustawień wyszukaj opcji, która nosi nazwę "Max Framerate" (na chwilę obecną jest ona w języku angielskim). Kliknij tę opcję, aby wysunąć niewielkie okienko z przełącznikiem i suwakiem.

Domyślnie opcja ta jest ustawiona do pozycji "Off", co oznacza, że nie wprowadzamy żadnego specyficznego limitu klatek. Aby włączyć tę opcję, zaznacz pole "On", a następnie za pomocą suwaka ustaw dokładny limit klatek na sekundę. Gdy to zrobisz, kliknij OK, a następnie zapisz zmiany w panelu NVIDIA przyciskiem "Zastosuj".

Zmiany wejdą od razu w życie i będą obowiązywać, w zależności od Twojego wyboru, we wszystkich grach lub tylko w wybranym tytule. Możesz teraz zamknąć panel NVIDIA, uruchomić grę i przetestować działanie ogranicznika.