Jeśli dokonałeś zakupu karty graficznej z serii NVIDIA RTX 4090, prawdopodobnie martwisz się o notoryczny problem z topnieniem złącza zasilania, który może uderzyć i zniszczyć twój komputer i potencjalnie twój dom. Na szczęście istnieje kilka sposobów monitorowania stanu 16-pinowego złącza zasilania, dopóki nie będzie dostępna lepsza poprawka.

Odkąd większość ludzi pamięta, NVIDIA utrzymywała stałą przewagę nad AMD w sektorze kart graficznych i wygląda na to, że utrzyma się ona również w przypadku premiery serii 40. To powiedziawszy, biorąc pod uwagę wysokie ceny i problemy z jakością NVIDIA, AMD może mieć duże szanse na wielki powrót. Ostatecznie jednak decydującym czynnikiem będą testy porównawcze i czas.

Chociaż nowe karty RTX 4090 są imponującym skokiem naprzód pod względem samej wydajności, mają kilka kompromisów i problemów, o których musisz wiedzieć. Pierwszym z nich jest oczywiście ogromny wzrost zużycia energii, a drugim, jeszcze ważniejszym, jest potencjalne ryzyko pożaru i stopienia, które wiąże się z 16-stykowym złączem zasilania. Chociaż jest to dobrze znany problem, firma NVIDIA nadal odmawia (w chwili pisania tego tekstu) przyjęcia odpowiedzialności za problem, obwiniając instalację użytkownika za problemy.

Po wszystkich recenzjach i testach, które przeprowadzono w tej sprawie, jest to tak dziwaczne stanowisko, jakie firma utrzymuje w ważnej sprawie. Czy jest więc coś, co możesz zrobić, aby zmniejszyć ryzyko stopienia RTX 4090 lub wybuchu pożaru? Na szczęście odpowiedź brzmi „tak”, a metoda jest naprawdę łatwa. Choć nadal nie jest idealnie, to lepsze to niż nic.

Jak sprawdzić, czy 16-pinowe złącze zasilania karty RTX 4090 jest lub stopi się i zapali?

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest zakup 16-pinowego złącza zasilania z innego (niezawodnego) źródła. Zmniejszy to ryzyko pożaru lub stopienia RTX 4090. Jeśli jednak to nie wchodzi w rachubę, istnieje sposób monitorowania sytuacji za pomocą oprogramowania.

Korzystając z GPU-Z, możesz wykrywać i monitorować, czy zachowuje się osławiony 16-pinowy adapter 12VHPWR dostarczany z twoim RTX 4090, co jest bardzo ważne, biorąc pod uwagę sytuację, która powstała z adapterem Nvidii. Nowa wersja GPU-Z w wersji 2.51.0 może dokładnie wykrywać i monitorować modele Nvidia GeForce RTX 4080 i RTX 4090 w systemie oraz czujnik za 16-pinowym złączem 12VHPWR.

WAŻNE: GPU-Z nie powie ci, czy podłączyłeś adapter mocno lub poprawnie, ale będzie monitorować i wyświetlać rozkład mocy w różnych fazach twojego modułu regulacji napięcia. Pozwalając złapać wszelkie potencjalne problemy.

Należy zauważyć, że nie jest to niezawodne rozwiązanie tego problemu. Zasadniczo jest to tylko system wczesnego ostrzegania, który może pomóc wykryć notoryczny krach RTX 4090, zanim to nastąpi. Miejmy nadzieję, że NVIDIA odpowiednio rozwiąże ten problem w najbliższej przyszłości, to śmieszne, że tak droga karta ma tak poważny problem.

Zaktualizowałeś do RTX 4090 i nadal masz problemy z migotaniem po włączeniu Gsync lub Freesync?

Jeśli zaktualizowałeś swój sprzęt i spodziewałeś się znacznie mniej problemów z rozrywaniem czarnego ekranu i migotaniem ekranu, niestety nie masz szczęścia. Sterowniki NVIDIA nadal powodują problemy z migotaniem, gdy włączona jest funkcja Freesync lub Gsync. Chociaż nie ma prawdziwego rozwiązania, istnieje kilka dobrych metod, które mogą zmniejszyć problem o 95% lub więcej.