Download, sterowniki

Jak naprawić błąd aktywacji lub licencji w Windows 10

Autor
Błażej Starosta
Data dodania
09.11.2018
Ilość komentarzy
2

Nie możesz aktywować Windows 10 po instalacji? A może twój system automatycznie się zdezaktywował i wyświetla teraz niepoprawną licencję, np. Home zamiast Pro? Microsoft ma problemy z serwerami aktywacji. Zobacz, jak je naprawić.

Jak naprawić błąd licencji i aktywacji w Windows 10

Wielu użytkowników Windowsa 10 spotkało się w ostatnim czasie z błędami aktualizacji i licencji. Użytkownicy po przeinstalowaniu systemu nie mogą wykonać aktywacji, a dotychczas działające systemy nagle tracą status aktywnych bądź wyświetlają nieprawidłową licencję, przez co dochodzi do degradacji z licencji Professional na Home. Problemy te wynikają z serwerów aktywacji Microsoftu i firma pracuje nad ich naprawieniem.

Okazuje się jednak, że nie trzeba czekać na poprawkę od Microsoftu. Błędy z aktywacją i licencją w Windows 10 można rozwiązać samemu, i to w dość prosty sposób. Jak to zrobić? Zobaczmy.

Użyj narzędzia do rozwiązywania problemów, aby aktywować system

Początkowo problem z aktywacją dotyczył tylko użytkowników, którzy mieli zainstalowaną najnowszą aktualizację October 2018 Update (aktualizacja października), jednak wkrótce okazało się, że na problemy z aktywacją oraz przypisywaniem nieprawidłowej licencji cierpią również użytkownicy, którzy mają poprzednie wersje systemu Windows 10, niezależnie od tego, kiedy był on instalowany.

Rozwiązaniem, które sprawdza się dobrze w większości przypadków jest użycie systemowego narzędzia do rozpoznawania problemów z aktywacją systemu Windows. Proste działanie tego narzędzia jest wystarczające do tego, aby zresetować błędny lub niedziałający status aktywacji i przywrócić prawidłowy stan systemu.

Wejdź do ustawień zabezpieczeń w Windows 10

Aby skorzystać z tego narzędzia, uruchom menu Start, a następnie kliknij w ikonę z kołem zębatym, by wejść do Ustawień. W ustawieniach systemowych udaj się do sekcji „Aktualizacja i zabezpieczenia”.

Po przejściu w to miejsce wybierz z menu bocznego po lewej stronie zakładkę „Aktywacja”. W tym miejscu wyświetla się aktualny status aktywacji systemu Windows 10. Jeśli są problemy z błędną lub niedziałającą licencją, to wyświetli się prośba o dokonanie aktywacji, a także przycisk „Rozwiąż problemy” na samym dole listy dostępnych opcji.

Uruchom rozwiązywanie problemów z aktywacją Windows 10

Nas interesuje ta druga opcja, czyli rozwiązywanie problemów. Kliknij w przycisk „Rozwiąż problemy” i poczekaj chwilę, aż uruchomione zostanie narzędzie do naprawy błędów z aktywacją systemu Windows 10. Narzędzie automatycznie wykryje problem, połączy się z serwerem Microsoftu i dokona aktywacji systemu, przywracając prawidłową licencję.

Dołącz do dyskusji

Nazir

12.11.2018

Dziwne ale nie ma żadnych dziwnych problemów z MS od czasu win8 do obecnego najnowszego win10

Nazir

12.11.2018

Dziwne ale nie ma żadnych dziwnych problemów z MS od czasu win8 do obecnego najnowszego win10

comments powered by Disqus