Download, sterowniki

Jak oficjalne pobrać Microsoft Edge Chromium

Autor
Błażej Starosta
Data dodania
10.04.2019
Ilość komentarzy
0

Przeglądarka Edge na silniku Chromium jest już dostępna do pobrania oficjalnie ze strony Microsoftu. Jak ją pobrać, jak zainstalować i z jakimi systemami jest ona kompatybilna? Zobaczmy.

Jak oficjalnie pobrać Edge Chromium

Jakiś czas temu do sieci wyciekła wczesna wersja nowej przeglądarki Edge, opartej na Chromium. Pokazywaliśmy wcześniej, jak pobrać Edge Chromium z nieoficjalnego źródła. Takie metody nie są już konieczne do przetestowania nowej przeglądarki Microsoftu. Teraz Edge na silniku Chromium jest dostępny do pobrania z oficjalnej strony Microsoftu.

Przypomnijmy, nowa wersja przeglądarki Edge od Microsoftu jest oparta na Chromium i wykorzystuje silnik renderowania Blink, czyli ten sam, co w przeglądarce Google Chrome. Mimo tej zmiany Edge zachował wiele ze swoich oryginalnych cech, takich jak szybkość działania, lekkość i płynne przewijanie. Wszystko wskazuje na to, że szykuje się godny konkurent dla przeglądarki Chrome.

Jak pobrać Microsoft Edge na silniku Chromium z oficjalnej strony Microsoftu?

Jak wspomniałem, nie ma już konieczności przeszukiwania profili chińskich użytkowników na Twitterze w celu znalezienia linku do pobrania przeglądarki. Microsoft udostępnił nową wersję Edge do pobrania na swojej oficjalnej stronie, więc program możemy ściągnąć z zaufanego źródła.

Pobierz Microsoft Edge Chromium

Edge jest wydawany na trzech różnych kanałach, z których każdy różni się poziomem stabilności i ilości nowych funkcji.

Edge Chromium - pobieranie

Są to następujące kanały:

  • Beta Channel – aktualizacje co 6 tygodni, najbardziej stabilna wersja spośród wszystkich testowych, nadaje się do codziennego użytku, ale trzeba mieć na względzie to, że sporadycznie mogą wystąpić niespodziewane problemy.
  • Dev Channel – aktualizacje co tydzień, nieco mniej stabilna wersja niż Beta, oferująca więcej nowych opcji i szybszy dostęp do uaktualnień. Prawdopodobieństwo wystąpienia problemów jest wyższe niż w przypadku wersji Beta.
  • Canary Channel – aktualizacje codziennie, najmniej stabilna wersja, w której dostajemy od razu wszystkie nowe funkcje przy każdej codziennej aktualizacji. Największe prawdopodobieństwo tego, że pojawią się nieprzewidziane problemy, gdyż otrzymane nowości nie są jeszcze w pełni przetestowane.

Na chwilę obecną dostępne są tylko wersje Dev i Canary, gdyż Edge nie wszedł jeszcze w fazę etapu testów Beta. Gdy to nastąpi, to do pobrania będą wszystkie trzy wersje przeglądarki. Warto też wspomnieć, że aktualnie dostępna jest tylko wersja dla Windows 10, ale w przyszłości prawdopodobnie otrzymamy też wersje dla starszych systemów Windows, a być może także i dla systemów Linux oraz macOS.

Wystarczy na powyższej stronie wybrać wersję przeglądarki i pobrać jej instalator dla naszego systemu. Cała reszta wygląda już standardowo. Uruchamiamy instalator i czekamy, aż przeglądarka zostanie automatycznie zainstalowana.

Edge oparty na Chromium

W Windows 10 nie zastępuje ona w żaden sposób oryginalnej przeglądarki Edge – zainstalowana wersja na silniku Chromium działa jako oddzielny program. Nie musisz się zatem martwić o to, że utracisz jakiekolwiek dane ze swojej przeglądarki Edge.

Dołącz do dyskusji

comments powered by Disqus