Jeśli używasz Premiere Pro do tworzenia treści wideo, jesteś już przyzwyczajony do tego, jak skomplikowane mogą być formaty plików i innych treści. Jednak jeśli to czytasz, to w tej chwili prawdopodobnie zastanawiasz się, dlaczego niektóre filmy w formacie MP4 nie są akceptowane w Premiere Pro. W końcu używasz ich cały czas… Problemem jest tutaj kodowanie użyte do ich utworzenia. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co możesz zrobić, aby dowolny film w formacie MP4 działał w Premiere Pro.

Jeśli jesteś twórcą treści wideo korzystającym z Premiere Pro, prawdopodobnie jesteś przyzwyczajony do tego, że program ten jest dosyć wybredny, jeśli chodzi o formaty plików. Skoro tu jesteś, to prawdopodobnie zastanawiasz się, dlaczego niektóre filmy w formacie MP4 nie działają w Premiere Pro. W końcu do tej pory używałeś ich cały czas i to bez żadnych problemów. Na szczęście odpowiedź jest prosta, a wszystko zależy tutaj od kodowania użytego do ich utworzenia. Chociaż możesz pomyśleć, że wszystkie pliki w formacie MP4 są podobne, to w rzeczywistości jednak mogą się bardzo różnić. Wszystko sprowadza się do wspomnianego kodowania.

Podczas pracy z plikami wideo w programie Adobe Premiere Pro często występują problemy z niektórymi formatami. Jednym z nich jest to, że Premiere Pro odmawia przyjęcia plików MP4. Może to być frustrujące, ponieważ MP4 jest szeroko stosowanym formatem obsługiwanym przez wiele aparatów, urządzeń i oprogramowań. Pierwszym krokiem w rozwiązaniu tego problemu jest zidentyfikowanie konkretnej przyczyny. Istnieje kilka potencjalnych powodów, dla których Premiere Pro może nie zaakceptować pliku MP4, w tym:

Niezgodność kodeków

MP4 to format kontenera, który może zawierać różne kodeki. Jeśli kodek użyty w pliku MP4 nie jest obsługiwany przez Premiere Pro, plik nie zostanie zaakceptowany.

Uszkodzony plik

Pliki MP4 mogą ulec uszkodzeniu podczas procesu nagrywania, przesyłania lub edycji. Uszkodzony plik nie otworzy się w żadnym oprogramowaniu do edycji wideo.

Przestarzała wersja Premiere Pro

Firma Adobe często wydaje aktualizacje swojego oprogramowania, a starsze wersje mogą nie obsługiwać niektórych formatów plików.

Po ustaleniu przyczyny problemu można podjąć kroki w celu jego usunięcia. Oto kilka rozwiązań do wypróbowania. Jeśli nadal nie masz pojęcia, co się dzieje, załóż, że jest to niezgodność kodeków, gdyż to właśnie stąd pochodzi większość problemów.

Jak naprawić Premiere Pro, który nie akceptuje niektórych plików MP4? Wymuś otwieranie plików MP4 przez Premiere Pro.

Ponownie zakoduj plik za pomocą zgodnego kodeka.
Niektóre pliki MP4 używają kodeków, które nie są obsługiwane przez Premiere Pro. Na tym etapie Premiere Pro nie obsługuje AV1, VP9, ​​a także kilku innych. Oznacza to, że żadne pliki MP4 utworzone przy użyciu tych metod kodowania nie będą działać. W takim przypadku możesz użyć oprogramowania do kodowania wideo, aby ponownie zakodować plik za pomocą kodera-dekodera obsługiwanego przez Premiere Pro. Poniżej wymieniliśmy kilka opcji, których możesz użyć. Osobiście odniosłam największy sukces z HandBrake. Chociaż VLC działa dobrze, jest po prostu dużo wolniejszy.

  • VLC
  • HandBrake
  • Adobe Media Encoder

Transkodowanie/konwertowanie

Innym rozwiązaniem jest transkodowanie pliku MP4 do innego formatu obsługiwanego przez Premiere Pro. Istnieje wiele oprogramowań do transkodowania wideo dostępnych za darmo lub za opłatą. To oprogramowanie przekonwertuje format pliku na bardziej zgodny, czyli taki jak na przykład MOV lub AVI, aby można go było zaimportować do programu Premiere Pro.

  • VLC
  • HandBrake
  • Adobe Media Encoder

Zaktualizuj Premiere Pro

Jeśli używasz starszej wersji Premiere Pro, warto spróbować zaktualizować ją do najnowszej. Aktualniejsze wersje oprogramowania mogą zawierać obsługę większej liczby formatów plików, kodowania i kodeków.

Napraw lub odzyskaj uszkodzony plik

Jeśli plik jest uszkodzony, możesz użyć oprogramowania do naprawy plików, chociaż osobiście nigdy nie miałam z tym szczęścia. Alternatywnie możesz zażądać pliku lub zawartości z innej lokalizacji, która działa i nie jest uszkodzona.

Pamiętaj, że jeśli chodzi o obsługę programu Premiere Pro, to zasady dotyczące formatu plików mogą wydawać się nieco wybredne, ale przy zastosowaniu odpowiednich działań będziesz w stanie błyskawicznie uruchomić swoje filmy.