Zoom pozwala nagrać spotkanie do pliku wideo, jednak nie zawsze jest to dostępne. Jak nagrać spotkanie bez zgody organizatora, gdy wbudowana opcja jest wyłączona? Da się to obejść.

Jak nagrać spotkanie na Zoom

Wszystko wskazuje na to, że popularność Zoom w najbliższym czasie nie zmaleje. Szkolenia, lekcje, seminaria, wykłady, konferencje - wszystko to odbywa się w najlepsze w formie spotkań online. Niektóre z tych spotkań warto nagrać, aby mieć do nich późniejszy dostęp i móc np. powtórzyć lekcję lub odświeżyć wiedzę ze szkolenia. Zoom ma wbudowaną opcję, która pozwala nagrać spotkanie. Wystarczy w trakcie spotkania kliknąć opcję Nagrywaj (Record) na dolnym pasku narzędzi.

Niestety, nie zawsze jest to możliwe do zrobienia. Wbudowana opcja posiada dość poważne ograniczenie, bowiem... organizator spotkania może ją wyłączyć jeśli nie chce być nagrywany. Jak zatem nagrać spotkanie na Zoom bez zgody i wiedzy organizatora? Wbrew pozorom da się to bardzo łatwo zrobić. Wystarczy, po prostu, zainstalować w komputerze lub smartfonie program do nagrywania całego ekranu.

Nagrywanie spotkania Zoom bez zgody organizatora na komputerze

Możesz użyć jakiegokolwiek programu do nagrywania ekranu, aby nagrać swoje spotkanie na Zoom. Takich programów istnieje bardzo dużo, my jednak pokażemy, jak to zrobić za pomocą narzędzia o nazwie OBS Studio. Nie jest to najprostsze i najbardziej intuicyjne oprogramowanie, ale ma jedną, ogromną zaletę - jest niesamowicie potężne i jednocześnie darmowe. Dzięki temu obraz zostanie przechwycony w wysokiej jakości, bez żadnych ograniczeń nagrywania czy innych znaków wodnych.

Pobierz OBS Studio

Pobierz i zainstaluj OBS Studio na swoim komputerze, a następnie uruchom program. Wiem, pierwsze spojrzenie na ten kombajn może osłabić człowieka, który nigdy nie miał nic wspólnego z przechwytywaniem, transmitowaniem czy nagrywaniem wideo. Nie martw się, ten program tylko wygląda tak nieprzyjaźnie, ale jego konfiguracja na nasze potrzeby wcale nie będzie trudna.

Najpierw upewnij się, że w dolnym lewym rogu wybrana jest podstawowa Scena. Jeśli nie ma żadnej sceny na liście, to kliknij w ikonę plusa, aby stworzyć nową.

Wybierz scenę i dodaj źródło

Następnie w kolumnie obok musisz dodać Źródło, czyli to, co chcesz nagrywać. W naszym przypadku będzie to Zoom.

W sekcji Źródło kliknij ikonę z plusem i z rozwijanego menu wybierz opcję "Przechwytywanie gry" (tak, Zoom nie jest grą, ale ten tryb powoduje mniejszą ilość potencjalnych problemów z nagrywaniem spotkania).

Nadaj nazwę Zoom

W nowym okienku tworzenia źródła zaznacz pole "Stwórz nową" i nadaj nazwę np. ZOOM. Zatwierdź źródło przyciskiem OK.

Źródło ZOOM zostanie dodane, ale teraz pojawi się kolejne okno, w którym trzeba wskazać, z jakiej aplikacji właściwie ma być przechwytywany obraz do stworzonego źródła. Upewnij się, że masz włączoną aplikację Zoom wraz z jakimkolwiek spotkaniem (możesz na potrzeby konfiguracji utworzyć puste spotkanie, gdzie jesteś tylko Ty, nie ma to znaczenia, konfigurację wykonuje się tylko raz, potem można jej użyć na każdym spotkaniu).

Ustawienia źródła

 

Następnie ustaw źródło w następujący sposób:

Tryb: Przechwytuj konkretne okno

Okno: [Zoom.exe]: Zoom Meeting (ważne, koniecznie wybierz okno Zoom o nazwie "Zoom Meeting", gdyż to właśnie to okno zawiera obraz ze spotkania)

Następnie kliknij OK. Zauważysz teraz, że na podglądzie w OBS Studio wyświetla się zawartość spotkani. Możesz ustawić ją w odpowiednim miejscu i rozciągnąć tak, aby wypełnić nim całą widoczną scenę.

Rozpocznij nagrywanie spotkania Zoom

I to wszystko. Aby rozpocząć nagrywanie, kliknij przycisk "Rozpocznij nagrywanie" w prawej kolumnie. OBS Studio zacznie od razu nagrywać zawartość okna ze spotkaniem Zoom. Możesz zminimalizować program, nie musi być on nigdzie na wierzchu. Gdy spotkanie się skończy, wywołaj ponownie OBS Studio i tym razem kliknij "Zatrzymaj nagrywanie".

Nagrane spotkanie znajdziesz w bibliotece Wideo. Film domyślnie zapisuje się w formacie MKV. Zarówno format jak i miejsce zapisu możesz dostosować w ustawieniach OBS Studio (Ustawienia > Wyjście > sekcja "Nagrywanie")

Nagrywanie spotkania Zoom w Androidzie lub iPhone

Spotkania można również nagrywać na urządzeniach mobilnych z systemami iOS lub Android.

Jeśli masz iPhone'a lub iPada, to możesz użyć wbudowanej funkcji nagrywania ekranu, która została dodana w iOS 11. Zobacz, jak nagrywać ekran w iPhone lub iPad.

Jeśli masz Androida 11, to możesz również skorzystać z wbudowanej funkcji nagrywania, która została dodana przez Google. Pozwala ona łatwo przechwytywać ekran bez dodatkowych aplikacji.

Nagrywanie ekranu w Androidzie 11

Wystarczy wysunąć ekran skrótów z górnej krawędzi ekranu, a następnie z listy dostępnych opcji wybrać Nagrywanie ekranu. Pojawi się ekran, w którym możesz dostosować opcje nagrywania i rozpocząć przechwytywanie obrazu wraz z dźwiękiem.

Jeśli masz starszego Androida, który nie posiada wbudowanej opcji nagrywania, to nic nie szkodzi. Wystarczy skorzystać z jednej z wielu aplikacji do nagrywania ekranu, które można znaleźć w Sklepie Play. Przykładem jest chociażby aplikacja Vidma ScreenRecorder.