Masz problemy z graniem w gry na komputerze z systemem Windows 10 lub 11, ponieważ Microsoft GamingInput ciągle się zawiesza? Ten artykuł pokaże Ci kilka różnych rzeczy, które możesz zrobić, aby rozwiązać problem i zapobiec awariom gier na Twoim urządzeniu. Ten błąd jest dość dziwny i powoduje wiele problemów w przypadku gier instalowanych za pomocą aplikacji Xbox i Game Pass, a nie usług takich jak Steam czy Epic Games.

Granie w systemach operacyjnych Windows jest zwykle dość proste. Dopóki twój sprzęt spełnia wymagania gry, wystarczy zainstalować ją i wszystko będzie działać bez żadnych problemów. Gry instalowane za pomocą Game Pass, aplikacji Xbox lub Microsoft Store mogą być jednak nieco bardziej skomplikowane. W przeciwieństwie do Steam i innych niezależnych usług, działają one w oparciu o kilka różnych komponentów oprogramowania Windows.

Omówiliśmy mnóstwo problemów z Game Pass w systemie Windows, które możesz sprawdzić tutaj. Jednak ten jest nieco inny, ponieważ nie jest bezpośrednio powiązany z Game Pass. Awaria Microsoft GameInput to problem, który uniemożliwia uruchamianie gier i dość często powoduje awarie BSOD (niebieski ekran śmierci). Ponieważ jest to proces systemowy, nie możesz po prostu wyjść i odinstalować gry, a następnie ponownie zainstalować. Zamiast tego musisz przejrzeć zestaw specjalnych narzędzi, który prezentujemy poniżej. Zaczynajmy!

Jak naprawić awarię Microsoft GameInput w systemie Windows 10 i 11?

Zanim przystąpisz do jakichkolwiek czynności, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to upewnić się, że system BIOS jest aktualny. Aby to zrobić, musisz odwiedzić stronę pomocy technicznej producenta komputera i pobrać najnowszą wersję lub skorzystać z narzędzia do automatycznego wykrywania i aktualizacji. Ten proces różni się dla każdej marki, więc niestety nie możemy przeprowadzić Cię przez niego krok po kroku. Jednak YouTube może Ci w tym pomóc.

Spróbuj uruchomić polecenie Windows SFC.

Jeśli aktualizacja systemu BIOS nie zapobiegła awarii programu Microsoft GamingInput, musisz uruchomić narzędzie Kontrolera plików systemowych. Sprawdzi ono i naprawi wszelkie uszkodzenia systemu.

  • Najpierw wpisz CMD w menu Start, a następnie kliknij prawym przyciskiem myszy Wiersz polecenia i wybierz Uruchom jako administrator.
  • Gdy masz otwarty wiersz polecenia, wpisz następujące polecenie w wierszu polecenia i naciśnij Enter.

sfc /scannow

Przetwarzanie zajmuje trochę czasu, więc bądź cierpliwy. Jeśli z jakiegoś powodu proces się nie powiedzie, uruchom ponownie komputer w trybie awaryjnym i spróbuj ponownie.

Napraw awarię Microsoft GameInput za pomocą narzędzia DISM.

Jeśli narzędzie SFC zwróciło komunikat o błędzie, otwórz Wiersz polecenia jako Administrator, a następnie wprowadź kolejno następujące polecenia.

DISM /Online /Cleanup-Image /CheckHealth

DISM /Online /Cleanup-Image /ScanHealth

DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

Zaktualizuj sterowniki systemowe. Zwłaszcza sterowniki graficzne.

Kolejną ważną rzeczą do sprawdzenia są sterowniki systemowe. Złe lub nieaktualne sterowniki mogą powodować problemy z Microsoft GameInput, więc upewnij się, że używasz poprawnych i aktualnych. Zapoznaj się z naszym przewodnikiem na temat uzyskiwania odpowiednich sterowników dla swojego systemu poniżej. Zwróć szczególną uwagę na sterowniki karty graficznej.

Jak odinstalować złe sterowniki w systemie Windows 11. Usuń złe sterowniki systemu Windows 11.

Pobierz i zainstaluj najnowszą aktualizację dla systemu Windows.

Jeśli dostępna jest aktualizacja, pobierz i zainstaluj najnowszą aktualizację systemu Windows po usunięciu starej. Przyniesie to ze sobą wszelkie poprawki, które mogą pomóc w pozbyciu się tego komunikatu o błędzie. Może nie być żadnych dostępnych aktualizacji, jednak warto spróbować. Aby wymusić aktualizację ręczną, wybierz Ustawienia > Windows Update > Sprawdź aktualizacje.