Xiaomi MI A1 to nieco inny smartfon w porównaniu do pozostałych modeli tego producenta. Oprogramowanie nie posiada nakładki MIUI i do dyspozycji dostajemy czystego Androida bez żadnych modyfikacji. Jak zatem odblokować bootloader w tym urządzeniu?

Xiaomi MI A1 - odblokowanie bootloadera

Praktycznie każde urządzenie od firmy Xiaomi wymaga uzyskania specjalnego pozwolenia na odblokowanie bootloadera. Musimy założyć konto Xiaomi, oraz wypełnić formularz z prośbą o nadanie nam możliwości usunięcia blokady. Po uzyskaniu zgody należy skorzystać ze specjalnego narzędzia Mi Flash Unlock i za jego pomocą zalogować się na konto i odblokować bootloader. W przypadku modelu Xiaomi MI A1 jest zupełnie inaczej.

Xiaomi MI A1 to, na chwilę obecną, ewenement wśród oferty chińskiego producenta. Model ten przede wszystkim nie posiada nakładki MIUI na oprogramowaniu, więc otrzymujemy czystego Androida, bez żadnych dodatków (poza typowymi aplikacjami od Xiaomi, takimi jak Aparat). Kolejną różnicą techniczną jest kwestia bootloadera – Xiaomi MI A1 nie wymaga uzyskania zgody na odblokowanie i można to zrobić samemu, od ręki, korzystając z jednej komendy typu Fastboot.

Jak odblokować bootloader w Xiaomi MI A1?

Odblokowanie bootloadera może spowodować usunięcie wszystkich danych z telefonu. Zdania w tej kwestii są podzielone – część użytkowników zgłasza, że usunięcie blokady nie wykasowało żadnych danych z telefonu, ale ostrożności nigdy nie zaszkodzi. Dlatego przed przystąpieniem do poniższych operacji zalecamy wykonanie kopii zapasowej wszystkich swoich danych. Na wszelki wypadek.

  • Przygotuj telefon do odblokowania bootloadera

Pierwszym krokiem jest uaktywnienie odpowiedniego ustawienia w opcjach programistycznych, które umożliwi nam odblokowanie bootloadera. Aby to zrobić, trzeba najpierw uzyskać dostęp do wspomnianych opcji programistycznych oraz włączyć debugowanie USB. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, to zobacz nasz poradnik, w którym pokazaliśmy, jak włączyć opcje programistyczne i debugowanie USB w Androidzie.

Wejdź do opcji programistycznych, a następnie wyszukaj na liście opcji o nazwie Zdjęcie blokady OEM.

Włącz opcję zdjęcia blokady OEM

Zaznacz tę opcję, aby uaktywnić możliwość odblokowania bootloadera. Jeśli masz założoną blokadę kodem PIN lub wzorem, to do włączenia tej opcji może być konieczne podanie kodu odblokowującego z ekranu blokady.

  • Odblokuj bootloader w Xiaomi MI A1

Twój telefon jest już gotowy do odblokowania bootloadera. Aby przejść do właściwej części poradnika, potrzebujesz pobrać na swój komputer paczkę ADB i Fastboot od Google.

Pobierz ADB i Fastboot od Google

Otrzymasz w ten sposób archiwum ZIP. Wypakuj archiwum, a następnie wejdź do wypakowanego folderu Platform-tools. Znajdziesz tu m.in. pliki ADB.exe oraz Fastboot.exe. Wciśnij i przytrzymaj klawisz Shift na klawiaturze, a następnie kliknij prawym przyciskiem myszy wewnątrz folderu Platform-tools. Z rozwijanej listy wybierz opcję „Otwórz okno polecenia tutaj”.

Otwórz okno polecenia w folderze ADB

Jeśli nie wyświetla Ci się opcja otwarcia okna polecenia w Windows 10, to zobacz nasz poradnik, w którym pokazaliśmy, jak przywrócić Wiersz polecenia w Windows 10.

Podłącz swojego smartfona do komputera kablem USB. Jeśli na ekranie pojawi się prośba o udzielenie uprawnień do debugowania, to wybierz Zezwól.

W oknie Wiersza polecenia na komputerze wpisz poniższą komendę, aby uruchomić telefon ponownie w trybie Fastboot (bootloadera):

adb reboot bootloader

Uruchom ponownie telefon w trybie bootloadera

Poczekaj, aż telefon uruchomi się ponownie. Następnie wpisz poniższą komendę, która odblokuje bootloader:

fastboot oem unlock

Odblokuj bootloader komendą fastboot

Bootloader w twoim telefonie zostanie odblokowany. Jeśli chcesz upewnić się, że tak się stało, to możesz wpisać poniższą komendę, która wyświetli informacje o stanie bootloadera:

fastboot oem device-info

W polu „Device unlocked” powinna teraz wyświetlać się wartość True, co oznacza, że urządzenie jest odblokowane. Możesz teraz zrestartować swoje urządzenie i odłączyć je od komputera. Twój bootloader jest odblokowany i możesz teraz np. zainstalować TWRP Recovery, nieoficjalne oprogramowanie, wykonać ROOTa lub wprowadzić inne modyfikacje.