Trafiła do Ciebie aktualizacja April 2018 Update dla Windows 10, ale po uaktualnieniu masz znacznie mniej miejsca na dysku? System utrzymuje pliki aktualizacji oraz kopie zapasową, które mogą zajmować nawet ponad 10GB. Zobacz, jak zwolnić miejsce i odzyskać utraconą przestrzeń po aktualizacji systemu Windows 10 do wersji April 2018 Update.

Odzyskiwanie wolnego miejsca na dysku C po aktualizacji April 2018 Update

Jeżeli ostatnio na Twój komputer trafiła aktualizacja April 2018 Update dla systemu Windows 10, to prawdopodobnie na dysku C masz teraz przynajmniej 10GB mniej wolnego miejsca. W niektórych przypadkach utrata może sięgać nawet 20 lub 30GB. Z czego to wynika i jak odzyskać wolne miejsce na dysku C po aktualizacji April 2018 Update?

Wszystko wynika z tego, że system przetrzymuje na dysku kopię zapasową plików związanych z aktualizacją. Konkretnie w tym przypadku jest to kopia zapasowa starszej wersji systemu, która została stworzona automatycznie w momencie instalacji uaktualnienia April 2018 Update. Kopia ta będzie przechowywana na dysku przez miesiąc, po to, aby można było w razie problemów cofnąć aktualizację i powrócić do starszej wersji systemu.

Jeśli jednak zależy Ci na wolnym miejscu, a system po aktualizacji nie sprawia problemów, to możesz samodzielnie już teraz zwolnić miejsce i pozbyć się niepotrzebnej kopii. Pamiętaj jednak, że usunięcie tych plików uniemożliwi Ci powrót do starszej wersji systemu w razie problemów, dlatego upewnij się, że po aktualizacji wszystko działa w porządku.

Odzyskiwanie wolnego miejsca na dysku C po aktualizacji April 2018 Update

Zachowanie to jest całkiem normalne i każda poprzednia aktualizacja systemowa również „zjadała” tyle wolnego miejsca, aby przechować kopię zapasową poprzedniej wersji systemu. Taką kopię można do tej pory było usunąć za pomocą narzędzia do oczyszczania dysku, ale od aktualizacji April 2018 Update dostępne jest nowe menu, za pomocą którego możemy zwolnić miejsce po aktualizacji.

Aby to zrobić, przejdź do menu Start i uruchom Ustawienia za pomocą ikony koła zębatego. W ustawieniach udaj się do sekcji „System > Pamięć”.

Przejdź do sekcji zwalniania miejsca na dysku C

Na liście szczegółowych opcji powinien znajdować się niebieski odnośnik o nazwie „Zwolnij miejsce teraz”. Kliknij go, aby przejść do opcji odzyskiwania wolnego miejsca na dysku.

Rozpocznie się skanowanie elementów możliwych do usunięcia. Poczekaj chwilę, gdyż skanowanie może chwilę potrwać, zwłaszcza, gdy system zacznie skanować to, co nas interesuje, czyli „Poprzednie wersje systemu Windows”.

Zaznacz elementy do usunięcia

Po chwili wyświetli się lista rzeczy, które można usunąć z systemu operacyjnego. Na liście poszukaj pozycji o nazwie „Poprzednie wersje systemu Windows”. W zależności od tego, ile zajmowała Twoja instalacja systemu możliwe będzie odzyskanie kilkunastu lub kilkudziesięciu gigabajtów danych.

Po zaznaczeniu pozycji „Poprzednie wersje systemu Windows” kliknij w przycisk potwierdzający usunięcie plików ("Usuń pliki"). System wykona całą procedurę automatycznie i wystarczy uzbroić się w cierpliwość. Po oczyszczeniu dysku odzyskasz swoją wolną przestrzeń na partycji systemowej.