Jeśli korzystasz z systemu Windows 11, być może zauważyłeś ostatnio, że nie możesz już otwierać ani używać Panelu sterowania na swoim urządzeniu. To tylko kolejna rzecz z długiej linii problemów, z którymi Microsoft boryka się po aktualizacji systemu Windows. Na szczęście istnieje proces, który naprawi Panel sterowania w systemie Windows 11.

Microsoft nie lubi czasu bez poważnej katastrofy związanej z aktualizacjami systemu Windows. Niedawno wystąpił poważny problem w systemie Windows 10, w którym dźwięk był przerywany na niektórych komputerach po zainstalowaniu KB5015878. Na szczęście dla większości ludzi problem ten był stosunkowo łatwy do rozwiązania, chociaż był to kolejny irytujący problem, który pojawił się znikąd.

Jednak jeszcze niedawno, w systemie Windows 11, nowa aktualizacja uniemożliwia niektórym użytkownikom otwarcie Panelu sterowania. Początkowo użytkownicy myśleli, że może to być określony skrót Panelu sterowania, który został uszkodzony, ale problem dotyczy wszystkich możliwych metod otwierania Panelu sterowania w systemie Windows 11. Dobrą wiadomością jest to, że możesz rozwiązać problem, w większości przypadków, choć czasami zdarza się, że nie możesz tego zrobić.

Jak naprawić nie otwierający się Panel sterowania w systemie Windows 11? Nie można otworzyć Panelu sterowania w systemie Windows 11.

Ponieważ ten problem dotyczy aktualizacji, najszybszym i najłatwiejszym sposobem rozwiązania tego problemu jest odinstalowanie ostatniej aktualizacji zainstalowanej na komputerze. Spowoduje to powrót do czasu, w którym Panel sterowania działał na twoim komputerze. Niestety zdarzają się sytuacje, w których to nie zadziała, w takim przypadku może być konieczne użycie narzędzia Przywracanie systemu.

Pobierz i zainstaluj najnowszą aktualizację dla systemu Windows.

Jeśli dostępna jest aktualizacja, pobierz i zainstaluj najnowszą aktualizację systemu Windows po usunięciu starej. Przyniesie to ze sobą wszelkie poprawki, które mogą pomóc w rozwiązaniu tego komunikatu o błędzie. Może nie być żadnych dostępnych, jednak warto spróbować. Aby wymusić aktualizację ręczną, wybierz Ustawienia > Aktualizacja systemu Windows > Sprawdź aktualizacje.

Spróbuj ręcznie zaktualizować system Windows 11 za pomocą katalogu Microsoft Update.

Jeśli do tej pory nic nie zadziałało, możesz spróbować ręcznie zaktualizować system Windows 11. Aby to zrobić, odwiedź witrynę Microsoft Update Catalog i pobierz aktualizację, z którą masz obecnie problemy. Tylko upewnij się, że masz odpowiednią wersję KB274274 dla swojej specyfikacji systemu. Nie martw się, jeśli wybierzesz niewłaściwy, system Windows i tak nie pozwoli ci go zainstalować.

Nic wymienionego powyżej nie zadziałało? Czas ponownie zainstalować system Windows.

Jeśli do tej pory nic nie zadziałało, masz dwie możliwości. Pierwszym z nich jest czekanie, aż Microsoft wyda aktualizację, która rozwiązuje ten problem. Drugi to ponowna instalacja systemu Windows 11 z chmury. Zapewni to najczystszy możliwy stan pracy i ponownie umożliwi normalne otwarcie Panelu sterowania.

  • Aby wykonać pełny reset systemu Windows 11, otwórz aplikację Ustawienia. Przejdź do Odzyskiwanie i wybierz Resetuj ten komputer.
  • Na koniec wybierz opcje, które najlepiej Ci odpowiadają. Gorąco sugeruję skorzystanie z opcji instalacji w chmurze, jeśli masz dostępne dane. Dzięki temu otrzymasz najnowszą wersję systemu Windows i czyste pliki, a nie pliki lokalne.