Masz problemy z mikrofonem w Windows 10 po zainstalowaniu dużej aktualizacji April 2018 Update? Wraz z nowościami w systemie pojawiły się również problemy z działaniem mikrofonu w niektórych grach lub programach? Zobaczmy, jak to naprawić.

Naprawa mikrofonu w Windows 10 April 2018 Update

Jeżeli ostatnio zaktualizowałeś system Windows 10 do April 2018 Update i masz problemy z mikrofonem, to nie jesteś sam. Wiele osób doświadcza problemów z mikrofonem, w wyniku których mikrofon albo nie działa, albo niektóre aplikacje nie przejmują dźwięku. Problem ten pojawił się po uaktualnieniu systemu do aktualizacji April 2018 Update (znanej wcześniej jako Spring Creators Update). Zobaczmy, jak naprawić mikrofon w Windows 10 April 2018 Update.

1. Upewnij się, że mikrofon ma poprawną głośność i nie jest wyciszony

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest sprawdzenie ustawień systemowych i upewnienie się, że żadne nie uległy przypadkowej zmianie w wyniku aktualizacji. Aby to zrobić, kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonie głośnika w dolnym prawym rogu ekranu, a następnie wybierz „Otwórz ustawienia dźwięku”.

Wejdź do ustawień dźwięku w Windows 10

Pojawi się okno ustawień z nowymi ustawieniami dźwięku. Wyszukaj tu sekcji „Wejście”, a następnie w rozwijanym polu „Wybierz urządzenie wejściowe” wybierz swój mikrofon. Następnie kliknij w przycisk „Właściwości urządzenia”.

Sprawdź głośność mikrofonu w Windows 10

Wyświetlone zostanie nowe okno ustawień urządzenia odpowiedzialnego za obsługę mikrofonu. Wejdź do zakładki „Poziomy” i upewnij się, że głośność mikrofonu masz ustawioną na 100, a ikona z głośnikiem obok nie jest przekreślona (jeśli jest, to oznacza, że mikrofon jest wyciszony – kliknij w tę ikonę, aby wyłączyć wyciszenie).

2. Sprawdź, czy system nie blokuje aplikacjom dostępu do mikrofonu (nowe ustawienia prywatności w Windows 10 April 2018 Update)

Powyższa metoda to jedynie formalność, którą trzeba załatwić zanim przejdziemy do ważniejszych opcji. W Windows 10 April 2018 Update dostęp do mikrofonu jest kontrolowany przez ustawienia prywatności. Okazuje się, że w Windows 10 April 2018 Update jest nowe ustawienie, kontrolujące dostęp wszystkich aplikacji do mikrofonu. Jeżeli ta opcja jest źle ustawiona, to mimo tego, że mikrofon będzie łapać dźwięk, to żadna aplikacja nie będzie miała dostępu do odbierania głosu.

Aby to sprawdzić i zmienić, wejdź w Windows 10 do menu Start i kliknij w ikonę koła zębatego, aby uruchomić Ustawienia. W ustawieniach przejdź do sekcji „Prywatność”.

W ustawieniach prywatności spójrz na menu po lewej stronie. Wybierz tu zakładkę „Mikrofon”, aby sprawdzić ustawienia związane z bezpieczeństwem użycia mikrofonu. Wyświetlą się opcje zezwalania i blokowania aplikacjom dostępu do mikrofonu.

Sprawdź ustawienia prywatności mikrofonu

Na samej górze znajdziesz opcję „Zezwalaj na dostęp do mikrofonu na tym urządzeniu”. To globalny przełącznik, pozwalający całkowicie wyłączyć systemowi dostęp do mikrofonu. Jeżeli wyświetla się tu informacja „Dostęp do mikrofonu dla tego urządzenia jest wyłączony”, to znaczy, że system nie może korzystać z mikrofonu. Musimy to zmienić.

Włącz dostęp do mikrofonu w Windows 10

Kliknij w przycisk „Zmień” i przełącz suwak do pozycji „Włączony”. Wyświetli się teraz informacja, że dostęp do mikrofonu jest włączony. Dopiero teraz system będzie miał dostęp do mikrofonu.

Oprócz tego tuż poniżej znajdziesz opcję „Zezwalaj aplikacjom na dostęp do mikrofonu”. Tu również musimy upewnić się, że suwak jest ustawiony do pozycji „Włączone”. Tylko wtedy aplikacje będą mogły korzystać z mikrofonu.

Nadaj aplikacjom uprawnienia do użycia mikrofonu w Windows 10

Na sam koniec zwróć uwagę na sekcję „Określ, które aplikacje mogą uzyskiwać dostęp do Twojego mikrofonu”. W tym miejscu wyświetla się lista wszystkich gier, programów i aplikacji zainstalowanych w systemie, które mają możliwość korzystania z mikrofonu.

Upewnij się, że aplikacje i gry, w których chcesz korzystać z mikrofonu, są zaznaczone na tej liście. Każda aplikacja, za pomocą której chcemy komunikować się głosem musi być na tej liście zaznaczona jako „Włączona”.