Lubisz oglądać Twitcha w tle np. w trakcie pracy? Aby sobie to ułatwić, możesz skorzystać z trybu picture-in-picture w Chrome, czyli wyświetlić pływające okienko w rogu ekranu z transmisją na Twitchu. W ten sposób na jednym monitorze możesz w tym samym czasie podglądać stream i pracować. Jak to zrobić?

Jak oglądać transmisje z Twitcha w trybie picture-in-picture

Tryb picture-in-picture to funkcja, która pozwala „odpiąć“ filmik zamieszczony na stronie (np. na YouTube) i wyświetlić go w dowolnym rozmiarze i miejscu na ekranie (np. w rogu ekranu). Bezramkowy odtwarzacz jest widoczny zawsze na wierzchu, więc możemy oglądać filmik np. w trakcie pracy w Wordzie czy Excelu. To samo można zrobić w przypadku transmisji na Twitchu. Potrzebna jest tylko przeglądarka Chrome i drobna sztuczka.

Twitch w trybie picture-in-picture

Poniższa instrukcja przeznaczona jest dla przeglądarek Chrome. Rozwiązanie to działa na wszystkich systemach operacyjnych - Windows, Linux i macOS. Nie wymaga wprowadzania żadnych modyfikacji w ustawieniach przeglądarki. Wystarczy jedynie dodać tzw. skryptozakładkę i przypiąć ją do paska zakładek.

Upewnij się, że masz włączone wyświetlanie paska zakładek w Chrome. W tym celu wciśnij kombinację przycisków CTRL + SHIFT + B. Pasek zakładek zostanie wyświetlony.

Następnie kliknij prawym przyciskiem myszy na pasku zakładek i wybierz opcję „Dodaj stronę“.

Wywołaj funkcję dodawania strony do zakładek

 

Pojawi sie nowe okienko dodawania strony do zakładek. W tym miejscu utworzymy naszą skryptozakładkę. Wypełnij zawartość okienka w następujący sposób:

Nazwa: dowolna, np. Twitch w oknie

Adres URL: javascript:document.querySelector('div.player-video video').requestPictureInPicture();void(0);

Kliknij Zapisz, aby zachować swoją skryptozakładkę. Zostanie ona teraz przypięta do paska zakładek.

Dodaj skryptozakładkę dla Twitcha

Aby skorzystać z utworzonej skryptozakładki, wystarczy w nią kliknąć, będąc na stronie z transmisją na żywo na Twitchu. Otwórz kanał ulubionego streamera, poczekaj na załadowanie materiału wideo i kliknij w skryptozakładkę.

Kliknij w skryptozakładkę

Transmisja zostanie od razu przeniesiona do okienka, które jest wyświetlane zawsze na wierzchu, nawet po zminimalizowaniu przeglądarki. W ten sposób możesz oglądać stream z Twitcha w trakcie wykonywania innych czynności na komputerze.

Twitch w trybie picture-in-picture

Pamiętaj tylko o tym, aby nie zamykać karty Twitcha w przeglądarce, gdyż spowoduje to zamknięcie również okienka z transmisją na żywo. Karta wymagana do utrzymania odtwarzania jest oznaczona w przeglądarce ikoną „obrazu w obrazie“, czyli niebieskiego prostokąta.